Uprawa malin

Jak uprawiać maliny?

RaviRavi - specjalista Tipy.pl
Maliny świetnie rosną w naszych warunkach klimatycznych. Ich krzewy można spotkać niemal na każdej działce i ogrodzie. Warto je uprawiać, ponieważ ich owoce mają wartość odżywczą, dietetyczną i leczniczą.
1
Stanowisko

Maliny lubią stanowiska słoneczne południowo-wschodnie lub południowo-zachodnie o niewielkim nachyleniu powierzchni terenu. Można je również z powodzeniem uprawiać na terenach płaskich. Stanowisko powinno być przewiewne jednak osłonięte od mocnych i mroźnych podmuchów wiatru.

2
Gleba

Gleba powinna być żyzna, próchnicza, lekko kwaśna (pH 5,5-6,5) i wilgotna (ale przepuszczalna). Maliny nie są odporne ani na suszę ani na zalewanie.

3
Przygotowanie stanowiska

Stanowisko powinno być dobrze odchwaszczone zaś ziemia bogata w składniki mineralne i materię organiczną.

4
Sadzenie

Maliny sadzimy późną jesienią na przełomie października i listopada lub ewentualnie wczesną wiosną. Sadzonki umieszczamy w dołkach wykopanych w ziemi o głębokości ok 15 cm w rozstawie 2,5-3 x 0,5 m. Po zasadzeniu przycinamy pędy przy samej ziemi.

5
Szpaler

Po zasadzeniu krzewów maliny jeszcze w ciągu pierwszego roku należy wykonać konstrukcję podtrzymującą. 2 metrowe słupki wkopujemy w ziemię na głębokość pół metra co około 7 metrów w rzędzie. Do słupków przywiązujemy rozciągnięty nierdzewny drut.

6
Podlewanie

Maliny mają płytki system korzeniowy. Z tego względu bardzo ważne jest ich podlewanie podczas suchych dni.

7
Przycinanie

Każdego roku w lipcu przycinamy pędy o 1/4. Pędy cienkie i wiotkie usuwamy wczesną wiosną zostawiając w każdym krzaczku po około 7 pędów najmocniejszych (krzewy nie mogą być zbytnio zagęszczone). Wszystkie pędy 2 letnie całkiem usuwamy zaraz po zbiorze malin.

8
Odchwaszczenie

Aby krzewy wydawały dużo owoców należy regularnie odchwaszczać i motykować ziemię.

Powiązane porady

Złotokap
Bez (lilak)
hibiskus

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie