Tutaj jesteś: Dom i Ogród > Ogrody > Szkodniki, Choroby, Problemy > Jak zwalczyć gryzonie w ogrodzie?

Jak zwalczyć gryzonie w ogrodzie?

Stopień trudności: umiarkowane
, specjalista Tipy.pl
 4/5 (178 ocen)
Oceń 
Udostępnij
Szkodliwe ssaki takie jak krety, gryzonie myszowate i zajęczaki od dawien dawna są natrętnymi gośćmi pól uprawnych oraz ogrodów i spiżarni. Poniżej znajdziesz kilka sposobów zwalczania tych szkodników.
1
Polowanie. Kreta w ogrodzie można wykopać i zabić łopatą w momencie, gdy wyrzuca kretowinę. Na zające i dzikie króliki można polować tylko zgodnie z przepisami ustawy łowieckiej.
2
Jedną z najstarszych metod odłowu gryzoni jest kopanie rowków chwytnych. Mogą one mieć ścianki równoległe lub ukośne oraz różną szerokość dna.

Najczęściej stosuje się rowki chwytne głębokości 30-40 cm i szerokości do 20 cm. W takich rowkach, co 5-10 m można wykopać głębokie studzienki, do których będą wpadać gryzonie. W rowkach lub studzienkach można umieścić trutkę. Rowki chwytne należy wykopywać na pograniczu ogródków z lasem czy zasiedlonymi przez gryzonie polami.

Rowki chwytne skutecznie chronią przed gryzoniami rośliny uprawiane w tunelach foliowych czy inspektach, warzywa przechowywane w kopcach czy drzewa i krzewy owocowe w ogrodach. Rowki te należy starannie konserwować, gdyż ich ściany ulegają częściowemu uszkodzeniu, zwłaszcza po opadach deszczu czy po rozmarznięciu ziemi wczesną wiosną. Rowki chwytne odpowiednio konserwowane mogą spełniać swe zadanie przez wiele lat. Niecelowe jest wykopywanie rowków chwytnych na terenach podmokłych, gdyż szybko napełniają się wodą.
Jak pozbyć się kotów z ogrodu?
Jak zrobić domek dla ptaków?
Jak się pozbyć komarów w ogrodzie?
Jak zrobić dom dla jeża?
3
Najtańszym i najpewniejszym sposobem zwalczania gryzoni i kreta w ogrodach jest stosowanie pułapek. Konieczne są jednak cierpliwość i wprawa, decydujące o powodzeniu zwalczania. Nie każda pułapka daje zadowalające wyniki. Pułapki, które mimo starannego ustawienia są zasypywane ziemią przez szkodniki, należy zastępować innymi. Nie należy ustawiać pułapek zbyt blisko siebie, gdyż wówczas mogą się w nich samoczynnie zwalniać zapadki.
4
Środki chemiczne gryzoniobójcze (rodentycydy) należą do trucizn i z tego względu są również bardzo niebezpieczne dla człowieka i zwierząt domowych. Preparaty w postaci gazów używane są do gazowania nor, preparaty stałe (złożone z ziarna lub płatków i dodatku substancji czynnej, a także w postaci proszku czy tabletek zawierających substancję czynną) wykładane są w miejscach odwiedzanych przez szkodniki i dodawane do pożywienia gryzoni, natomiast płynne dolewane są do wody w poidełkach. Obecnie stosuje się wiele preparatów gryzoniobójczych zawierających różne substancje czynne. Wszystkie zarejestrowane i przeznaczone do zwalczania gryzoni preparaty mogą być stosowane przez właścicieli ogródków, najlepiej jednak, gdy akcja zwalczania obejmowała kilka lub kilkanaście ogródków a zwalczanie przeprowadził dobrze przygotowany pracownik ochrony roślin.
5
Odrębną grupą chemicznych środków ochrony roślin są repelenty, to znaczy substancje odstraszające zwierzęta. Żaden z dotychczas stosowanych repelentów nie chroni całkowicie drzew owocowych i innych roślin ogrodniczych przed gryzoniami i zającami. Zwłaszcza w śnieżne zimy wygłodzone zające ogryzają korę z drzew posmarowanych repelentami. Badania wykazały, że repelenty naniesione na korę chronią drzewa przed zającami na ogól tylko przez kilka tygodni. W związku z tym zabieg należy powtarzać, co 2-6 tygodni, zależnie od przebiegu pogody i trwałości preparatu.
6
Najpewniejszą ochroną ogródków przed zającami jest ogrodzenie z siatki (z ocynkowanego drutu) o oczkach 5 x 5 cm. Dolny brzeg siatki należy obsypać ziemią. Wszelkie uszkodzenia siatki trzeba natychmiast usuwać.
Korę pnia i gałęzi poszczególnych drzew owocowych można chronić przed zającami i gryzoniami owijając je ciasno słomą lub trzciną.
Wysoka siatka wpuszczona w ziemię wokół drzewa w odległości 0,5 m od pnia skutecznie chroni przed zającami.
7
Metoda ekologiczna polega na stwarzaniu warunków nie sprzyjających osiedlaniu się szkodliwych ssaków w ogródkach. Na przykład utrzymywanie ugoru czarnego pod drzewami owocowymi zapobiega gromadzeniu się w tych miejscach gryzoni. Przekopywanie ziemi w ogródku, wyrywanie chwastów, zasypywanie korytarzy i niszczenie nor gryzoni przeszkadzają osiedlaniu się i rozmnażaniu szkodników.
8
Zaobserwowano, że gryzonie niechętnie zasiedlają ogródki, w których rośnie gorczyca lub gryka. Przyczyną tej niechęci jest to, że zjedzenie zielonych pędów tych roślin powoduje zmiany w układzie naczyniowym i degenerację wątroby gryzoni. Można, więc gorczycę wysiać w drugiej połowie lata, pozostawić na zimę i przykopać dopiero na wiosnę.
Przeczytaj teraz: Jak odstraszyć sarny?
 4/5 (178 ocen)
Oceń 
Udostępnij
  • Komentarze Tipy.pl (8)

