Jaśmin

Jak uprawiać jaśmin?
RaviRavi - specjalista Tipy.pl

Jaśmin jest rośliną pnącą rosnącą nawet do kilku metrów z licznymi i cudownie pachnącymi kwiatami. Pochodzi on z ciepłych krajów i nie toleruje mrozów. W Polsce uprawia się go w domu jednak podczas lata można go wystawić do ogrodu lub na balkon. Rośliną mrozoodporną, często myloną z jaśminem jest jaśminowiec (możemy go zobaczyć w wielu polskich ogrodach i na działkach).
1
Gleba

Podłoże powinno być bogate w składniki mineralne i niezbyt kwaśne (może to być ziemia ogrodowa zmieszana z niewielką ilością gliny lub substrat torfowy). Jaśmin wymaga przesadzania co około 2 lata.

2
Stanowisko

Jaśmin lubi dużo światła, zatem należy wybrać dla niego stanowisko jasne ale bezpośrednio na słońcu. Miejsce to powinno być również zaciszne, osłonięte od wiatru.

3
Temperatura

Jaśminy najlepiej rosną w temperaturze 17-20 stopni C w dzień i 10-13 st. C w nocy. Można je wystawiać latem na taras, balkon czy do ogrodu, ale miejsce to powinno być osłonięte od wiatru. Zimą należy przechowywać je w pomieszczeniach o temperaturze około 8-10 stopni.

4
Podlewanie

Jaśmin wymaga regularnego ale nie obfitego podlewania miękką wodą podczas wzrostu czyli od wiosny do jesieni. Podczas zimy również podlewamy ale znacznie mniej. W przypadku suchego powietrza roślinę należy zraszać, jednak nie robi się tego w okresie kwitnienia (szkodzi to kwiatom). Roślinę zasila się podczas wzrostu co dwa tygodnie.

5
Pielęgnacja

Jaśmin jest rośliną pnącą zatem jego odgałęzienia należy zaplatać lub przywiązywać do podpórki. Aby jaśmin miał więcej kwiatów i był pełniejszy wówczas po zakończeniu kwitnienia należy go przyciąć do połowy.

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie