dzwonienie w uszach

Domowe sposoby na dzwonienie w uszach·

Nyndza - specjalista Tipy.pl
dzwonienie w uszach
1 z 10
Gdy przeszkadza nam hałas dochodzący z zewnątrz, zazwyczaj mamy na to jeden sposób – zamykamy okno. Jednak gdy dźwięk rozlega się w naszej głowie, rozwiązanie nie jest już tak proste i oczywiste. Poniżej dowiesz się jakie są przyczyny „dzwonienia w uszach” i jak pozbyć się tego rozlegającego się w naszej głowie dźwięku za pomocą sprawdzonych domowych sposobów.
1
sposoby na dzwonienie w uszach - 1
PRZYCZYNY DZWONIENIA W USZACH

Dźwięki przedostające się do ucha z zewnątrz pobudzają znajdujące się za błoną bębenkową malutkie kosteczki (młoteczek, kowadełko i strzemiączko), a te przekazują wibracje do wypełnionej płynem komory, zwanej ślimakiem. Wewnątrz tej komory znajdują się tysiące rzęsek, które wyłapują drgania płynu w ślimaku i przetwarzają je na impulsy elektryczne biegnące nerwem słuchowym do mózgu. Mózg przetwarza te sygnały w dźwięk. Może się jednak zdarzyć tak, że rzęski ulegną uszkodzeniu tak, że w sposób ciągły przesyłają impulsy elektryczne do nerwu słuchowego, mimo iż na zewnątrz panuje cisza. Wprowadzają wówczas mózg w błąd, co skutkuje tzw. „dzwonieniem w uszach”.

Powodów uszkodzenia rzęsek może być wiele, np. nadmierna ekspozycja na hałas, zbyt dużo woskowiny usznej, infekcja ucha środkowego lub wewnętrznego, uszkodzona błona bębenkowa, nagromadzenie w uchu płynów lub nieodpowiednie funkcjonowanie kosteczek słuchowych. Innymi przyczynami takiego stanu rzeczy mogą być: alergia, zbyt wysokie lub zbyt niskie ciśnienie krwi, guzy, cukrzyca, problemy z tarczycą lub urazy głowy i karku. Wraz z wiekiem może się również pojawić degeneracja rzęsek ślimaka.
2
sposoby na dzwonienie w uszach - 2
SPOSOBY NA DZWONIENIE W USZACH

Zmierz ciśnienie krwi

Dzwonienie w uszach może być spowodowane zbyt wysokim ciśnieniem krwi. Jeśli to ono jest przyczyną, koniecznie udaj się do lekarza w celu ustalenia odpowiedniego leczenia. Wysokie ciśnienie krwi nie tylko uszkadza słuch, ale prowadzi też do chorób serca.
3
sposoby na dzwonienie w uszach - 3
Odstaw sól

Jeśli masz problemy z uchem wewnętrznym lub cierpisz na nadciśnienie, koniecznie odstaw sól. Nie dotyczy to wyłącznie pozbycia się z domu solniczki. Uważnie czytaj etykiety produktów spożywczych, w tym przekąsek, produktów mięsnych, mrożonek i gotowych zup. Szukaj takich produktów, w których zawartość sodu na porcję jest mniejsza, niż 5 mg.

4
sposoby na dzwonienie w uszach - 4
Ogranicz zażywanie aspiryny

Aspiryna w dużych dawkach na następny dzień po zażyciu często wywołuje dzwonienie w uszach. Jeśli zażywasz ją regularnie (np. na reumatoidalne zapalenie stawów, problemy z sercem lub przewlekły ból), istnieje ryzyko, że doprowadzi ona do uszkodzenia rzęsek ślimaka.


Skonsultuj się więc z lekarzem w sprawie zmniejszenia dawki przyjmowanej aspiryny i zobacz, czy dzwonienie w uszach ustąpi. Czytaj też uważnie skład innych leków, które zażywasz, ponieważ one także mogą zawierać aspirynę.

5
sposoby na dzwonienie w uszach - 5
Unikaj substancji powodujących chwilowe pobudzenie

Chemiczne substancje stymulujące znajdujące się w jedzeniu, napojach i lekach pobudzają rzęski znajdujące się w uchu sprawiając, że cały czas przekazują do nerwu słuchowego wibracje. Żeby uniknąć dzwonienia w uszach ogranicz spożycie kofeiny (jej źródłem jest kawa, herbata, czekolada i wiele słodzonych napojów), a także rzuć palenie (zarówno papierosów, jak i innych nielegalnych substancji odurzających).

6
sposoby na dzwonienie w uszach - 6
Ćwicz

Innym powodem dzwonienia w uszach może być słabe krążenie krwi. Rozwiązaniem jest niewielki wysiłek fizyczny, chociażby codzienny energiczny spacer.

7
sposoby na dzwonienie w uszach - 7
Pamiętaj o odpoczynku

Przemęczenie zmniejsza naszą odporność na infekcje, w tym przeziębienie i grypę. Choroby te mogą prowadzić do opuchlizny ucha wewnętrznego, co wywołuje lub nasila dzwonienie w uszach.

8
sposoby na dzwonienie w uszach - 8
Nie martw się

O ile dzwonienie w uszach może być uciążliwe, nie jest to poważna, zagrażająca życiu przypadłość. Jednak ciągłe myślenie o dźwiękach, które słyszysz w swojej głowie, może spotęgować stres i jeszcze bardziej nasilić objawy tej dolegliwości. Najlepiej więc będzie, jeśli zrelaksujesz się i opanujesz kilka technik walki ze stresem.

9
sposoby na dzwonienie w uszach - 9
Zagłusz dzwonienie w uszach innymi dźwiękami

Prostym sposobem na pozbycie się dzwonienia w uszach jest zagłuszenie go innymi dźwiękami. Włącz swoją ulubioną muzykę (niezbyt głośną) lub ustaw radio tak, by zamiast stacji słyszeć cichy szum. Dźwięki z zewnątrz zamaskują hałas w twojej głowie, pomagając ci wyciszyć się i zasnąć.

Strona 1 z 10

Powiązane porady

świecowanie uszu
ból ucha
uszkodzenie błony bębenkowej

Podobne porady

Komentarze (17)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Loczek
17.11.2017
Mi laryngolog powiedziała że pisk w uszu nieustajacy to jest gluchota ucha na pewne tony dźwięku nie na wszystkie dlatego piszczy nam w głowie należy udać się laryngologa i zrobić próbę z aparatem sluchowym który powinien doprowadzić brakujące dźwięki tony do ucha i że na pewno pisk ustanie ...:) .
zofia
07.11.2017
miewam takie cykanie za prawym uchem idzwonienie w prawym uchu dzwonek bywa w nocy lub nad ranem tak glosny ze zrywalam sie do drzwi aby otworzyc
zibi
28.03.2017
Ale bzdety , kto to pisze i po co ?
zibi
28.03.2017
Bzdety
kik
09.01.2017
Pisk w uszach może być oznaką boreliozy! Jeśli nic nie pomaga proponuje western blot na borelioze.
lidia
21.11.2016
ale bzdury, mam szumy w uszach i zadne leki nie pomagają, myslalam ze rzeczywiscie ten artykul da wskazowke czy rade ale to jest napisane tylko po to by cos napisac, nic z takich rad, na nic sie nie przydadzą
glupstwa
03.11.2016
Myslalem ze przeczytam cos madrego.Niestety same idiotyzmy....
ksywka
03.11.2016
Ale porady... ,,albo za duże ciśnienie, albo za małe...", brak ruchu, nadmiar ruchu, za dużo soli, za mało soli, za dużo substancji... . A jak już mam uszkodzoną błonę bębenkową na amen i te ,,tysiące rzęsek", to co wtedy? A czy mam to może zdiagnozować wysokiej klasy specjalista. A jak się do niego dostać? Nie mam kasy.
wesley
19.10.2016
Jak sie dowiedzialam ze mam leniwa membrene I niestety nie ma na to lekarstwa .Dzwoni mi w uchu juz od roku nie prawda ze mozna sie przyzwyczaic.Autor artykulu nie ma pojecia o czym pisze
Zyg zak
18.07.2016
No, to... kaput. ,,Odstaw to, nie pij tego, nie jedz...", najlepiej jeszcze nie oddychaj, nie myśl, i ...hibernacja.