Nie będzie widoczny na stronie
 
marian - 2015-04-07
krety nornice i tp 99% skuteczności to fumigacja robię to od roku i hektar ogrodu jest wolny od kopczyków
jedyna skuteczność to profesjonalna firma a śledzie lepiej zjeść zanim zaczną śmierdzieć
to trochę reklama moich usług ale jak czytam o pomysłach to pamiętam o swoich początkach 30 brzęczków
po 25 pln i spokój na 2 tygodnie a teraz od jesieni równa trawa i nie zżarte tulipany po zimie polecam
gosia - 2015-03-17
Idiota ten co pisze takie artykuły - brak słów - debil
gosia - 2015-03-16
Czytam artykuł i oczom nie wierzę...Krety zabijać łopatą? Niech ten co to pisał, sam się puknie w czoło łopatą,,, może zmądrzeje.... Owszem czasami krety przeszkadzają trochę w ogrodzie, ale nie są aż takimi szkodnikami by je zabijać... Jakiś czas temu pojawily sie na rynku odstraszacze solarne emitujące sygnały odstraszające krety. Muszę przyznać że z wielkim niedowierzaniem zakupilam tego typ urządzenie, ale po dłuższym czasie zaobserwowalm , że krety wyniosły się do sąsiada do sadu... czasami jakiś się zabłąkał u mnie, ale tylko na chwilę.Obecnie , gdy urządzenie nie działa, wróciły z powrotem do mnie... więc patrząc z perspektywy czasu można powiedzieć że jednak urządzenie jest skuteczne.
bg2u - 2014-04-29
Muszę dołączyć swoje doświadczenia ze szkodnikami. Chodzi o krety-kreciki -dla mnie ukochane bo: przez 2 lata nie moglam uprawiać warzywnika , ponieważ krety opuściły moją łączkę przy warzywniku i i warzywnik i co się stało? Otóż turkuć podjadek zniszczył mi warzywnik, nie dość ,że obrzydliwy , to jeszcze nie do wytępienia/ obrzydliwa forma tępienia /. Jest tylko jeden niezawodny sposób ---właśnie kret jest smakoszem tego brzydactwa, dlatego cięszę sie z powrotu kretów na moją łączke i warzywnik. O tym wiem z internetu --na temat turkucia. Pozdrawiam wszystkich i proszę nie róbcie krzywdy kretom
jacek - 2014-04-15
Ja kretów nie zabijam. Odstraszam je za pomocą odstraszacza: lisi zapach. Krety unikają drapieżników i kiedy wyczują ich obecność- zapach- natychmiast się ewakuują. To działa przez 40 dni. Potem trzeba powtórzyć. Wkłada się ten odstraszacz do dziurki w ziemi i zasypuje. Proste i tanie. Można kupić na allegro za kilkanaście złotych.
grazyna2 - 2013-04-20
Krety są chronione i nie wolno ich zabijać, ale tylko wypłoszyć. To jest trudne, ale czasem sie udaje- są specjalne odstraszacze
arimor - 2013-02-20
Dobrym sposobem na wypłoszenie kretów są specjalne świece dymne. Można je kupić w sklepach ogrodniczych lub tych z materiałami budowlanymi. Nieźle sprawdzają się też dźwiękowe urządzenia pracujące na baterię słoneczną. Umieszcza się je w ziemi w taki sposób, że częściowo są zanurzone, a częściowo wystają. Pod wpływem energii, którą czerpią ze światła wydają one dźwięk, którego ludzie prawie nie słyszą, natomiast dla kretów jest on nieznośny. Pojedyncze urządzenie tego typu sprawdza się jednak na niewielkim obszarze (kilka metrów kw.), bo dźwięk nie rozchodzi się na przesadnie duże odległości. Ostatecznie można również powbijać w ziemię długie pręty i nałożyć na nie puste butelki typu pet- poruszane przez wiatr odstraszą część gryzoni.
Ksieciunio - 2010-09-08
Jedyny naprawdę 100 % skuteczny sposób na kreta to pozbyć się kreciej rodziny z Waszego ogrodu ! Już niebawem wprowadzę na rynek urządzenie (którego jestem producentem ), które działa jak dotąd niezawodnie !
Od lat miałem ten sam problem z kretami. Nie skutkowały żadne dotychczasowe metody. Kret wraz ze swoją rodziną nie wyniesie się sam z Waszego ogrodu. Nie wierzcie w świece dymne i inne środki (w tym chemiczne ) i jakieś odstraszacie solarne ! To działa na chwilę a krecik wraca bo taka jest jego biologia i tyle ! (nie staram się niedoceniać konkurencji na tym rynku i każdemu z nich wyrażam szacunek za jego pomysł) Od lat szukałem skutecznej metody i wpadłem na pomysł który realizuję. Zbudowałem urządzenie elektroniczne (opatentowałem pomysł w Urzędzie Patentowym), zapoznałem się z przepisami prawa dotyczącymi kreta i w wolnych chwilach pracowałem nad jego doskonalszą wersją. Dziś mam urządzenie które testuję praktycznie z doskonałym skutkiem. Powiem więcej – moi sąsiedzi są pod wielkim wrażeniem skuteczności mojej metody i czekają niecierpliwie na zakup mojego urządzenia. Możecie dalej testować Wasze skuteczne środki.
Ja wiem jedno – to co zrobiłem – to działa w 100% i niestety (dla krecika) nie jest przyjazne. Żaden już nie wróci do mojego ogrodu. Jak wróci jego brat (bo taka jest jego biologia) – trudno – wróci ale tylko na chwilę i nie założy rodziny na tym terenie.
O samym urządzeniu – jak to działa: jest to metoda pirotechniczna, powiązana ściśle z elektroniką. Montujemy małe urządzenie w norce kreta według moich zaleceń i czekamy cierpliwie na jego ruch. Jak przyjdzie, to czeka go malutki wybuch niewielkiej petardy odpalanej elektronicznie i już po nim ! (proszę nie mylić z petardami na Nowy Rok – moja petarda działa pod ziemią i nawet w nocy nie słychać wystrzału – sygnalizuje to jedynie samo urządzenie i mówi nam o tym (świecąca dioda), że krecika już nie ma wokół nas !). Urządzenie jest bezpieczne i zostało opracowane w taki sposób, by nie wyrządziło krzywdy innym użytkownikom naszego ogródka (piesek, bawiące się dzieci itp.)! Obecnie jest ono w fazie testów instytutu naukowego, który niebawem dopuści je do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej. Chcecie to wierzcie – chcecie to testujcie inne metody, Ja daję Wam to, co działa i po kilku latach prób i błędów doprowadziłem to urządzenie do perfekcji !!! Właśnie zaczynam jego produkcję i w okolicach października tego roku zacznę jego dystrybucję. Zapraszam zwolenników tej metody do współpracy handlowej, Interesują mnie szczególnie hurtownie ogrodnicze, choć nie wykluczam innych metod sprzedaży. (masz pomysł na marketing – pisz do mnie) Mój adres E-mail: rahus1@tg.onet.pl
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
 
