Tutaj jesteś: Dom i Ogród > Rośliny, Kwiaty i Zioła > Zioła > Jak uprawiać, zbierać i stosować kolendrę?

Jak uprawiać, zbierać i stosować kolendrę?

Stopień trudności: umiarkowane
, specjalista Tipy.pl
 2.7/5 (7 ocen)
Oceń 
Udostępnij
Kolendra siewna to roślina jednoroczna o wysokości 20-80 cm, z łodygą wzniesioną, rozgałęziająca się u gó­ry. Kwiaty białe lub różowawe. Owocem jest kulista, jasnobrązowa rozłupnia. Kolendra kwitnienie na przełomie czerwca i lipca. Poniżej znajdziesz instrukcje jak ją uprawiać, zbierać i do czego stosować kolendrę.
1
Kolendra wymaga gleby o strukturze gruzełkowatej, dobrze uprawionej. Można ją też uprawiać na zagonach w ogrodzie i w skrzynkach. Młode rośliny wymagają dużo wody, natomiast dojrzewaniu owoców sprzyja suche, gorące lato.
2
Zbiera się całe rośliny i młóci. Dojrzałe owoce łatwo się osypują. Małe rośliny można w całości mielić w młynku do pieprzu.
3
Kolendra pobudza apetyt, przys­piesza trawienie i działa wiatropędnie. Wywiera też korzystny wpływ na układ ner­wowy.
4
Przyprawę stanowią dojrzałe, suche, całe rozłupnie. Mają one przyjemny aromatyczny zapach i korzenno-słodkawy smak. Podczas dłuższego przechowywania owoców kolendry zawarty w nich olejek lotny stopnio­wo się ulatnia. Dlatego należy je przechowywać w szczelnie zamkniętych naczy­niach i bez dostępu światła. Owocami kolendry przyprawia się ciasta świąteczne, kiełbasę i pasztety. Ponadto używa się ich do konserwowania w słojach kapusty kwaszonej oraz marynowania kapusty czerwonej, buraków czerwonych, ogórków i grzybów, a tak­że aromatyzowania octu i nacierania dziczyzny.
5
Można też stosować jako przyprawę świeże, młode liście zerwane prosto z krzaczka. Najlepiej nadają się one do zup oraz sałatek z gotowanych jarzyn lub jako dodatek do świeżych pomidorów i ogórków. Używa się też kolendry do przyprawiania smażonych ryb, mięsa jagnięcego i baraniny. Szczególnie popularna jest w kuchniach islamskiej, indyjskiej, latynoamerykańskiej, gruzińskiej i armeń­skiej.
Jak podlewać bazylię?
Jak uprawiać i do czego stosować cząber?
Jak uprawiać i do czego stosować imbir?
Jak stosować kminek?
 2.7/5 (7 ocen)
Oceń 
Udostępnij
  • Komentarze Tipy.pl (0)

Nie będzie widoczny na stronie
 
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
 
Regularne spożywanie kolendry - zarówno w formie przyprawy, jak i naparu -  może znacząco poprawić pracę naszych jelit....
Kilka mało znanym faktów o kolendrze
Regularne spożywanie kolendry - zarówno w formie przyprawy...
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
Czym są Tipy.pl? Co chcesz zrobić? Zmotywować się do pracy? Zrobić samolot z papieru? Zareklamować się w Internecie? Tipy.pl to miejsce, gdzie możesz znaleźć porady i wskazówki na każdy temat.
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


   Akceptuje regulamin *wyrażam zgodę na świadczenie usługi, przyjmuję do wiadomości, że jednocześnie tracę prawo do odstąpienia od Umowy.
   Wyrażam zgodę na otrzymywanie od GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.| z siedzibą w Krakowie, Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków |Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS – 416593| NIP – 5272644300 |za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., nr 144, poz. 1204, z późn. zm.). Do korespondencji powyżej wskazuję m. in. podany przeze mnie w formularzu i należący do mnie adres e-mail.
Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub
Usługę świadczy

GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.

Siedziba

Kraków
Os. Teatralne 9A
31-946 Kraków

Krajowy Rejestr Sądowy

Sąd Rejonowy w Krakowie
XI Wydział Krajowego Rejestru Sądowego

Kontakt

Tel: +48 12 646 28 12
Fax: + 48 12 646 27 10
E-mail: tipy@firma.interia.pl
Adres: Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków

KRS 0000416593    NIP 5272644300    REGON 142734048
Nie jestem pasożytem, nie blokuje reklam
pasożyt
Proszę wyłącz Adblock-a, jeśli chcesz zobaczyć treść artykułu.