Magnolia

Jak sadzić magnolie?
RaviRavi - specjalista Tipy.pl

Magnolia jest egzotycznym, ozdobnym drzewkiem o białych, kremowych, różowych lub żółtych kwiatach. Teoretycznie drzewko to jest delikatne i trudne w uprawie jednak można je z powodzeniem uprawiać w swoim ogrodzie czy na działce.
1
Stanowisko

Aby magnolia pięknie kwitła potrzebuje jak najwięcej słońca. Z tego powodu stanowisko do jej zasadzenia powinno być jak najbardziej nasłonecznione i ciepłe. Dobrze również, aby było ono zaciszne i osłonięte od wiatrów co ma duże znaczenie zwłaszcza w zimie. Magnolia nie jest odporna na przesadzanie, dlatego należy wybrać dla niej stanowisko bardzo ostrożnie i z namysłem.

2
Gleba

Magnolie lubią ziemię żyzną, przepuszczalną, próchniczą i delikatnie kwaśną (pH 5,5-6). Powinna być ona również wilgotna, ale nie podmokła. Do ich uprawy nie nadają się również gleby zbyt zwięzłe ani piaszczyste.

3
Sadzenie

Magnolie mają bardzo delikatny system korzeniowy i trzeba uważać, aby go nie naruszyć podczas sadzenia (nie wolno go uciskać). Najlepiej jest sadzić te drzewka, które produkowane są w kontenerach - takie możemy sadzić od marca do listopada.


Magnolie sadzimy na tej samej głębokości na której rosła w doniczce. Po wsadzeniu jej do dołka należy obsypać bryłę korzeniową dobrze spulchnioną ziemią i dobrze podlać.

4
Podlewanie

Podlewanie magnolii powinno być regularne, tak, aby ziemia była cały czas wilgotna. Nie można doprowadzić do jej przeschnięcia (zwłaszcza w okresie od maja do lipca).

5
Pielęgnacja

Magnolii się nie podcina. Dobrze jest ją podsypać ściółką (kora lub torf) aby zabezpieczyć ziemię przed szybkim wysychaniem, nagłymi spadkami temperatury i chwastami. Starszym drzewkom należy zabezpieczyć system korzeniowy poprzez podsypanie go kopczykiem kory wysokim na ok 30 cm zaś młodszym (2-3 lata) dodatkowo koronę za pomocą słomy (nigdy folią). Magnolię nawozimy od kwietnia do połowy lipca co 2 tygodnie nawozami wieloskładnikowymi lub raz na przełomie marca i kwietnia nawozem wolnodziałającym np. Osmocote.

Strona 1 z 2

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (3)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

xrobix
20.05.2016
Sorki ale to moje ulubione drzewko i malo info
mcko
20.04.2015
swietne rady :)
PAULINA
14.04.2015
Moja magnolia rośnie pięknie, bez nawozów, nigdy nie była niczym okrywana na zimę, a ziemia... hmmm szczerze to nie wiem jaką mam w ogródku :)