Ślimaki gustują w młodziutkich roślinkach i potrafią ogryźć je całe, pozostawiając tylko łodyżki. Jeżeli jest ich zbyt...
Jak wytępić ślimaki?
Ślimaki gustują w młodziutkich roślinkach i potrafią ogryźć je całe, pozostawiając...
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
Czym są Tipy.pl? Co chcesz zrobić? Zmotywować się do pracy? Zrobić samolot z papieru? Zareklamować się w Internecie? Tipy.pl to miejsce, gdzie możesz znaleźć porady i wskazówki na każdy temat.
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


   Akceptuje regulamin *wyrażam zgodę na świadczenie usługi, przyjmuję do wiadomości, że jednocześnie tracę prawo do odstąpienia od Umowy.
   Wyrażam zgodę na otrzymywanie od GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.| z siedzibą w Krakowie, Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków |Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS – 416593| NIP – 5272644300 |za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., nr 144, poz. 1204, z późn. zm.). Do korespondencji powyżej wskazuję m. in. podany przeze mnie w formularzu i należący do mnie adres e-mail.
Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub
Usługę świadczy

GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.

Siedziba

Kraków
Os. Teatralne 9A
31-946 Kraków

Krajowy Rejestr Sądowy

Sąd Rejonowy w Krakowie
XI Wydział Krajowego Rejestru Sądowego

Kontakt

Tel: +48 12 646 28 12
Fax: + 48 12 646 27 10
E-mail: tipy@firma.interia.pl
Adres: Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków

KRS 0000416593    NIP 5272644300    REGON 142734048
Nie jestem pasożytem, nie blokuje reklam
pasożyt
Proszę wyłącz Adblock-a, jeśli chcesz zobaczyć treść artykułu.