Tutaj jesteś: Hobby, Gry i Zabawy > Hobby > Fotografia > Jak robić zdjęcia architektury?

Jak robić zdjęcia architektury?

Stopień trudności: umiarkowane
, specjalista Tipy.pl
 4.7/5 (6 ocen)
Oceń 
Udostępnij
 1 z 9 
Fotografia architektury jest jedną z ulubionych rodzajów fotografii większości osób, jednak jest również bardzo wymagająca i trudna. Fotograf ma za zadanie ożywić martwe budynki a to nie jest takie proste.Ożywienie cegieł i dużych betonowych powierzchni jest nie lada sztuką. Chociaż aparat i związane z nim akcesoria odgrywają dużą rolę w dobrej fotografii to niezwykle ważne są również inne czynniki, które mają olbrzymi wpływ na wynik końcowy. Do takich czynników należy odpowiednie światło oraz tło. Mając na względzie te właśnie czynniki pomyślałam, aby napisać kilka przydatnych wskazówek dotyczących dla tych, którzy są nowi w tej dziedzinie fotografii. Poniższy poradnik fotografii architektury z pewnością pomoże Ci polepszyć swoje wyniki i przyciągnąć większą uwagę do zdjęć.
1
Gotycka katedra w Ciutadella na Minorce

Tło


Czy sfotografować sam budynek czy może uwzględnić również tło? Jest to wyłącznie decyzja fotografa. Należy być jednak bardzo ostrożnym w ocenie czy tło budynku będzie miało pozytywny wpływ na budowlę czy zniweczy całą koncepcję i piękno architektury. Zastanów się czy tło budynku pasuje do jego historii? Przykładowo ujęcie tła zabytkowego budynku w nowoczesnym i zaludnionym mieście nie jest dobrym pomysłem ponieważ całkowicie psuje koncepcję fotografowania starej architektury.

2
Pastelowe kolory domów na placu Tartiniego w Pirano

Oświetlenie


Należy być bardzo świadomym, w którym kierunku pada światło podczas robienia zdjęcia. Kierunek ten bardzo wpływa na kontrast jak również na cienie, które mogą podkreślić lub maskować teksturę i przestrzenność fotografowanej budowli. W fotografii architektury najbardziej korzystny jest przedni kierunek padania światła. Poprawia on nie tylko wygląd budynku, ale również jego szczegóły tekstury.

3
Londyn

Szeroki kąt widzenia obiektywu


Aby ująć wszystkie obiekty architektury na jednym zdjęciu konieczne jest użycie obiektywu szerokokątnego. Jeśli jednak obiektów jest zbyt wiele, aby sfotografować je na jednym zdjęciu, to dobrze jest zrobić zdjęcia panoramiczne (które można połączyć za pomocą jednego z wielu płatnych lub darmowych programów do zdjęć panoramicznych np. Autostich). Dobrze złączone zdjęcia panoramiczne spowodują, że osoba oglądająca nasze prace może się nawet nie zorientować, że ogląda kilka zdjęć a nie jedno.

4
Zdjęcie robione podczas zachodu słońca

Zmierzch i świt


Spróbuj sfotografować obiekty architektury bardzo wcześnie rano, kiedy słońce wschodzi i wieczorem kiedy zachodzi. Zobaczysz, że piękno naturalnego oświetlenia podczas zmierzchu i świtu zdziała cuda. Mieszanka naturalnych odcieni podkreśli urodę architektury i w większości przypadków okaże się, że nawet przeciętne budynki będą na zdjęciu wyglądać olśniewająco.

5
Architektura Edynburga

Pogoda


Kiedy fotografujesz budynki podczas słonecznej pogody z pewnością sprawisz, że twoje zdjęcia będą świeże i zainspirują wielu widzów. Jednak jeśli spróbujesz jeszcze raz zrobić fotografie tych samych budynków podczas pochmurnych dni, zauważysz, że niemal każdy widz będzie się przed nimi zatrzymywał i je podziwiał.

6
Stuttgart w Niemczech

Odbicia


Odbicia i refleksy sprawiają, że zdjęcia są niemal magiczne. Piękno budynku jest bardziej wyeksponowane kiedy jego wizerunek znajduje odzwierciedlenie w znajdującej się w pobliżu wodzie. Wypróbuj tą wskazówkę i zobacz różnica w swoich zdjęciach.

7
Architektura Indii

Tło historyczne


Fotografując każdą architekturę upewnij się, że wiesz co nieco o historii danego budynku. Dzięki temu, będziesz w stanie zwrócić uwagę widza na określone szczegóły architektury i tym samym podniesiesz wartość fotografii. W ten sposób dasz widzowi nie tylko obraz wyglądu budynku, ale również tła historycznego tej konkretnej części architektury.

8
Zdjęcie od dołu

Ujęcia z dołu


W tym przypadku robimy zdjęcie z dołu do góry trzymając aparat jak najbliżej ziemi (i tym samym podstawy budynku). Będziesz mile zaskoczony wynikami swojej pracy.

 4.7/5 (6 ocen)
Oceń 
Udostępnij
  • Komentarze Tipy.pl (1)

Nie będzie widoczny na stronie
 
drągal - 2014-03-26
Nie, nie i jeszcze raz nie dla takiej pisowni. Przede wszystkim nie dla odmiany wyrazów i zastosowanej interpunkcji (a raczej jej braku). W takim wypadku nie da się skupić na treści.
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
 
Potrzeba wiele doświadczeń i kreatywności, na wizualizację piękna w monochromie. Składa się na nią równie trudna...
Jak robić zdjęcia czarno białe?
Potrzeba wiele doświadczeń i kreatywności, na wizualizację...
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
Czym są Tipy.pl? Co chcesz zrobić? Zmotywować się do pracy? Zrobić samolot z papieru? Zareklamować się w Internecie? Tipy.pl to miejsce, gdzie możesz znaleźć porady i wskazówki na każdy temat.
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


   Akceptuje regulamin *wyrażam zgodę na świadczenie usługi, przyjmuję do wiadomości, że jednocześnie tracę prawo do odstąpienia od Umowy.
   Wyrażam zgodę na otrzymywanie od GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.| z siedzibą w Krakowie, Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków |Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS – 416593| NIP – 5272644300 |za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., nr 144, poz. 1204, z późn. zm.). Do korespondencji powyżej wskazuję m. in. podany przeze mnie w formularzu i należący do mnie adres e-mail.
Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub
Usługę świadczy

GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.

Siedziba

Kraków
Os. Teatralne 9A
31-946 Kraków

Krajowy Rejestr Sądowy

Sąd Rejonowy w Krakowie
XI Wydział Krajowego Rejestru Sądowego

Kontakt

Tel: +48 12 646 28 12
Fax: + 48 12 646 27 10
E-mail: tipy@firma.interia.pl
Adres: Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków

KRS 0000416593    NIP 5272644300    REGON 142734048
Nie jestem pasożytem, nie blokuje reklam
pasożyt
Proszę wyłącz Adblock-a, jeśli chcesz zobaczyć treść artykułu.