cięcie kwiatów

Jak ciąć kwiaty do wazonu?
MoniaMonia - specjalista Tipy.pl

Aby kwiaty zachowały świeżość po ścięciu trzeba je ściąć w odpowiedni sposób. Istnieją pewne zasady, których należy przestrzegać przy ścinaniu roślin ozdobnych. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek przydatnych przy cięciu i zbiorze kwiatów.
1
Cięcie róż
Tnąc kwiaty pamiętamy o wpływie, jaki ten zabieg będzie miał na kwiat i roślinę macierzystą.

Ma to szczególne znaczenie, w uprawie roślin cebulowych. Uprawiając tulipany, lilie, narcyzy czy mieczyki nie tylko chcemy zebrać kwiaty, ale spodziewamy się uzyskać plon cebul czy bulw, które w następnym roku znów będą wydać nowe pędy. Aby to było możliwe, trzeba rozważnie ciąć kwiaty i zostawiać na roślinie kilka 1iści. Przy samej ziemi ścinamy pędy kwiatowe tych roślin wtedy, gdy nie zależy nam na plonie cebul czy bulw.

U takich roślin jak róża, goździk, wysokość cięcia decyduje o wyrastaniu nowych pędów, a tym samym o możliwości ponownego zbioru kwiatów. Przy planowaniu kilku zbiorów wskazane jest cięcie wyższe. Przewidując jeden, zbiór tnie się pędy jak najdłuższe. Na1eży przy tym zwracać uwagę, aby łodygi były proste, tzn. cięte powyżej rozwidlenia pędu, np. u lilaka (bzu).
2
Kwiaty zbieramy w odpowiedniej porze dnia i tylko wtedy, gdy dojrzały do zbioru.

Kwiaty powinno się zbierać po południu. Zawierają one wtedy najwięcej substancji odżywczych i są stosunkowo trwałe po ścięciu. Można zbierać kwiaty także rano, gdy panuje najniższa temperatura dobowa. Rano rośliny mają pędy sztywne, wyglądają świeżo. Nie należy zbierać kwiatów w południe, zwłaszcza w słoneczne upalne dni letnie. Już w chwili cięcia będą zawierały mniej wody i zanim z działki przewieziemy się je do domu, przywiędną.

Na kilka godzin przed zbiorem kwiatów wskazane jest podlanie roślin. Podlewamy "pod roślinę", czyli tak, aby woda nie zwilżała kwiatów. Krople wody mogą powodować odbarwienie płatków. Z tego samego względu nie zbieramy kwiatów w czasie deszczu ani bezpośrednio po nim, chyba, że deszcz był nieduży i jest możliwość usunięcia uszkodzonych płatków bez szkody dla wyglądu kwiatu. Tak można postąpić np. z różą, która znosi oberwanie jednego lub dwu zewnętrznych płatków. Zabieg ten zmieni jednak kształt pąka, co nie zawsze jest korzystne. Zbiór kwiatów w czasie deszczu nie jest wskazany także dlatego, że przy dużej wilgotności powietrza rośliny mają szeroko otwarte szparki i ścięte łatwo więdną.
3
Metody zbioru uzależniamy od budowy rośliny i sposobu wyrastania kwiatu.
Kwiaty należy ciąć ostrym narzędziem. Może to być nóż lub sekator, zależnie od rodzaju pędów. Cięcie należy przeprowadzić zdecydowanym ruchem, tak, aby uszkodzić jak najmniej tkanek. Tępe narzędzie miażdży łodygę i może być przyczyną poderwania korzeni. W sklepach ogrodniczych można kupić sekator do cięcia, kwiatów, który po ścięciu utrzymuje łodygi w pozycji pionowej.
4
Narzędzie, którym tnie się kwiaty, powinno być dezynfekowane spirytusem lub nad płomieniem, co zapobiega przenoszeniu chorób z rośliny na roślinę. Ma to szczególne znaczenie przy zbiorze kwiatów tulipanów, u których objawy chorób nie są od razu widoczne.
5
Aby kwiaty lepiej pobierały wodę, powinno się ciąć pędy tuż nad węzłem.
Istotny dla trwałości kwiatów w wazonie jest zbiór ich w odpowiedniej fazie rozwoju. Jedne kwiaty należy zbierać częściowo rozwinięte, inne w pełnym rozkwicie, jeszcze inne można ścinać w fazie pąków. Kwiaty w pąkach ścina się wtedy, gdy wiemy, że łatwo rozwiną się w wazonie lub, gdy dysponujemy środkiem, który nam to zapewni. Za pomocą odpowiednich preparatów można doprowadzić do pełnego rozkwitu kwiaty ścięte, w ścisłym pąku.
Strona 1 z 2

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie