- Rodzaje pracy
- Szukanie pracy
- Zakładanie i Prowadzenie Firmy
- Marketing i Public Relations
- Zarządzanie Firmą
- Firma i Społeczeństwo
- Małe i Średnie Przedsiębiorstwa
- Maszyny i Urządzenia Biurowe
- Zasoby Ludzkie (HR)
- Reklama
- Ubezpieczenie i Odszkodowanie
- Zarządzanie Majątkiem
- Plany Emerytalne
- Inwestycje
- Nieruchomości
- Informacje Podatkowe

Jak zmienić zawód?
Elunia - specjalista Tipy.pl


Po pierwsze musisz zastanowić się, dlaczego chcesz porzucić dotychczasowy zawód i (co jeszcze ważniejsze), czym chciałbyś się zająć teraz. Obecna praca nie satysfakcjonuje cię na całym polu? Chcesz tylko lekko zmodyfikować ścieżkę kariery, czy dokonać radykalnej zmiany i zająć się czymś zupełnie nowym?

Gdy już określisz dziedzinę, w której chciałbyś spróbować sił, czas przeprowadzić małe rozeznanie. Zdecyduj dokładnie, czym chcesz się zajmować. Kochasz gotować i myślisz, że odnajdziesz się na tym polu? Określ czy chcesz być piekarzem, szefem kuchni, cukiernikiem, bloggerem, krytykiem kulinarnym, a może właścicielem restauracji? Gdy już wybierzesz konkretny zawód, zawęź skalę badań. Sprawdź jacy gracze są najważniejsi na danym rynku, na jakich specjalistów jest popyt, jakimi umiejętnościami należy się wykazać.

Skontaktuj się ze wszystkimi osobami związanymi z daną branżą, które znasz. Wykorzystaj potęgę Facebooka i Twittera, a także powiązania rodzinne. Porozmawiaj z każdym, kto może powiedzieć ci coś o branży, w której chcesz rozpocząć karierę. Jeśli to możliwe, znajdź kogoś, kto zaopiekuje się tobą i wprowadzi w tajniki zawodu. Nigdy nie wiadomo, czy któraś ze znanych ci osób nie stanie się przepustką do nowego zawodu.

Teraz, gdy już wiesz jakiego rodzaju zawody cię interesują, czas uaktualnić swoje CV. Mimo iż chcesz całkowicie zmienić zawód, twoje poprzednie doświadczenie również ma duże znaczenie. Pomyśl, które z obecnych umiejętności przydadzą się w nowej pracy. Może twój poprzedni zawód nauczył się czegoś, co okaże się kluczowe i bezkonkurencyjne w odniesieniu do tego, czym planujesz zająć się teraz. Wczuj się w położenie osoby przeprowadzającej rekrutację i postaraj się jak najlepiej się sprzedać. Twoje CV powinno być przejrzyste i zwięzłe. Musi jasno pokazywać co masz do zaoferowania, czemu chcesz zmienić zawód i dlaczego pracodawca powinien cię zatrudnić.

Jednym z największych wyzwań przy zmianie zawodu jest uaktualnienie swoich kwalifikacji. Jeśli nie masz kwalifikacji do wykonywania wymarzonej pracy, zdobądź je! Zostań wolontariuszem, zapisz się na studia podyplomowe, wybierz się na kurs. To, że z własnej inicjatywy podnosisz swoje kwalifikacje, nie pozostanie niezauważone.

Zmiana zawodu z początku nie jest łatwa. Nawet jeśli w swojej branży znajdujesz się w czołówce, możesz potrzebować dużo czasu, żeby przystosować się do nowego zawodu. Przygotuj się na to, że wiele będziesz musiał się nauczyć (także w czasie wolnym), a twoje zarobki z początku znacznie zmaleją. Może nie od razu dostaniesz pracę marzeń, ale konsekwencja w działaniu i ciągły rozwój wkrótce cię do niej przybliżą.

Nie rób wielu rzeczy naraz i pamiętaj, by być zorganizowanym. Sporządź listę tego, co musisz zrobić, by osiągnąć cel. Jeśli to możliwe, nie rzucaj pracy z dnia na dzień. Daj sobie czas na spokojne przystosowanie się do nowych warunków bez martwienia się, że nie starczy ci na czynsz. Pamiętaj, że najważniejsze decyzje w życiu zawsze wymagają dużo czasu i pracy. Nie poddawaj się. Jeśli ma cię to przybliżyć do tego, co kochasz robić, wysiłek się opłaci.