Rozmaryn

Jak uprawiać rozmaryn?

RaviRavi - specjalista Tipy.pl
Rozmaryn to zioło o pięknym i silnym aromacie mające swe zastosowanie w kuchni. Rozmaryn można uprawiać w glebie lub w doniczkach. Nie jest odporny na mróz zatem przed pierwszymi przymrozkami należy go przestawić w cieplejsze miejsce.
1
Stanowisko

Rozmaryn najlepiej rośnie na stanowiskach ciepłych i słonecznych oraz zacisznych, osłoniętych od mocnego wiatru. Latem dobrze jest wystawić doniczki z ziołem na balkon lub taras. W zimie warto wstawić je do ganku (jeśli ktoś ma) lub w inne jasne i chłodne miejsce (2-8 stopni C).

2
Gleba

Najlepsza gleba dla rozmarynu to gleba wapienna o zasadowym pH, uboga i sucha.

3
Podlewanie i nawożenie

Rozmaryn dobrze rośnie w suchej ziemi zatem nie wymaga częstego podlewania. Inaczej w przypadku młodych roślin które do odpowiedniego wzrostu potrzebują stale wilgotnej gleby. Rozmaryn należy zasilać od początku wiosny do końca lata za pomocą nawozu organicznego.

4
Wysiew

Nasiona rozmarynu wysiewa się na przełomie kwietnia i maja do gruntu lub do doniczek (najlepiej do doniczek, aby na zimę przenieść go do domu).

5
Pielęgnacja

Aby rozmaryn się rozkrzewiał należy go co jakiś czas przycinać od góry. Najlepiej jest przyciąć go do połowy po przekwitnięciu. Przed nadejściem pierwszych przymrozków doniczki i skrzynki z rozmarynem należy wnieść do cieplejszych pomieszczeń. Każdego roku na wiosnę przesadzamy rozmaryn do większej doniczki.

Powiązane porady

Lawenda
zioła
Szpinak nowozelandzki

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie