Czerwone tulipany

Jak uprawiać tulipany?
RaviRavi - specjalista Tipy.pl

Tulipany należą do najpopularniejszych wieloletnich roślin cebulowych. Są mrozoodporne co oznacza, że mogą zimować w gruncie. Stanowią piękną ozdobę przydomowego ogródka i wspaniale prezentują się w wazonie. Ich okres kwitnienia rozpoczyna się w okolicach kwietnia i maja. Mało osób wie, że Holandia uczyniła z tych pięknych kwiatów swój symbol narodowy. Poniżej znajdziecie wskazówki, które pomogą wam w uprawie tulipanów.
1
Stanowisko i gleba

Tulipany lubią stanowisko jasne i bezpośrednio nasłonecznione. Gleba powinna być o odczynie obojętnym, żyzna, miękka, piaszczysta lub piaszczysto gliniasta. Tulipany nie są jednak zbyt wybredne i na innej glebie też sobie poradzą (z wyjątkiem gleby podmokłej i zbytnio ubitej).

2
Sadzenie

Tulipany sadzi się jesienią na przełomie września i października. Ze względu na delikatne przesunięcie się pór roku można je praktycznie sadzić nawet w listopadzie czy w grudniu. Najważniejsze jest to, aby ziemia nie była zbyt zmarznięta, nie było śniegu i aby cebulka miała czas się ukorzenić. Cebulki moczymy w preparacie grzybobójczym, ziemię mieszamy z nawozem i sadzimy w odstępach co 10 cm na głębokości 10-15cm w zależności od ich wielkości. Dobrze jest sadzić cebule tulipanów w koszykach aby nie zapadały się w ziemię i aby je ochronić przed gryzoniami.

3
Pielęgnacja po posadzeniu

Póki nie nadejdą pierwsze przymrozki cebule należy co jakiś czas podlewać, aby ziemia była stale wilgotna. Można je również okryć słomą, korą lub agrowłókniną jednak nie jest to konieczne ponieważ są one całkowicie mrozoodporne.

4
Pielęgnacja roślin

Tulipany nawozimy podczas kwitnienia płynnymi nawozami do kwiatów.

5
Wykopywanie cebul

Cebuli nie trzeba wykopywać jednak dobrze jest to zrobić, aby móc je rozmnożyć i odrzucić chore okazy. Wykopujemy je na przełomie czerwca i lipca tuż przed całkowitym zaschnięciem liścia. Po wykopaniu je segregujemy zostawiając tylko zdrowe okazy, oczyszczamy i przechowujemy w w suchym, ciemnym i przewiewnym pomieszczeniu. Cebule sadzimy ponownie na przełomie października i listopada.

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (1)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Ewcy
20.01.2019
Dostałam świeże tulipany wraz z cebulkami. Jak mam je przechować? Czy mogę odciąć cebulki i posadzić w donicach?