Jak gotować na parze?

Jak gotować na parze?
JedzenieJedzenie - specjalista Tipy.pl

Gotować na parze można większość produktów żywnościowych. Ma to wiele zalet w porównaniu z innymi metodami gotowania. Produkty przyrządzane na parze zachowują wyższy poziom składników odżywczych, witamin oraz minerałów. Podczas gdy zwykłe gotowanie zmniejsza ilość witaminy C w warzywach o 70%, to gotując na parze tracimy jej zaledwie 40%. Tak więc warzywa gotowane na parze są zdrowsze oraz smaczniejsze, ponieważ wszelkie składniki zostają w warzywie, a nie przedostają się do wody. Kolejnym plusem gotowania na parze jest fakt, iż do przyrządzenia potraw nie musimy używać tłuszczu.Przeczytaj poniższą instrukcję a dowiesz się jak gotować na parze.
P

Rzeczy, których potrzebujesz
* garnek do gotowania na parze / parowar

1
Garnek do gotowania na parze
Gotować na parze możemy na zwykłej kuchence, w garnku zawierającym niewielką ilość wody podgrzewanej do temperatury wrzenia. Żywność, która ma być gotowana, umieszczona jest w koszyku zawieszonym nad wodą. Garnek powinien być szczelnie przykryty pokrywką. Gorąca para wypełnia cały garnek, dzięki czemu żywność gotuje się bardzo szybko.
2
Jeśli nie masz specjalnego garnka do gotowania na parze lub parowaru, możesz do zwykłego dużego garnka wstawić naczynie żaroodporne, na którym umieścisz talerz. Pamiętaj o odpowiednio dopasowanej pokrywce, która zamknie parę w środku naczynia.
3
Na parze mogą być gotowane warzywa, ziemniaki oraz ryż. Niektóre warzywa, takie jak brokuły i kalafior, rozpadają się i rozmakają podczas zwykłego gotowania w wodzie, dlatego gotowanie ich na parze jest świetną alternatywą. Warzywa, tak jak inne potrawy gotowane na parze, będą miały głębszy smak, gdy do wody dodasz zioła lub kostkę bulionową.
4
Gotowanie na parze jest zalecane dla wszelkich ryb. Zamiast wody używamy w tym przypadku bulionu lub ,do których dodajemy aromatyczne zioła. Wilgotne środowisko gotowania sprawia, że ryba jest bardzo soczysta.
5
Owoce morza mogą być również gotowane na parze powstałej z puszczonych przez nie soków. Małże są często gotowane w dużym, przykrytym garnku z małą ilością wina. Małże gotują się w parze własnego soku, który zmieszany z winem oraz innymi dodatkami będzie pysznym sosem.
6
Na parze możesz gotować również metodą En Papillote (fr.), czyli w papilotach. Metoda ta jest często stosowana do gotowania ryb i polega na wcześniejszym zapakowaniu żywności w papier pergaminowy lub folię, a także w liście sałaty, szpinaku, kapusty pekińskiej (należy je najpierw sparzyć). Szczelnie zawinięta żywność jest wówczas podgrzewana i gotuje się w parze powstałej z puszczonych przez siebie soków.
7
Do gotowania na parze potrzebujesz składników najlepszej jakości i świeżości. Wybierz chude mięso, które będzie delikatne i nie będzie wymagać długiego gotowania. Usuń z niego nadmiar tłuszczu. Podczas porcjowania mięsa tnij je w poprzek włókien - będzie wówczas delikatniejsze.
8
Upewnij się, że pokrywka idealnie przylega do garnka. Dzięki temu zapobiegniesz wydostawaniu się pary na zewnątrz, co mogłoby wydłużyć czas gotowania.
9
Do gotowania na parze wybieraj owoce i warzywa świeże i bez skaz. Gotowanie na parze potęguje smak i aromat. Kawałek popsutego warzywa będzie znacznie bardziej intensywny, niż gdyby ugotować go w zwykły sposób w wodzie.
10
Żywność nie może mieć kontaktu z wodą i powinna się znajdować co najmniej 2,5 cm nad nią.
11
Pamiętaj, aby mięso i ryby znajdowały się podczas gotowania na samym dole, aby soki z nich wyciekające nie kapały na inną żywność.
?

Wskazówki

  • Gotowanie na parze było bardzo popularne tysiące lat temu, kiedy żywność była przyrządzana na gorących kamieniach i gotowana w gorących źródłach. Pomimo iż Zachód przypomniał sobie o tej metodzie dopiero niedawno, kuchnia orientalna słynie z niej od zawsze. W Chinach gotuje się na parze już od ponad 3000 lat. Pierwsze naczynia do gotowania na parze wykonane były z kamionki i powstały w Yunnan.

Strona 1 z 2

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (20)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Izunia
15.11.2019
Kurczę, fajne przepisy dajecie, a może w końcu jakieś na wolnowar? Kupiłam jakiś czas temu i ciekawa jestem nowych przepisów
Manka
19.10.2019
a jeszcze lepszy od parowego jest wolnowar, kupiłam własnie na promocji i bardzo się nim ciesze
Olka
24.10.2016
Jaki będzie najlepszy sprzęt do gotowania na parze?
mycha
01.10.2015
banior, co to za piekarnik? Jak w ogóle się gotuje w piekarniku?
Monika
01.10.2015
A co to za piekarnik, bo pierwsze słysze taką nazwe ? Słyszałam, że piekarniki są parowe, ale że jedynie obróbka cieplna jakaś przy użyciu pary. Nie wiedziałam, że można w nich też gotować jak parowarze.
banior
14.09.2015
Można ewentualnie też jak ma się piekarnik z combi steamem. Wtedy są dużo większe możliwości takiego pichcenia. A smak, soczystość potraw absolutnie bez porównania.
slupostrupek
24.10.2014
<a href="http://www.ranohome.pl/przybory-kuchenne-pozostale-wklad-do-garnka-inox-p-570.html">wklad do garnka</a> do gotowania na parze ze zdjecia :)
slupostrupek
24.10.2014
wklad do garnka do gotowania na parze ze zdjecia :)
ki
20.10.2014
Tak ,produkty zachowują o wiele więcej witamin i minerałów,ale i pestycydów,gotowanie w wodzie usuwa ich bardzo wiele a to juz duży plus!
poki
20.10.2014
a ja właśnie gotuję mięso na wyższej półce, wtedy cudownie jest nasączone aromatem warzyw z dolnej półeczki, same warzywa nie smakują jakoś gorzej przez soki wpływające z mięsa