Jak powiedzieć komuś, że śmierdzi?

Jak powiedzieć komuś, że śmierdzi?
RozrywkaRozrywka - specjalista Tipy.pl

Jeśli ktoś z twoich znajomych lub ktoś z pracy pachnie nieświeżo a nawet śmierdzi, nie oznacza to, że musisz cierpieć w milczeniu. Nie ma idealnego sposobu aby powiedzieć komuś, że śmierdzi w taki sposób, aby go nie urazić. Istnieją jednak sposoby dobre które przestawiam poniżej.
1
Dezodorant

"Hej, kupiłam dezodorant. Drugi dawali gratis. Może chcesz? Maaasz. Mówię ci - to najlepszy dezodorant na rynku. Użyjesz raz i się w nim zakochasz! Weź - jutro opowiesz mi jaki efekt. Gwarantuję, że będziesz zadowolona!". Na następny dzień spytaj jak się jej podoba dezodorant. Jeśli osoba ta nadal będzie przykro pachnieć powiedz, że nie czujesz tego zapachu i spytaj dlaczego nie użyła prezentu od ciebie. Kolejnego dnia powinna już pachnieć przyzwoicie.

Tak samo możesz postąpić z mydłem czy żelem pod prysznic. Jednak przykry zapach pochodzi od potu więc osoba która się tak poci, prawdopodobnie kilka godzin po kąpieli będzie tak samo pachniała. Z tego powodu najlepszym wyborem będzie dezodorant.
2
Jeśli chcesz powiedzieć koledze z pracy, że nieładnie pachnie i chcesz zrobić to wprost możesz powiedzieć:

"Zauważyłam, że bardzo się pocisz i pachniesz nieświeżo. Myślę, że ma to wpływ na współpracowników i klientów naszej firmy. Mówię ci to, ponieważ myślę, że jest to dla ciebie ważne (lub - Mówię ci to bo gdybym była na twoim miejscu chciałabym o tym wiedzieć)".

Weź kolegę/koleżankę w zaciszne miejsce, gdzie nikt was nie podsłucha i powiedz to luźnym, przyjacielskim tonem.
3
Jeśli chcesz komuś powiedzieć, że brzydko pachnie rób to zawsze na osobności! Również nie dyskutuj na ten temat z osobami trzecimi.
?

Wskazówki
* Jeśli osoba ta zareaguje agresją nigdy nie reaguj w ten sam sposób. Przekaż informację w sposób miły i empatyczny. Mów jak przyjaciel a nie jak wróg.

!

Uwaga!
* Nigdy nie odnoś się do pochodzenia, kultury czy rasy człowieka.
* Nie zakładaj, że wiesz dlaczego osoba ta brzydko pachnie. Nigdy nie mów jej, że śmierdzi bo np. się nie myje. Może się myje ale taki po prostu ma zapach potu i nic na to nie może poradzić.
* Nie pozwól aby zapach danej osoby stał się powodem do plotek!

Powiązane porady

Komentarze (2)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Iwo
11.07.2019
A co jak jest to klient? Ogólnie miły lubi czasem przystanąć i pogadać, ale ja nie mogę tego znieść. I jestem pewna, że raczej się myje tylko zakłada nie świeżą odzież kilku dniową. Bo jest ciągle często w tym samym.
#19276
30.04.2013
Polecam, powiedzieć to delikatnie ale zdecydowanie, bo inaczej nie poskutkuje.Polecam poprosić o podanie czystej chusteczki i to już będzie powodem do zastanowienia się czy takową się ma i do tego czystą.Można opowiedzieć niby przypadkiem , że w środkach lokomocji niektórzy ludzie nie ładnie pachną, a to żle świadczy o ich kulturze osobistej.