Korzeń do akwarium

Jak przygotować korzeń do akwarium?
BaskaK - specjalista Tipy.pl

Korzeń do akwarium można kupić w sklepie zoologicznym lub samemu poszukać. W każdym przypadku przed włożeniem go do akwarium należy go wcześniej odpowiednio spreparować.
1
Korzenie możesz znaleźć na torfowiskach, w lesie, na dnie rzeki czy na plaży (korzenie wyrzucone przez morze). Najlepsze są te korzenie znalezione w wodzie ponieważ są one dobrze namoknięte i idą na dno.
2
Podczas szukania korzenia na własną rękę należy również pamiętać, aby korzeń pochodził z drzewa liściastego a nie iglastego. Drzewa iglaste zawierają dużo żywicy która jest szkodliwa dla ryb. Korzeń ten nie powinien być również zbyt świeży - powinien on pochodzić z drzewa które jest martwe od co najmniej pół roku. Korzeń nie może być spleśniały, spróchniały, nie powinien mieć podejrzanych nalotów i powinien być odpowiednio twardy. Najlepiej jest rzucić nim mocno o ziemię - jeśli się nie połamie to znaczy że jest dobry.
3
Jeśli znaleźliśmy korzeń to na początku musimy go pozbawić kory. Należy to zrobić bardzo dokładnie gdyż kora najszybciej pleśnieje i gnije.
4
Znaleziony (już bez kory) lub kupiony w sklepie korzeń należy dokładnie wyczyścić szczoteczką z ziemi i innych zanieczyszczeń. Następnie korzeń gotujemy w starym garnku przez około 3-4 godziny w roztworze soli (10 łyżek na 1 litr wody). W trakcie gotowania dobrze jest kilka razy wymienić wodę. Później korzeń płuczemy w czystej wodzie i znów gotujemy - tym razem w samej wodzie. Znów płuczemy i gotowe.
5
Po oczyszczeniu i wygotowaniu w solance korzeń należy włożyć do wody, docisnąć kamieniem i poczekać aż korzeń namoknie (może to potrwać nawet miesiąc czasu). W przypadku korzeni znalezionych w jeziorach, rzekach czy w morzu zabieg ten jest niepotrzebny gdyż korzenie są dobrze namoknięte i opadają na dno.
6
Jeśli korzeń farbuje wówczas należy go gotować w czystej wodzie i moczyć do czasu kiedy woda po kolejnej wymianie będzie prawie czysta. Może pomóc również zwiększenie oświetlenia w akwarium.
7
Jeśli korzeń mimo zabiegów nie tonie wówczas możemy przykręcić do niego małą podstawkę którą następnie przysypujemy kamieniami.

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (5)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Konrad
25.01.2019
Korzeń akwariowy to super ozdoba. Często możemy wykorzystać ten z ogrodu czy lasu, ale pamiętajmy, aby go wcześniej przygotować.
Lukasz
27.01.2017
Powielanie jakichs mitów, tworzymy akwaria na bazie ziemi ogrodowej a nie mozemy włożyć korzenia do wody, owszem mozemy go przelać gotowaną wodą, oczyścić mechanicznie dobrze opłukać i tyle. Nie ma potrzeby godzinami moczyć go w solance, taki zabieg stosujemy na korzenie np debu aby pozbyć sie garbników, które barwią wodę....
davyjones
13.06.2016
Ile jeszcze razy będą klonowane te mity dotyczące korzenia w akwarium?
ad 2. Żywica nie rozpuszcza się w wodzie. Korzenie Mopani bogate w żywicę sprzedawane są w sklepach zoologicznych. Korzenie polskiej sosny bagiennej stosowane są w akwariach bez skutków ujemnych.
ad 4. nie ma potrzeby specjalnego preparowania korzeni. Te w sklepach są tylko oczyszczone z kory i niebyły gotowane w solance czy czymś innym.
ad 6. farbowanie korzenia to nic szkodliwego.
oliwia kaweck
07.04.2015
Ja swoj znalazlam w lesie nad jezioren "Afryka" tam gdzie powiesil sie Czesiu,jest piekny w ksztalcie serca teraz wlasnie go gotuje :))
helena
28.01.2013
kupilam korzenie w sklepie zoologicznym,gotowalam kilka dni wode ciagle zmieniajac,niestety nadal farbuje,pomocy!!