Choroba bostońska zdjęcie

Jak uniknąć zarażenia chorobą bostońską?

MamaOliMamaOli - specjalista Tipy.pl
Profilaktyka zakażeń chorobą bostońską wywołaną przez wirusa z grupy Coxsackie jest dość trudna aczkolwiek możliwa. O ile choroba przemija samoistnie i jest niegroźna, to jest możliwość wystąpienia poważnych powikłań (co zdarza się rzadko) takich jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, krwotoczne zapalenie spojówek, zapalenie mięśnia sercowego, pleurodynię i zapalenie osierdzia.
1
Choroba bostońska zdjęcie
Kiedy tylko dowiesz się o przypadkach zachorowań w przedszkolu to zatrzymaj swoje dzieci na pewien czas w domu. Nie dopuszczaj również swoich dzieci do dzieci chorych (na podwórku czy u sąsiadów).
2
Aby zapobiec przeniesieniu wirusa na innych członków rodziny dokładnie myj ręce po każdej zmianie pieluchy, po dotykaniu zainfekowanej skóry, po skorzystaniu z toalety i przed przygotowywaniem jedzenia.
3
Jeśli dziecko jest starsze naucz je mycia rąk po każdym skorzystaniu z toalety, smarkaniu nosa czy dotykaniu pęcherzy. Upewnij się również, że dziecko nie dzieli się swoim kubkiem, jedzeniem i naczyniami z innymi dziećmi. Aby chore dziecko nie zaraziło rodzeństwa nie powinno go również całować ani przytulać.
4
Regularnie pierz i czyść różne przedmioty z którymi chore dziecko miało kontakt w szczególności smoczki, zabawki, ubranka i wszystkie inne przedmioty, które miało w ustach.
5
Często przebieraj i pierz pościel. Nie pozwól choremu dziecku spać z resztą rodzeństwa. Czyść maty do leżenia i karimaty po każdym użyciu.
6
Wycieraj przynajmniej dwa razy dziennie klamki, spłuczki, słuchawkę telefonu i balustradę schodową.
7
Kobiety w ciąży powinny unikać chorych osób (nawet jeśli są to ich dzieci) gdyż wirus może powodować różne wady rozwojowe płodu.
?

Wskazówki
* Chore dzieci nie powinny chodzić do szkoły, przedszkola ani do świetlicy aby nie zarażać innych i nie rozprzestrzeniać choroby.
* Dzieci mogą wrócić do przedszkola po ustąpieniu gorączki oraz wyschnięciu i zagojeniu się pęcherzy.

!

Uwaga!
* Nie ma szczepionki ani leku przeciw temu wirusowi.

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (2)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Emi lj
13.03.2017
No dobra ale i tak mało wiem i kto dotyka pęcherz blee
ella
13.10.2014
ciekawy artykuł. zastanawiam się tylko jak nie zainfekować moich domowników. Mam 28lat i wczoraj miałam raptem 5 małych bąbelków. Myślałam że coś mnie ugryzło na działce lub że to jakaś alergia na proszek (wczoraj przymierzałam w ciucholandzie kilka bluzek), ale dziś rano byłam u lekarza już z pęcherzykami na dłoniach i stopach. bolą, jakbym się poparzyła. Lekarz od razu wiedział co mi jest. mogłabym siedzieć w domu te 7-10dni, ale tak się składa że mam 4miesięcznego synka i 3letnią córkę i bardzo się boję że ich zarażę. pytałam lekarza, czy mam chodzić w rękawiczkach albo czy powinnam unikać dzieci, ale powiedział, że skoro do tej pory się nie zarazili, to raczej się już nie zarażą. biorąc jednak pod uwagę fakt, że spędzam z nimi sama prawie cała dobę codziennie to martwię się że nie mogę jakoś przestać ich narażać na tą chorobę. ciekawa też jestem czy fakt że karmię synka piersią może spowodować, że będzie odporny na to co mi jest.