Surfing

Jak surfować?
AsterixAsterix - specjalista Tipy.pl

Surfing w Polsce może nie jest zbyt popularny ze względu na małe fale jednak dla chcącego nic trudnego. I na Bałtyku można znaleźć fale wystarczające do surfowania.
1
Im dłuższa deska surfingowa łatwiej będzie ci utrzymać równowagę. Dłuższa deska ma większą powierzchnię a co za tym idzie - jest bardziej stabilna.
2
Znajdź plażę. Nie potrzebujesz wysokich fal na początku nauki. Te które znajdziesz nad morzem Bałtyckim są zupełnie wystarczające. Po kilku dniach nauki możesz zacząć trenować na falach posztormowych. Najlepsze znajdziesz w okolicach Półwyspu Helskiego w "Rurociągu" we Władysławowie, w okolicach Chałup.
3
Pozycja na desce
Zacznij naukę od leżenia na desce na piaski. Możesz się czuć głupio lub może ci się wydawać to zupełnie niepotrzebne ale dobrze zrobią ci ćwiczenia na brzegu. Połóż się na desce na brzuchu, udawaj że wiosłujesz rękami, złap obydwiema rękami brzegi deski, podciąg nogi i wstań. Powinieneś wstać tak aby jedna noga była z przodu, druga z tyłu, dość duży rozkrok, pozycja boczna (tak samo jak na snowboardzie). Należy stać na środku deski. Ćwicz tak długo aż uda ci się wstać z deski za pomocą jednego szybkiego ruchu.
4
Jak już potrafisz wstawać z deski na piasku należy wypróbować umiejętności w wodzie na fali. Wybierz odpowiednie miejsce gdzie się załamują fale. Aby tam dopłynąć poczekaj aż fale przejdą a woda się uspokoi i energicznie wiosłuj rękami. Jak już będziesz w dobrym miejscu usiądź okrakiem na desce (nogi po obydwu stronach deski). Jeśli masz longboard powinieneś utrzymać równowagę bez większego problemu.
5
Znajdź odpowiednią falę. Odwróć się z deską przodem do brzegu i połóż się na niej. Jak zobaczysz nadchodzącą z tyłu falę zacznij energicznie wiosłować, tak aby zrównać się z nią prędkością. Jeśli to był dobry moment powinieneś poczuć że deska przyśpiesza - jeśli tak się dzieje to wstań.

(W wodzie należy podnosić się z deski dopiero gdy nabierzemy prędkości - będzie zdecydowanie łatwiej (tak samo jak snowboard czy skateboard).)
6
Surfing
Złap równowagę. Jak już wstaniesz przyjmij pozycję prawidłową pozycję ciała (nogi zgięte w kolanach, ramiona równolegle do deski, patrz przed siebie).
7
Łamiące się fale. Co zrobić aby fala nie zmyła cię z deski?

Jeśli leżysz na desce i widzisz łamiącą się falę odwróć deskę dnem do góry nogami i wyprostuj ręce. Zamiast się odwracać możesz wyprostować się na rękach (ciągle mocno ją trzymając po bokach) - fala przejdzie pomiędzy tobą a deską pod warunkiem że jest stosunkowo mała.

Jeśli masz deskę o małej wyporności możesz uciec przed falą nurkując pod nią. W tym celu złap deskę troszkę bliżej dziobu, wyprostuj się na rękach i mocno pchnij w dół.
Strona 1 z 2

Podobne porady

Komentarze (5)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Makahana'i
08.04.2019
Tekst ma już dobrych kilka lat, ale okazuje się, że w Polsce można surfować, czy jak z angielskiego uprawiać surfing w Polsce. Ja kiedyś próbowałem bodyboarding we Władysławowie, a teraz widzę, że surfing jest bardzo popularny w Polsce.
David
28.12.2015
po zdjęciu odrazu widać, że Polska :)
monryl
22.06.2011
witam!mieszkam w newquay surfuje od paru miesicy, wszystkie siedm punktow mam opanowanie i co dalej?prosze pomoz bo utknelam!masz moze jakies specjalne porady odnosnie skrecania, zawracania, obracania....?????dzieki pozdrawiam!
Asterix
09.11.2010
Quote From gata,O mamo! Weszłam by się dowiedzieć czy na Bałtyku można surfować. A tu... porady jak to robić! :) W tym roku jadę nad morze Bałtyckie. Chcę surfować więc git! Ale mam jeszcze pytanie. Gdzie można kupić lub wypożyczać deski? PS.: Wolę wypożyczyć!
zależy dokąd jedziesz. jest wiele różnych wypożyczalni i szkół, gdzie można pożyczyć sprzęt.
gata
08.11.2010
O mamo! Weszłam by się dowiedzieć czy na Bałtyku można surfować. A tu... porady jak to robić! :) W tym roku jadę nad morze Bałtyckie. Chcę surfować więc git! Ale mam jeszcze pytanie. Gdzie można kupić lub wypożyczać deski? PS.: Wolę wypożyczyć!