akwarium

Jak wymieniać wodę w akwarium?
IziaIzia - specjalista Tipy.pl

Jednym z największych błędów popełnianych przez właścicieli akwarium jest wymienianie całej wody na raz. Wymiana wody nie jest taka prosta jakby się wydawało. Wymaga ona sporo pracy oraz czasu. Poniżej przedstawiamy rady i wskazówki w jaki sposób prawidłowo wymienić wodę w akwarium.
1
akwarium i kot
Napełnij pojemnik/wiadro czystą wodą, którą zamierzasz użyć do wymiany wody w akwarium. Wodę odstaw na 24 godziny.
2
Do odstanej wody dodaj witaminy oraz mikroelementy, które zapewnią równowagę biologiczną w akwarium.
3
Wyłącz wszystkie urządzenia elektryczne (grzałkę, filtr), aby zapobiec ich uszkodzeniu.
4
Spuść część wody z akwarium, wykorzystując puste wiadro oraz węża. Aby woda sama się przelewała do wiadra, należy je ustawić poniżej górnego poziomu wody w akwarium. Wsadź jeden koniec węża do akwarium blisko dna a drugi ostrożnie zassij (tak jakbyś pił ze słomki). Obserwuj ruch wody w wężu, aby się przypadkiem jej nie napić. Jak woda będzie już blisko twoich ust wsadź końcówkę węża do pustego wiadra.
5
Przesuwaj końcówką węża po dnie, aby zassały się największe odchody rybek.
6
Czekaj, aż w akwarium ubędzie tyle wody ile chcesz wymienić (max 20%) a następnie wyciągnij węża z akwarium.
7
Dodaj przygotowaną uprzednio wodę do akwarium, wolno ją przelewając.
8
Włącz urządzenia elektryczne, które uprzednio zostały wyłączone.
?

Wskazówki
* Wodę z kranu należy uzdatnić, ponieważ wyeliminuje ona szkodliwe związki chloru. Uzdatniacze wody dostępne są we wszystkich sklepach akwarystycznych. Uzdatniają one wodę kranową przed podaniem jej do akwarium.
* Chlor się sam ulotni jeśli pozostawimy wodę na 24 godziny.
* Generalnie powinno wymieniać się nie więcej niż 20% wody w akwarium.
* Pamiętaj, że wodę w akwarium należy wymieniać raz w miesiącu.

!

Uwaga!
* Nigdy nie należy uzupełniać wody w akwarium wodą mineralną.

Podobne porady

Komentarze (48)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Toga Himiko
28.05.2019
Gdzie mogłabym znaleźć wszystkie Informacje o aksolotlach, by dobrze zadbać o swojego?
Damian
12.01.2019
Proponuję, jeśli problem z czystością wody się utrzymuje, wymienić wodę nie na kranówkę, tylko na mineralną niegazowaną. Od krystalicznej czystej wody mineralnej żadne żywe stworzenie nie zdechnie, a od zaglonienia owszem ( jak powiedział znajomy lekarz weterynarii )
Damian
12.01.2019
Witam. Ludzie piszą różne rzeczy, a doświadczenie uczy czego innego. W moim akwarium muszę wymieniać 90 % wody raz na dwa - trzy tygodnie, taki jest zakwit glonów. Dzisiaj - po tygodniu od wymiany wody - mam londyńską mgłę ( nie widać ryb ), i straszny smród.
malarz.art
26.12.2017
Jak woda kranowka stała 5 dni to nadaje się do wymiany wody w akwarium ?
Marta
07.12.2017
Kupiłam synkowi akwiarjum małe 3l jak często powinnam zmieniać wodę jest jedną rybka mała
Nico
27.01.2017
Ktoś zapomniał o dodaniu że dobrze jest przed wlaniem wody sprawdzić temperaturę w akwa i tej wlewanej. Skutki mogą być opłakane dla ryb jak wlejemy za zimną. Ja dopuszczam różnice +,-, 2 stopnie.
davyjones
13.06.2016
A jak mam akwarium 700l to ile wiader mam odstawić? Woda w Polsce nie jest już chlorowana (tylko sporadycznie po awarii) i nie trzeba jej odstawiać. Ja sam i wszystkich których znam leją prosto z kranu dodając EDTA (np Esklarin Tropicala), żeby związać ew chlor i metale ciężkie. Nic nie zdycha. Dla wymagających gatunków stosuje się wodę z filtra RO.
romek
30.12.2014
Całą zawartość to wymieniasz jak czyścisz cały zbiornik, wtedy odławiasz ryby, czyścisz szyby, kamienie itp, zostawiając najlepiej brudną gąbkę w filtrze, bo bakterie nitryfikacyjne są potrzebne, a tak zwykle to robisz podmiany wody, a jak często i ile to zależy od wielkości zbiornika i ilości ryb, im jest gęściej tym częściej należałoby to robić najlepiej upuszczać wodę grzebiąc odmulaczem po dnie, aby je oczyścić. No i filtr też czyścisz.
mis126
29.12.2014
Witam,
planuje założenie akwarium, narazie jestem na etapie pozyskiwania informacji i porad. Moje pytanie: z tego co do tej pory wyczytyłem to ok. raz w tygodniu należy wymienić 20% wody w akwarium, ale co jaki czas i w jaki sposób wymieniać całą wodę (całą zawartość akwarium)??? Czy nie należy wymieniać nigdy całej zawartości?
mis126
29.12.2014
Witam,
planuje założenie akwarium, narazie jestem na etapie pozyskiwania informacji i porad. Moje pytanie: z tego co do tej pory wyczytyłem to ok. raz w tygodniu należy wymienić 20% wody w akwarium, ale co jaki czas i w jaki sposób wymieniać całą wodę (całą zawartość akwarium)??? Czy nie należy wymieniać nigdy całej zawartości?