Jak wybrać żarówki energooszczędne do domu?

Jak wybrać żarówki energooszczędne do domu?
ZlotaRaczkaZlotaRaczka - specjalista Tipy.pl

Żarówki energooszczędne są zdecydowanie droższe od zwykłych żarówek. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że ten jednorazowy wydatek opłaca się. Zużywają one, bowiem do 80% mniej energii niż tradycyjne żarówki. W sklepach istnieje ogromny wybór tego typu żarówek i każdy z nas zastanawia się, która będzie odpowiednia dla niego. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które każdy powinien przeczytać zanim wybierze się na zakupy.
1
Żarówki energooszczędne mają różnorodne kształty i rozmiary. Można je, zatem dobrać do każdego rodzaju lampy. Tzw. świeczka doskonale nadaje się do lampki nocnej, daje łagodne światło, kulka charakteryzuje się dużą trwałością, nawet do 8 lat i odpowiednia jest do salonu. Do lampek i żyrandoli doskonale nadaje się żarówka Dulux Superstar, a kula świetnie sprawdzi się w łazience czy kuchni.
2
Przy wyborze świetlówek zwróć uwagę na ich moc. Inna potrzebna będzie do łazienki, inna do kuchni, a jeszcze inna do sypialni czy salonu. Ważny jest także czas świecenia – im dłuższy tym lepiej. Funkcja „Quick Start”, czyli szybki start będzie dodatkowym atutem. Dzięki niej żarówka natychmiast się zapala, a częste włączanie i wyłączanie nie zmniejsza jej trwałości.
3
Kupuj żarówki z jak największą dopuszczalną liczbą włączeń i wyłączeń. Im liczba wyższa ty więcej lat nam posłuży. Tańszych świetlówek z małą liczbą włączeń i wyłączeń nie stosuj w pomieszczeniach, gdzie często zapalasz i gasisz światło. Pamiętaj także, by za każdym razem nie gasić światła, jeśli wychodzisz tylko na kilka minut. Zaoszczędzisz w ten sposób, bo przy włączaniu żarówka pobiera więcej mocy.
4
Zastanawiają Cię oznaczenia na żarówkach? Otóż zwykłej żarówce o danej mocy odpowiadają świetlówki o mocy niższej. Tak, więc żarówka 40 W to świetlówka 7-8 W; 60 W to 11-13 W; 75 W to 15-16 W, a 100 W odpowiada 18-21 W.
5
Pamiętaj, że inwestycja ta się opłaca. Nowoczesne żarówki energooszczędne emitują naturalne ciepłe światło, które nie psuje naszych oczu. Jeśli planujesz wymienić zużytą świetlówkę, nie wyrzucaj jej do kosza. Możesz oddać ją w sklepie i kupić nową.

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (1)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

eel
06.11.2015
Tzw. żarówki energooszczędne, a tak na prawdę świetlówki kompaktowe (nie żarówki, bo zasada ich działania nie ma nic wspólnego z żarem) to już przeżytek. Świetlówki LED to jest rewolucja, na razie jeszcze dosyć drogie, ale koszty ich produkcji są niższe niż świetlówek kompaktowych, a może nawet i żarówek tradycyjnych więc można się spodziewać, że niedługo będą wiele tańsze. Nie mają wad świetlówek kompaktowych i w dodatku pobierają jeszcze mniej prądu. Poza tym można produkować świetlówki LED o dowolnym kolorze światła i kształcie. Za kilka lat wszyscy zapomną o świetlówkach kompaktowych i tradycyjnych żarówkach.