Stawianie baniek

Czy warto stawiać bańki?

Karolinas - specjalista Tipy.pl
W okresach jesienno-zimowych oraz początkiem wiosny często towarzyszą nam przeziębienia i grypy. Czy stawianie baniek może się okazać skutecznym sposobem na walkę z chorobami? Nasze babki i matki często stosowały tę metodę, może nawet niektórzy pamiętają stawianie baniek z dzieciństwa. Czy warto to robić? Przeczytaj artykuł!
1
Czym właściwie są bańki?

Bańki to małe, szklane zaokrąglone z jednej strony pojemniczki.
Pod wpływem ognia powietrze znajdujące się pod bańką rozrzedza się i bańka przysysa się do naszego ciała. Po zastosowaniu kuracji bańkami drobne naczynia krwionośne pękają a skóra staje się lekko zasiniona, wybroczona.
2
Na co pomogą nam bańki?

Bańki stawia się głównie na polecenie lekarza przy zapaleniu płuc. Często jednak są stosowane także przy ciężkiej grypie lub przeziębieniu. Bańki pozwalają nam odprężyć się i relaksują całe ciało, fantastycznie likwidują ból. Wspomagają odporność naszego organizmu.
3
Jak stawiać bańki?

Stawianie baniek na pozór wydaje się proste, należy jednak pamiętać o zachowaniu pewnych reguł i zasad.

Jeśli bańki stawiamy u osoby bardzo szczupłej należy uprzednio posmarować jej ciało wazeliną lub maścią/ kojącym żelem.
Jeśli pacjentem jest mężczyzna z nadmiernym owłosieniem, przed zabiegiem należy się go pozbyć z miejsc na których stawiać będziemy bańki.

Bańki stawiamy jedna obok drugiej w odległości około 1 cm od siebie na plecach oraz na klatce piersiowej. Przy stawianiu baniek należy omijać okolice kręgosłupa, obojczyków, serca, żołądka, brodawek oraz mostka.

Przed zabiegiem należy odpowiednio zabezpieczyć włosy aby przypadkowo nie zajęły się od ognia.

Ogień podkładamy za pomocą pochodni (specjalistyczna nazwa to kwacz). Możemy zrobić ją za pomocą twardego druta z końcówką z waty (mocno omotana wokół druta).

Tak przygotowany przyrząd namaczamy w spirytusie. Nadmiar alkoholu odsączamy i podpalamy pochodnię.

Zwracamy uwagę na to aby spalał się alkohol a nie płonęła wata.
Pochodnię wkładamy do wnętrza bańki na krótką chwilę, po wyjęciu sprawdzamy czy brzeg, który będzie przylegał do ciała nie jest zbyt gorący - jeśli nie - kładziemy bańkę.

Zdjęcie baniek powinno nastąpić po około 15-20 minutach. Jeśli naszym pacjentem są dzieci czas powinien być krótszy - około 10 minut. Ciało chorego smarujemy kremem, żelem, maścią i ciepło okrywamy. Chory powinien odpoczywać w pozycji leżącej.
4
Jeśli obawiasz się nakładania baniek ogniowych - nic straconego! Dziś w sklepach dostępne są także inne rodzaje baniek. Należą do nich bańki bezogniowe szklane i bańki gumowe akupunkturowe.
Przy tych pierwszych bańkę przysysa się za pomocą odsysania nadmiaru powietrza przy pomocy specjalnej pompki. Bańki akupunkturowe wykorzystują natomiast podciśnienie jakie wytwarza się, kiedy przykładamy gumową bańkę do skóry.

Bańki akupunkturowe zawierają zazwyczaj ulotkę z preferowanymi punktami akupunkturowymi, na których należy układać bańki na ciele aby wzmocnić ich działanie. Bańki takie zdejmujemy poprzez uciśnięcie kciukiem - powietrze wydobywa się spod bańki i swobodnie odchodzi ona od naszej skóry.

Każdy rodzaj baniek możemy zakupić w aptece lub przez Internet.
5
Bańki są zakupem opłacalnym, ponieważ wydajemy na nie pieniądze tylko jeden raz i służą nam przez długi czas. Ponadto warto stosować bańki, ponieważ mogą one nas uchronić przed zażywaniem leków, które nierzadko osłabiają/wyjaławiają nasza florę bakteryjną.
Strona 1 z 2

Powiązane porady

Stawianie baniek
opuchnięte nogi
Leczenie bolących żylaków

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie