Tutaj jesteś: Dom i Ogród > Ogrody > Kwiaty w Ogrodzie > Jak przycinać hortensje?

Jak przycinać hortensje?

Stopień trudności: umiarkowane
, specjalista Tipy.pl
 4/5 (2 ocen)
Oceń 
Udostępnij
 1 z 6 
Sposób przycinania hortensji zależy od jej gatunku. Niektóre z nich takie jak hortensja ogrodowa kwitną na pędach zeszłorocznych, zaś inne jak np. hortensja bukietowa na pędach tegorocznych.
1
Hortensje bukietowa i ogrodowa
Najpierw dowiedz się jakiego gatunku posiadasz hortensje. Na zdjęciu numerem 1 oznaczono hortensję bukietową, kwitnącą na pędach tegorocznych, zaś nr 2 to hortensja ogrodowa, kwitnąca na pędach zeszłorocznych.
2
Hortensja
Niektóre hortensje w tym ogrodowa zawiązuje pąki kwiatowe na wierzchołkach pędów pod koniec lata, ale rozkwitają dopiero w następnym roku. Dlatego, jeśli obetniemy te pędy wówczas hortensja na następny rok nie zakwitnie.
3
W zielonych kółkach pąki kwiatowe, czerwone kreski - miejsca przycięcia
Hortensję ogrodową przycinamy wiosną na początku kwietnia po minięciu przymrozków. Skracamy wyłącznie pędy kwitnące w ubiegłym roku nad pędami bocznymi, które wytworzyły pąki kwiatowe. Należy usunąć również pędy chore, połamane, przemarznięte i uszkodzone.
4
Przycinanie hortensji ogrodowej
W skrócie: Odetnij sekatorem stare i martwe pędy. Przytnij przekwitłe kwiatostany pozostawiając pędy na których są jakieś pąki kwiatowe.
5
Przycinanie hortensji bukietowej
Hortensja bukietowa kwitnie z pędów tegorocznych zatem jej przycinanie ogranicza się do nadania jej kształtu i gęstości. Przycinamy ją wczesną wiosną zanim ruszą pierwsze pędy. W pierwszym roku po posadzeniu przycinamy je nisko (na wysokość 25-30 cm), aby się zagęściła pozostawiając tylko 2-3 pary pąków. Drugiego roku znów nad 2-4 oczkiem, aby krzew był jeszcze bardziej gęsty. Każdego kolejnego roku obcinamy wyżej pozostawiając o 1-2 pary pąków więcej. Przycinamy również pędy połamane, chore czy krzyżujące się.
Wskazówki
  • Hortensje piłkowaną, dębolistną, Sargenta przycina się tak samo jak hortensję ogrodową
 4/5 (2 ocen)
Oceń 
Udostępnij
  • Komentarze Tipy.pl (0)

Nie będzie widoczny na stronie
 
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
 
Piękne, kolorowe hortensje są najpopularniejszymi kwiatami, stosowanymi w suszonych aranżacjach. Najważniejszym krokiem...
Jak zasuszyć hortensje?
Piękne, kolorowe hortensje są najpopularniejszymi kwiatami, stosowanymi w suszonych...
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
Czym są Tipy.pl? Co chcesz zrobić? Zmotywować się do pracy? Zrobić samolot z papieru? Zareklamować się w Internecie? Tipy.pl to miejsce, gdzie możesz znaleźć porady i wskazówki na każdy temat.
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


   Akceptuje regulamin *wyrażam zgodę na świadczenie usługi, przyjmuję do wiadomości, że jednocześnie tracę prawo do odstąpienia od Umowy.
   Wyrażam zgodę na otrzymywanie od GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.| z siedzibą w Krakowie, Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków |Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS – 416593| NIP – 5272644300 |za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., nr 144, poz. 1204, z późn. zm.). Do korespondencji powyżej wskazuję m. in. podany przeze mnie w formularzu i należący do mnie adres e-mail.
Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub
Usługę świadczy

GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.

Siedziba

Kraków
Os. Teatralne 9A
31-946 Kraków

Krajowy Rejestr Sądowy

Sąd Rejonowy w Krakowie
XI Wydział Krajowego Rejestru Sądowego

Kontakt

Tel: +48 12 646 28 12
Fax: + 48 12 646 27 10
E-mail: tipy@firma.interia.pl
Adres: Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków

KRS 0000416593    NIP 5272644300    REGON 142734048
Nie jestem pasożytem, nie blokuje reklam
pasożyt
Proszę wyłącz Adblock-a, jeśli chcesz zobaczyć treść artykułu.