Półka w kształcie plastra miodu

Jak zrobić półkę w kształcie plastra miodu?·

TimoTimo - specjalista Tipy.pl
Półka w kształcie plastra miodu
1 z 22
Zrobienie takiej półki jest dość skomplikowane ze względu na potrzebne narzędzia. Jednak dla chcącego nic trudnego. Narzędzia można pożyczyć i w prosty sposób wykonać piękne półki do zawieszenia na ścianie w kształcie plastra miodu.
P

Rzeczy, których potrzebujesz
Piła (lub przecinarka), wkręty do drewna lub do blachy o dł. 3,5 cm, wiertarka i wiertło (wiertło powinno mieć o 1 mm mniejszą średnicę od wkrętu), poziomica, szlifierka rotacyjna (lub papier ścierny), klej do drewna, taśma miernicza, kątowniki (wsporniki) do półek, ołówek, 3 sztachety ogrodzeniowe drewniane (w sklepach i marketach budowlanych np RCMB/Majster, Praktiker, Castorama itp) - kupując sztachety upewnij się, że nie są one popękane ani krzywe. Wybierz te które są prościutkie.

1
Robienie półki 1
Zbierz potrzebne materiały.
2
Robienie półki 2
Ustaw przecinarkę pod kątem 30 stopni.
3
Robienie półki 3
Większość sztachet ma jeden koniec bardziej dekoracyjny - odetnij go pod kątem 30 stopni.
4
Robienie półki 4
Jak już odetniesz końcówkę, odwróć sztachetę i połóż ją dłuższym bokiem do góry (przecięcie sztachety pod kątem 30 stopni sprawi, że jedna strona będzie krótsza a druga dłuższa). Odmierz od początku sztachety (od strony przeciętej pod kątem) 30 cm i zaznacz to miejsce ołówkiem.
5
Robienie półki 5
Przetnij deskę w zaznaczonym miejscu pod kątem 30 stopni. Masz już pierwszy bok półki. W taki sam sposób zrób kolejne boki. Będziesz ich potrzebować 15 (na 3 półki połączone ze sobą bokami). Pamiętaj, że każdy bok półki musi być taki sam - deska z jednej strony powinna mieć 30 cm zaś z drugiej odrobinę mniej ze względu na cięcie z obydwu stron pod kątem.
6
Robienie półki 6
Policz deseczki. Upewnij się że jest ich 15 i są one jednakowej wielkości.
7
Robienie półki 7
Na pierwszą półkę będziesz potrzebować 6 deseczek.
8
Robienie półki 8
Ułóż deseczki na podłodze na kształt sześciokąta. Upewnij się, że deseczki do siebie pasują zanim zaczniesz pracę.
9
Robienie półki 9
Teraz zacznij kolejno sklejać ze sobą boki półki za pomocą kleju do drewna. Wybierz bok od którego zaczniesz pracę.
10
Robienie półki 10
Mocno dociśnij do ciebie boki dwóch deseczek i przytrzymaj kilka sekund.
11
Robienie półki 11
Za pomocą wiertarki i wiertła (o średnicy mniejszej od wkrętów o 1 mm) wywierć po środku łączenia się deseczek otwór. Możesz oczywiście wkręcić śrubę od razu wkrętarką jednak mogłoby to spowodować pęknięcie i rozwarstwienie się drewna.
12
Robienie półki 12
Bok dolny, który jest bazowy najlepiej skręcić z każdej strony w dwóch miejscach. Inne boki wystarczy skręcić ze sobą tylko w jednym miejscu - najlepiej po środku łączenia się deseczek. Do wkręcenia śrubek użyj wkrętarki.
13
Robienie półki 13
W taki sam sposób skręć ze sobą resztę boków sześciokąta. Półeczka gotowa!
14
Robienie półki 14
Teraz do naszej półeczki zaczniemy doklejać kolejne deseczki. Zamiast robić kilka osobnych sześciokątów najlepiej jest zacząć od jednego i “dobudowywać” do niego kolejne. W ten sposób kolejne sześciokąty będą “pożyczać” boki od sześciokąta podstawowego. Dobrze jest najpierw położyć gotową półkę na ziemi a następnie ułożyć odpowiednio deseczki, aby zobaczyć, jak będzie wyglądać całość. Dopiero później, upewniwszy się że wszystko do siebie pasuje zacznij sklejanie i skręcanie desek.
15
Robienie półki 15
Na zdjęciu widać jak wygląda półka po sklejeniu i skręceniu. Do niektórych części półki możesz dodać poziome deseczki. Aby to zrobić najpierw odmierz szerokość półki (w jej najszerszym miejscu). Odmierz tą długość na sztachecie, zaznacz a następnie przetnij pod kątem 30 stopni.
16
Robienie półki 16
Za pomocą szlifierki lub papieru ściernego wyszlifuj wszystkie kąty półki.
17
Robienie półki 17
Nadeszła pora na zawieszenie półki na ścianie. Wybierz zatem odpowiednie miejsce. Przykręć dolną część kątownika do ściany na tej wysokości na której chcesz aby była górna część półki.
18
Robienie półki 18
Teraz przykręć górną część kątownika.
19
Robienie półki 19
Zawieś na kątowniku półkę i połóż na niej poziomicę. Przytrzymaj półkę, upewnij się, że wskaźnik poziomu jest dokładnie na środku i zaznacz miejsca w których należy przykręcić kolejne kątowniki.
20
Robienie półki 20
Przykręć resztę kątowników i zawieś półkę.
21
Robienie półki 21
Gotowe!
Strona 1 z 22

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (1)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

miernik
02.11.2015
kąt do ciecia to nie 30 a 22.5 stopnia .