Tutaj jesteś: Zdrowie > Choroby i Leczenie > Guzy > Jakie są objawy raka piersi?

Jakie są objawy raka piersi?

Stopień trudności: umiarkowane
, specjalista Tipy.pl
 3.6/5 (9 ocen)
Oceń 
Udostępnij
 1 z 8 
Rak piersi to najczęściej atakujący kobiety nowotwór. Dotyka on zazwyczaj kobiet w okresie menopauzy (55-65 lat), choć zdarzają się również zachorowania u kobiet młodszych. Ostatnie badania dowodzą, że istnieje kilka różnych rodzajów raka piersi, a każdy z nich jest podatny na nieco inny rodzaj leczenia. Najważniejsze jest wczesne wykrycie choroby i podjęcie terapii. Optymistyczna wiadomość jest taka, że około trzy na cztery przypadki okazują się nie być rakiem piersi, ale nieszkodliwą torbielą, tłuszczakiem lub włókniakiem. Należy jednak zachować ostrożność, regularnie poddawać się mammografii i badać swoje piersi, by móc natychmiast zareagować na niepokojące objawy. Jakie? Dowiesz się poniżej.
1
rak piersi - krok 1

Objawy raka piesi


Rak piersi często nie daje żadnych objawów, ale zdarza się, że kobiety samodzielnie odkrywają, że coś jest nie tak. Do objawów raka piersi możemy zaliczyć:  • Bezbolesny guzek w piersi

  • Zmiana rozmiaru piersi lub jej kształtu

  • Zgrubienie pod pachą

  • Skurczenie się sutka

  • Wydzielina z sutka

  • Ból piersi (może być objawem raka piersi, ale dzieje się tak rzadko)

2
rak piersi - krok 2

Objawy zapalnego raka piersi


Zapalny rak piersi to rzadki, szybko rozwijający się typ raka piersi, przy którym często nie występuje żaden charakterystyczny guzek. Zamiast tego skóra na piersi zaczyna robić się gruba, czerwona i pomarszczona jak skórka pomarańczowa. Dotknięty chorobą obszar może wydawać się cieplejszy i bardziej wrażliwy na dotyk. Mogą się na nim pojawić małe krostki, które wyglądem przypominają wysypkę.

3
rak piersi - krok 3

Wykrywanie raka piersi: mammografia


Im szybciej zostanie wykryty rak piersi, tym łatwiej jest go wyleczyć. Mammografia pozwala wykryć guzki, które są zbyt małe, by były wyczuwalne. Pierwsze badania mammograficzne należy rozpocząć po ukończeniu 40 roku życia i powtarzać je co dwa lata. Młodsze kobiety powinny konsultować wszelkie podejrzane zmiany z lekarzem.

4
rak piersi - krok 4

Wykrywanie raka piersi: USG piersi i rezonans magnetyczny


Prócz mammografii lekarz może zalecić inne badania obrazowe. Jednym z nich jest USG piersi, które pozwala wykryć obecność cyst – wypełnionych płynem torebek, które nie są rakiem piersi. Rezonans magnetyczny piersi (MRI) może być natomiast wskazany u określonej grupy kobiet, u których prawdopodobieństwo wystąpienia raka piersi jest większe.

5
rak piersi - krok 5

Wykrywanie raka piersi: samodzielne badanie piersi


Do niedawna sądziło się, że kobieta powinna badać swoje piersi przynajmniej raz w miesiącu. Jednak najnowsze badania dowodzą, że samodzielne badanie piersi bardzo rzadko prowadzi do wykrycia raka. Należy jednak bardzo dobrze znać swoje piersi, by być świadomą nawet najmniejszych zmian, które się pojawią. Dla zwiększenia swoich szans najlepiej jest więc połączyć badanie piersi wraz z codzienną, uważną obserwacją ich wyglądu.


Przeczytaj koniecznie dokładną instrukcję Jak badać piersi?

6
rak piersi - krok 6

Co robić, gdy wykryje się guzka?


Po pierwsze, nie należy wpadać w panikę. 80% guzków piersi nie ma nic wspólnego z rakiem. Często okazuje się, że są to niegroźne cysty lub zmiany w tkankach związane z cyklem menstruacyjnym. Jeśli jednak zauważysz, że na twojej piersi pojawiło się coś dziwnego, natychmiast udaj się do lekarza. Rak wcześnie wykryty daje większe szanse na całkowite wyleczenie. Tylko dokładne badania (w tym biopsja piersi) i fachowa diagnoza lekarska dają gwarancję wykrycia choroby i szybkiego podjęcia leczenia.

7

Więcej informacji


Czytaj też Jak wygląda leczenie raka piersi?

 3.6/5 (9 ocen)
Oceń 
Udostępnij
  • Komentarze Tipy.pl (2)

Nie będzie widoczny na stronie
 
lidiak - 2014-12-29
Pochodzę z rodziny gdzie rak piersi dotknął dwie bliskie mi osoby (mamę i siostrę mamy). Do momentu kiedy nie zostałam matką nie zwracałam uwagi na to co jem i jak żyję. Dzisiaj już tak nie jest. Dbam o siebie i o całą rodzinę, bo co jest cenniejszego niż oni i zdrowie? Stosuję dużo antyoksydantów które zawierają przeciwrakowe właściwości. Należą do nich jak rutyna, dihydrokwercetyna, tokoferol czy kwas askorbinowy. Mojemu mężowi również poprawiły się wyniki, także gorąco polecam ich stosowanie.
tomma - 2014-12-29
Reklama sponsorowana przez producenta mammografów?
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
 
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
Czym są Tipy.pl? Co chcesz zrobić? Zmotywować się do pracy? Zrobić samolot z papieru? Zareklamować się w Internecie? Tipy.pl to miejsce, gdzie możesz znaleźć porady i wskazówki na każdy temat.
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


   Akceptuje regulamin *wyrażam zgodę na świadczenie usługi, przyjmuję do wiadomości, że jednocześnie tracę prawo do odstąpienia od Umowy.
   Wyrażam zgodę na otrzymywanie od GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.| z siedzibą w Krakowie, Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków |Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS – 416593| NIP – 5272644300 |za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., nr 144, poz. 1204, z późn. zm.). Do korespondencji powyżej wskazuję m. in. podany przeze mnie w formularzu i należący do mnie adres e-mail.
Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub
Usługę świadczy

GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.

Siedziba

Kraków
Os. Teatralne 9A
31-946 Kraków

Krajowy Rejestr Sądowy

Sąd Rejonowy w Krakowie
XI Wydział Krajowego Rejestru Sądowego

Kontakt

Tel: +48 12 646 28 12
Fax: + 48 12 646 27 10
E-mail: tipy@firma.interia.pl
Adres: Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków

KRS 0000416593    NIP 5272644300    REGON 142734048
Nie jestem pasożytem, nie blokuje reklam
pasożyt
Proszę wyłącz Adblock-a, jeśli chcesz zobaczyć treść artykułu.