Lubczyk

Jak uprawiać lubczyk?
RaviRavi - specjalista Tipy.pl

Lubczyk jest ziołem które wedle wierzeń ludowych podany wybranemu mężczyźnie zapewnia jego dozgonną miłość. Lubczyk ma smak "maggi" i jest rośliną wieloletnią, mrozoodporną osiągającą do 2 metrów wysokości.
1
Stanowisko i wymagania glebowe

Stanowisko powinno być jasne, ciepłe i słoneczne, jednak może to być również cień. Lubczyk lubi gleby lekkie, wilgotne, wapienne, próchnicze, dobrze przepuszczające wodę z pH od 5,0 do 7,6. Nie będzie dobrze rósł na glebach ciężkich i gliniastych.

2
Wysiew

Nasiona lubczyku należy wysiać bezpośrednio do gruntu zaraz po zbiorze czyli w połowie sierpnia, lub na wiosnę z nasion kupionych w sklepie. Nasiona umieszczamy na głębokości 6 mm - 1,5 cm w rzędach oddalonych od siebie o 30-60 cm. Siewki przykrywamy na zimę liśćmi lub torfem. Na wiosnę przerywamy je wyrywając te najsłabsze i najmniejsze.

3
Pielęgnacja

Glebę w okolicy lubczyku co jakiś czas spulchniamy i regularnie plewimy. Lubczyk należy co jakiś czas nawozić nawozem organicznym oraz mineralnym.

4
Zbiory

Gdy liście będą już w pełni rozwinięte zrywamy je razem z ogonkami a następnie suszymy w przewiewnym miejscu w cieniu. Korzenie zbieramy w 2 lub 3 roku na jesień jak już liście lubczyku będą żółte lub wczesną wiosną przed wypuszczeniem listków. Korzenie należy oczyścić z ziemi i wypłukać pod bieżącą wodą. Gdy już wyschną należy je pociąć na 10 cm kawałki a następnie nawlec na sznurek i przesuszyć w cieniu w temp 30-35 stopni C. Korzeń powinien mieć po zasuszeniu żółtobrunatną barwę.

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie