Truskawki pnące

Jak uprawiać truskawki pnące?
RaviRavi - specjalista Tipy.pl

Truskawki pnące (inaczej wiszące lub szpalerowe) to truskawki powtarzające się, kwitnące przez całe lato aż do ostatnich dni jesieni. Wytwarzają one dużo rozgałęzień, które pną się w górę po podporach. Poniżej kilka wskazówek odnośnie ich uprawy.
1
Stanowisko

Truskawki wymagają dużo słońca zatem należy je trzymać na stanowisku dobrze nasłonecznionym, jasnym, najlepiej osłoniętym od wiatru i zacisznym.

2
Gleba

Ziemia dla truskawek powinna być żyzna, próchnicza, przepuszczalna i dość przewiewna z pH od 5,5 do 6,2.

3
Sadzenie

Zanim posadzimy truskawki należy odchwaścić ziemię i dodać do niej odrobinę nawozu fosforowego i potasowego. Najlepiej jest wybrać takie rośliny które mają dobrze rozbudowany system korzeniowy. Po posadzeniu okrywamy ziemię słomą lub włókniną. Truskawki owocują najwcześniej na drugi rok od posadzenia.

4
Podlewanie

Truskawki źle znoszą przesuszenie zatem podlewamy je codziennie, aby ziemia była stale wilgotna.

5
Pielęgnacja

Truskawki najlepiej jest nawozić nawozem organicznym, kompostem (dla truskawek pnących rosnących na tarasie lub balkonie) lub obornikiem. Aby zbiory truskawek odmian powtarzających się były latem lub jesienią większe należy wiosną obrywać ich pierwsze kwiaty.

Truskawki pienne to wbrew swojej nazwie nie są pnącza. Nie będą się one piąć po sznurkach ani palikach. Wypuszczają one jednak dłuższe odnogi, zatem warto sadzić je w wysokich doniczkach z których będą mogły one swobodnie zwisać.

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (1)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Maria
19.07.2020
Kupiłam przez internet truskawki zwisające, które miały owocować co 3 lub 4 tygodnie zakupione w maju b,r. dosłownie zakwitły miały po trzy owoce, jest koniec lipca i wcale nie ma żadnych pączków kwiatowych, dlaczego? czy ja robię coś nie tak,proszę o poradę a może mnie oszukano?