- Dzień Ojca
- Wieczór Panieński i Kawalerski
- Prezenty Ślubne
- Wspomnienia Weselne
- Zaręczyny
- Tradycje Ślubno-Weselne
- Planowanie Ślubu i Wesela
- Moda Ślubna
- Rodzaje Ślubów i Wesel
- Po Weselu
- Wielkanoc
- Halloween
- Dzień Matki
- Walentynki
- Urodziny
- Boże Narodzenie
- Sylwester i Nowy Rok
- Prezenty
- Dzień Dziecka
- Weekend Majowy
- Dzień Wszystkich Świętych
- Narodowe Święto Niepodległości
- Dzień Św. Patryka
- Pierwszy Dzień Wiosny
- Andrzejki
- Dzień Babci
- Dzień Dziadka
- Pierwsza Komunia Święta

Jak obchodzić noc świętojańską?
Karolina - specjalista Tipy.pl

Noc Kupały jest między innymi świętem ognia i z tego powodu od zawsze rozpalane były ogniska na wzgórzach lub polanach. Ognisko powinno być jak największe.

Tradycją ludową jest skakanie przez ogień co według wierzeń ma oczyścić duszę oraz chronić przed złem i nieszczęściem. Przez ogień powinny skakać również pary zakochanych trzymając się za ręce. Jeśli skok będzie udany wówczas czeka ich szczęśliwe życie w miłości i wierności aż po grób.
Noc Kupały jest również świętem miłości i porą zalotów. Dziewczęta ubrane w białe sukienki tańczą wokół ognia i śpiewają miłosne piosenki. Dziewczęta powinny mieć przewiązaną u pasa bylicę - najważniejsze magiczne ziele świętojańskie zwiększające płodność i pożądanie oraz chroniące od wszelkich uroków, nieszczęść i chorób. Bylica spełniała również swoje magiczne zadanie wówczas kiedy wrzucona została do ognia czy powieszona na drzwiach domu.
Jedną z tradycji, które zachowały się do dziś jest puszczanie wianków na wodę. Panny robiły wianki (które były symbolem panieństwa), wiązały je sznurkiem lub nitką do płaskiej deski, w środek wianka przylepiały zapaloną świeczkę i puszczały na wodę. Można również puścić dwa wianki na raz - jeśli szybko popłyną z prądem, podpłyną do siebie lub wyłowi je chłopiec, w którym kocha się dziewczyna to jest to wspaniała wróżba oznaczająca miłość, małżeństwo i szczęśliwe życie.
W Noc Kupały wiele roślin nabiera magicznej mocy. O północy wszyscy powinni zatem udać się na ich poszukiwanie. Legenda mówi, że tej nocy paproć zakwita i wskazuje swoim blaskiem drogę do ukrytych głęboko w ziemi skarbów. Kto odnajdzie ten skarb będzie do końca życia szczęśliwy i bogaty. Oczywiście każdy wie, że kwiat paproci istnieje tylko w legendach jednak jego poszukiwanie jest pretekstem do wybrania się na spacer z ukochaną osobą. Dlatego właśnie szukanie paproci od zawsze odbywało się wśród miłosnych szeptów, chichotów i czułych uścisków.
Noc świętojańska to również święto wody. Z tego powodu nabiera ona w tym czasie mocy magicznej. Zanurzenie się w rzece, jeziorze czy stawie a nawet wytarzanie się w rosie nocnej spowoduje, że ciało stanie się zdrowe i powabne, zaś sama kąpiel zagwarantuje miłość z odwzajemnieniem, szczęśliwe małżeństwo i zdrowych potomków. Należy jednak uważać podczas kąpieli ponieważ bożki wodne mogą zażądać ofiary, wciągnąć ludzi na dno i już ich nie wypuścić.