- Seksualność
- Zakładanie Rodziny
- Rodzicielstwo
- Ciąża
- Dzieci
- Noworodki
- Niemowlaki
- Miłość i Randki
- Rodzina
- Małżeństwo
- Rozwód
- Przyjaźń

Jak rozmawiać z dzieckiem o narkotykach?
mugga - specjalista Tipy.pl
Zacznij wcześnie. Im wcześniej poruszysz temat narkotyków z dzieckiem, tym lepiej. Nigdy nie wiesz kiedy i kto będzie usiłował nakłonić twoje dziecko do spróbowania narkotyków. Ważne, aby wyprzedzić ten moment. Musisz uświadomić dziecko, jakie skutki na zdrowie i życie mają narkotyki i alkohol. Istotnym jest, by dobrać odpowiednie słownictwo, dopasowane do wieku dziecka. Inaczej będzie wyglądała rozmowa z uczniem podstawówki, a inaczej z nastolatkiem. Ważne, aby temat narkotyków i alkoholu poruszyć, gdy dziecko zaczyna szkołę. To wcale nie jest za wcześnie. Nie mów może o narkotykach, ale o specjalnych tabletkach czy cukierkach, którymi ktoś będzie chciał częstować dziecko. Naucz je, by nigdy nie częstowało się podejrzanymi cukierkami od obcych osób, a nawet od kolegów. Podobnie z alkoholem i papierosami. Wytłumacz dziecku, że to nie jest odpowiednie dla niego, że są to rzeczy przeznaczone dla dorosłych, którzy nie zawsze podejmują właściwą decyzję o paleniu czy piciu. Ze starszym dzieckiem możesz już podjąć rozmowę o naciskach ze strony rówieśników czy pokusie spróbowania czegoś nowego. Im dziecko starsze wprowadź do rozmów odpowiedzialność karną za posiadanie narkotyków i poważne konsekwencje zdrowotne związane z narkotyzowaniem się, nadużywaniem alkoholu czy paleniem papierosów.
Wykorzystuj pewne momenty. Nie czekaj, aż dziecko samo przyjdzie do ciebie i zapyta prosto z mostu o problem narkotyków. Wykorzystuj do zainicjowania rozmowy program o narkotykach, który aktualnie pokazywany jest w telewizji, artykuł, który przeczytaliście w gazecie, film, który oglądacie, a w którym widać jak młode osoby palą, piją lub narkotyzują się. Każdy moment jest dobry. Oczywiście, jeśli dziecko przyjdzie i samo zacznie pytać, nie unikaj odpowiedzi i nie przekładaj rozmowy, bo potem dziecko może nie być już tak chętne.
Bądź szczery. Jeśli dziecko zapyta czy kiedykolwiek brałeś narkotyki, nie kłam. Powiedz prawdę, nawet jeśli odpowiedź będzie twierdząca. Nie musisz przecież opowiadać wszystkich szczegółów z tym związanych. Wykorzystaj tę rozmowę do tego, aby powiedzieć dziecku o tym, co skusiło cię do spróbowania i dlaczego chcesz, aby dziecko tego uniknęło. Wiadomo, że uczymy się na błędach i nie chcemy, aby nasze dzieci je popełniały, jeśli możemy je przed nimi uchronić.
Zawsze w gotowości na rozmowę. Naucz swoje dziecko, że zawsze może przyjść do ciebie z każdym problemem, niezależnie od pory. W ten sposób nie tylko zawiąże się między wami silniejsza więź, ale dziecko będzie wiedziało, że może na tobie polegać. Unikanie trudnych tematów, jakim na pewno jest spożywanie narkotyków w niczym wam nie pomoże, a wręcz zaszkodzi. Powiedz dziecku, że jeśli idzie na imprezę, zawsze może zadzwonić po ciebie, żeby po nie przyjechać. Wytłumacz, że takie postępowanie jest dużo bardziej właściwe niż wsiadanie do samochodu z kimś, kto jest pod wpływem narkotyków lub alkoholu.
Szukaj dodatkowej pomocy. Jeśli nie czujesz się swobodnie i naturalnie w rozmowach z dzieckiem na trudne tematy, poszukaj pomocy. W twoim mieście na pewno znajdziesz placówki, w których znajdziesz odpowiednią pomoc. Spróbuj też rozmowy z wychowawcą dziecka lub psychologiem szkolnym. Na pewno będą służyć odpowiednią pomocą.