Tutaj jesteś: Dom i Ogród > Ogrody > Trawniki i Żywopłoty > Jak rozmnażać bukszpan?

Jak rozmnażać bukszpan?

Stopień trudności: umiarkowane
, specjalista Tipy.pl
 3.4/5 (10 ocen)
Oceń 
Udostępnij
Bukszpan jest jednym z najpopularniejszych krzewów. Ze względu na to, że wolno rośnie i jest bardzo przyjemny w uprawie, decydują się na niego właściciele dużych, eleganckich ogrodów. Bardzo często wykorzystywany jest jako obwódka rabat oraz żywopłot, któremu można nadawać różne ciekawe kształty. Bukszpan rozmnaża się poprzez sadzonki pędowe pozyskane w sierpniu. Poniżej znajdziecie dokładną instrukcję dotyczącą jego rozmnażania.
1
Pędy sadzonek pozyskujemy w sierpniu z rocznych, niezdrewniałych gałązek. Lepiej się przyjmą jeśli oderwiemy je palcami niż jeśli obetniemy je sekatorem - w ten sposób otrzymamy stopkę (kikucik z kawałkiem kory). Pędy powinny mieć długość około 10 cm. Nie wolno dotykać stopki sadzonki.
2
Sadzonki wkładamy do ukorzeniacza do sadzonek półzdrewniałych.
3
Sadzonki wkładamy do skrzynek wypełnionej mieszanką piasku i torfu o lekko kwaśnym odczynie (pH 5,1 - 5,7) lub po prostu ziemią torfową. Aby zachować wilgoć powietrza oraz podłoża możemy je przykryć folią.
4
Skrzynki z sadzonkami wkładamy do zimnej ale jasnej piwnicy lub do inspektu.
5
Na późną wiosnę (maj) ukorzenione sadzonki wkładamy do gruntu. Stanowisko powinno być lekko zacienione. Sadzonki wysadzamy co 15—20 cm i podlewamy.
Jak rozmnażać hibiskusa?
Jak pielęgnować kalanchoe?
Uprawa kłokoczki południowej – „krzewu różańcowego”
Jak założyć żywopłot?
Wskazówki
  • Bukszpan można również rozmnożyć poprzez sadzonki pozyskane w czerwcu po przycinaniu krzewów - również powinny się przyjąć.
 3.4/5 (10 ocen)
Oceń 
Udostępnij
  • Komentarze Tipy.pl (3)

Nie będzie widoczny na stronie
 
2222 - 2015-05-27
A mój ojciec powiedział kiedyś, że bukszpan rozmnaża się sam, tylko trzeba mu pomóc. I ma rację. Jest na to bardzo prosty sposób. Najniżej rosnące gałązki (tuż nad ziemią) przyciskamy małym kamykiem do ziemi. Po kilku miesiącach gałązki same się ukorzeniają w miejscu styku z glebą. Pozostaje nam tylko odciąć ukorzenioną gałązkę od krzewu i wykopać ją, a następnie posadzić w nowym miejscu. Banalnie proste. Nie marnujemy czasu, miejsca w piwnicach, garażach, pieniędzy na ziemię, nawozy itp. Dodatkową zaletą jest to, że wykopać młodą sadzonkę możemy po zimie, nic jej się nie stanie w zimę na zewnątrz. Pozdrawiam.
Grzegorz86 - 2014-05-05
Pewnie że się ukorzenią, ale dzięki ukorzeniaczowi zrobią to szybciej :)
grazyna2 - 2013-04-22
Nie trzeba wsadzać wcale do ukorzeniacza. Wsadziłam prosto do ziemi i się ukorzeniły, ale pamiętać należy o podlewaniu wtedy
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
 
Tuja szmaragdowa, inaczej żywotnik zachodni, charakteryzuje się zielonym odcieniem igieł, które nie ciemnieją w zimie....
Jak przycinać tuje szmaragd?
Tuja szmaragdowa, inaczej żywotnik zachodni, charakteryzuje się zielonym odcieniem...
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
Czym są Tipy.pl? Co chcesz zrobić? Zmotywować się do pracy? Zrobić samolot z papieru? Zareklamować się w Internecie? Tipy.pl to miejsce, gdzie możesz znaleźć porady i wskazówki na każdy temat.
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


   Akceptuje regulamin *wyrażam zgodę na świadczenie usługi, przyjmuję do wiadomości, że jednocześnie tracę prawo do odstąpienia od Umowy.
   Wyrażam zgodę na otrzymywanie od GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.| z siedzibą w Krakowie, Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków |Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS – 416593| NIP – 5272644300 |za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., nr 144, poz. 1204, z późn. zm.). Do korespondencji powyżej wskazuję m. in. podany przeze mnie w formularzu i należący do mnie adres e-mail.
Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub
Usługę świadczy

GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.

Siedziba

Kraków
Os. Teatralne 9A
31-946 Kraków

Krajowy Rejestr Sądowy

Sąd Rejonowy w Krakowie
XI Wydział Krajowego Rejestru Sądowego

Kontakt

Tel: +48 12 646 28 12
Fax: + 48 12 646 27 10
E-mail: tipy@firma.interia.pl
Adres: Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków

KRS 0000416593    NIP 5272644300    REGON 142734048
Nie jestem pasożytem, nie blokuje reklam
pasożyt
Proszę wyłącz Adblock-a, jeśli chcesz zobaczyć treść artykułu.