- Rodzaje pracy
- Szukanie pracy
- Praca
- Zakładanie i Prowadzenie Firmy
- Marketing i Public Relations
- Zarządzanie Firmą
- Firma i Społeczeństwo
- Małe i Średnie Przedsiębiorstwa
- Maszyny i Urządzenia Biurowe
- