pakowanie walizki

Jak dobrze spakować walizkę?
aldona - specjalista Tipy.pl

Przy pakowaniu bagażu nie liczy się tylko to, co weźmiemy ze sobą, ale również to, w jaki sposób to zapakujemy. Poniżej dowiesz się jak w najbardziej efektywny sposób spakować walizkę na podróż. Jeśli potrzebujesz więcej informacji, zachęcam do przeczytania dwóch poprzednich części tego artykułu pt. „Jakie ubrania zabrać na wakacje?” oraz „Jak pakować ubrania by się nie pogniotły?”.

1

Dno walizki wyłóż plastikowym workiem na śmieci. Po tym jak spakujesz już wszystkie rzeczy, połóż drugi worek na wierzch. Zapobiegnie to wymięciu się ubrań, a jeśli przypadkiem bagaż znajdzie się na deszczu, nie zamoknie.

2

Buty i inne ciężkie rzeczy upchnij w pobliżu dna walizki na kółkach. Buty wypchaj skarpetkami lub grubymi bransoletkami, a następnie włóż każdy but do foliowej torebki i umieść w walizce tak, by podeszwa buta była równoległa do krawędzi walizki. Inne ciężkie przedmioty, takie jak suszarka, czy kosmetyczka umieść obok butów lub na nich. Dzięki takiemu rozkładowi bagażu, środek ciężkości walizki na kółkach jest stabilny, a zawartość walizki nie przewróci się, gdy postawisz ją pionowo.

3

Spakuj pierwszą warstwę ubrań. Zacznij od ciasno ułożonych ubrań zwiniętych w rulon.

4

Na wierzch połóż drugą warstwę ubrań. Będą to poskładane sukienki, spodnie i spódnice. Połóż je na warstwie ubrań zwiniętych rulon. Układaj ubrania na zmianę, raz po jednej stronie, raz po drugiej, żeby cały bagaż był dobrze wyważony.

5

Nadeszła kolej na trzecią warstwę. Powinny się na nią składać grube swetry, kurtki i marynarki oraz odpowiednio złożone koszule. Połóż je na wierzchu warstwy drugiej.

6

Na samym wierzchu połóż rzeczy delikatne, takie jak wielowarstwowe sukienki czy biustonosze. Biustonosze połóż jeden na drugim. Jeśli mają usztywniane miseczki, wypchaj je skarpetkami. Nie składaj biustonoszy z usztywnianymi miseczkami na pół - możesz w ten sposób uszkodzić piankę, z której wykonane są miseczki.

7

Wzdłuż wewnętrznych krawędzi walizki ułóż paski. Z powodzeniem znajdziesz miejsce, by umieścić nawet kilka z nich wzdłuż wewnętrznego obwodu walizki.

8

Pozostałe rzeczy, takie jak spakowane luzem kosmetyki, czy masywną biżuterię umieść w schowkach po wewnętrznej stronie wieka walizki. Delikatne kolczyki zapakuj do plastikowych pudełek (np. na tabletki), łańcuszkowe bransoletki i naszyjniki wsuń do słomek do napojów, przyklejając ich końce do końców słomek za pomocą taśmy. Same słomki umieść natomiast w plastikowej torebce.

9

To, co ci zostało (kostiumy kąpielowe, bieliznę, apaszki, czy pończochy) upchaj w rogach walizki i wolnych schowkach.

10

Brudną bieliznę przechowuj w dużej plastikowej torebce strunowej. Wypuść z niej nadmiar powietrza zwijając ją w ciasny rulon. Torebki z brudną bielizną spakuj na płasko do bocznej kieszeni walizki.

11

Delikatne pamiątki owiń w najgrubsze swetry i umieść na środku walizki, ponieważ ta część jest najbardziej odporna na ruch. Dla ekstra ochrony, wszystkie płyny, takie jak butelka francuskiego wina, włoska oliwa czy drogie perfumy, włóż najpierw do specjalnych foliowych torebek.

12

Jeśli pakujesz ubrania w „paczkę” (instrukcja krok po kroku w artykule „Jak pakować ubrania by się nie pogniotły”), po prostu połóż pakunek na środku walizki, a akcesoria spakuj tak jak opisano powyżej.

13

Jeśli używasz luźnej torby lub plecaka, buty umieść na dnie w taki sposób, by ich podeszwy opierały się o którykolwiek z boków bagażu. Na wierzch połóż ciasno zwinięte w rulon ubrania, układając je szczelnie jedne obok drugich, ponieważ w przeciwnym razie mogłyby przemieścić się i pognieść. Akcesoria spakuj tak jak opisano powyżej. Wyjątek: szpilki i lekkie buty połóż płasko na wierzchu bagażu, a na końcu spakuj kosmetyczkę.

14

Szukasz więcej informacji? Czytaj pozostałe artykuły z tej serii:


Strona 1 z 3

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (2)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

qwerty
02.01.2020
Odzyskane worki strunowe zachowuję i przechowuję w nich delikatne rzeczy, jak chusty, szaliki, apaszki, a w mniejszych elementy biżuterii, unikając otarć i zadrapań, tak samo folię bąbelkową, bo chroni przed uszkodzeniami. Nie wyrzucaj takich opakowań, gdyż są bardzo przydatne.
Podróżnik
31.12.2019
Używam organizerów do walizki. Podczas kontroli celnej panuje pośpiech i tłok, dlatego można je łatwo wyjąć i z powrotem spakować. Tak też pakuję ładowarki..., a leki do przeźroczystej kosmetyczki. Worki strunowe, w których zapakowana jest odzież z dyskontu i nie tylko są b. praktyczne, zachowaj je.