skurczony sweter

Jak uratować skurczony sweter?
Karolinas - specjalista Tipy.pl

Twój ulubiony sweter skurczył się w praniu, a Ty nie wiesz jak doprowadzić go do poprzedniego stanu? Przeczytaj artykuł i poznaj sposoby jak radzić sobie ze skurczonymi ubraniami!

1

Pierwszy sposób to FASOLA, czyli 2 w 1. Fasolę możesz bowiem wykorzystać na przykład do obiadu, a sok z niej pomoże Ci ze skurczonym swetrem. Najlepiej nada się do tego suszona, biała fasola. Pół kilograma fasoli należy przez noc moczyć w około 2,5 litra wody. Na drugi dzień gotujemy fasolę, obowiązkowo w tej samej wodzie. Następnie wodę odlewamy i odcedzamy fasolę. Wodę należy ostudzić, a następnie moczyć w niej sweter przez około 3-4 godziny. Później zostaje już tylko obficie spłukać sweter (najlepiej kilkukrotnie) i wypłukać go w płynie do płukania tkanin. Sweter suszymy rozciągając go.


2

Inny sposób to użycie do płukania swetra GLICERYNY. Glicerynowa płukanka obciąży włókna i pomoże nam przywrócić ubraniu poprzedni wygląd. Proporcje jakie stosujemy to około 30ml gliceryny na 3,5 litra wody. Pamiętajmy przy tym, że woda powinna być letnia, a nie gorąca. Sweter moczymy przez pół godziny, a następnie spłukujemy nadmiar specyfiku i rozciągamy ubranie przy suszeniu.


3

Na sweter, który nieoczekiwanie się zbiegł dobrze działa również ODŻYWKA DO WŁOSÓW. Najlepiej jest wybrać w sklepie tę najtańszą. Około 50ml odżywki rozpuszczamy w niewielkiej ilości letniej wody, tak aby miała ona lejącą konsystencję (wiele odżywek ma postać kremu/musu). Do miski wkładamy sweter i zalewamy taką ilością letniej wody, aby jedynie przykryła nasze ubranie. Następnie wcieramy we włókna swetra rozcieńczoną odżywkę, dokładnie tak samo jak robimy to podczas mycia głowy. Sweter płuczemy w tej samej wodzie i zostawiamy na około 10 minut, a następnie odciskamy możliwie dużo wody i naciągamy sweter w czasie suszenia.


4

Ostatnią metodą na przywrócenie swetrowi jego pierwotnych rozmiarów jest ZAMRAŻANIE. Sweter wpierw należy dobrze namoczyć, co jest szczególnie ważne przy wełnianych ubraniach, tak aby woda dokładnie nawilżyła włókna. Po namoczeniu sweter odsączamy z wody, na przykład wyżymając go w ręczniku. Wilgotny sweter wkładamy do plastikowej torebki, szczelnie zamykamy i zamrażamy. Po zamrożeniu sweter suszymy w temperaturze pokojowej, oczywiście rozciągając go mocno podczas tego procesu.


Strona 1 z 2

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (2)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

coco
30.01.2017
Nie ma lepszego sposobu na skurczony sweter, jak uprac, zanurzajac bardzo lekko w bardzo letniej wodzie o temp. pokojowej. Wyplukac lekko w takiej samej wodzie dodajac do wody okolo 3 lyzki octu i okolo 5 lyzek mleka. Lekko wycisnac, polozyc na reczniku i wlozyc obie rece do srodka, aby rozciagnac do poprzednich wymiarow. Rozciagniety sweter wysuszyc na reczniku. Pozdrawiam!
Hania
07.11.2013
Do letniej wody dodaję odżywkę do włosow i po paru godzinach moczenia wyciskam wodę ręcznikami frotowymi i układam na ręczniku do suszenia.Co parę godzin potrząsam sweterkiem.Nigdy nie należy wełnianych ciuchow odwirowywać w pralce!