Begonie

Jak uprawiać begonie?
RaviRavi - specjalista Tipy.pl

Begonie są pięknymi kwiatami uprawianymi zwykle na balkonach i tarasach. Kwiaty te mają bardzo wiele odmian o różnych formach i kolorach. Begonie lubią ciepło, ponieważ wywodzą się z klimatu tropikalnego. Rosną dobrze nie tylko w słońcu, ale również w cieniu. Zbyt obfite podlewanie begonii może doprowadzić do tego, ze zostaną zaatakowane przez grzyby. Poniżej znajdziecie dokładne wskazówki, które pomogą wam w uprawie begonii.
1
Stanowisko

Begonia będzie świetnie rosła w cieniu lub półcieniu w miejscu ciepłym i najlepiej osłoniętym od wiatru. Jeśli trzymamy ją w domu wówczas najlepiej wybrać parapet lub jego okolice.

2
Gleba

Begonie lubią glebę urodzajną, żyzną, próchniczą, przepuszczalną, lekko kwaśną (pH 5-6) i wilgotną.

3
Podlewanie i nawożenie

Begonie trzymane w ogrodzie czy na balkonie lubią częste i regularne podlewanie, najlepiej codziennie wcześnie rano lub wieczorem. Podczas podlewania należy lać wodę bezpośrednio na ziemię a nie od góry na liście. Begonie trzymane w domu należy podlewać 2 x w tygodniu podczas lata i raz w tygodniu zimą oraz regularnie zraszać podczas sezonu grzewczego. Roślinę nawozimy nawozem wieloskładnikowym.

4
Pielęgnacja

Begonie nie są odporne na mrozy dlatego należy wystawić doniczki lub skrzynki na zewnątrz dopiero pod koniec maja i wstawić do domu przed nadejściem pierwszych mrozów. Można je trzymać cały rok w domu w doniczce - wówczas temperatura nie powinna spadać poniżej 15° C.

5
Sadzenie

Bulwy sadzimy do małych doniczek pod koniec lutego lub z początkiem marca na głębokości 1-2cm. Ustawiamy w ciepłym i jasnym miejscu, najlepiej przykryte słoikami lub przezroczystymi pojemnikami i regularnie podlewamy utrzymując stale wilgotną ziemię. Pod koniec maja, jak już bulwy wypuszczą pierwsze listki przesadzamy rośliny do skrzynek na balkonie lub bezpośrednio do gruntu.

6
Zimowanie

Przed nastąpieniem pierwszych mrozów wykopujemy bulwy, odcinamy łodygi i liście (cięcie ok 2cm od bulwy), czyścimy i osuszamy. Bulwy wkładamy do drewnianych skrzynek, przysypujemy suchym torfem lub piaskiem i przechowujemy w piwnicy w temperaturze 7-10 stopni C.

7
Rozmnażanie

Begonie rozmnażamy poprzez podział rozrośniętych bulw. Podziału dokonujemy w marcu. Bulwy dzielimy na kilka części pamiętając o tym, aby każda z nich miała przynajmniej jeden mały i zdrowy pączek. Miejsca cięcia zasypujemy węglem drzewnym i zostawiamy na noc do wyschnięcia. Na następny dzień sadzimy bulwy do pojemników (patrz krok 5).

Strona 1 z 2

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie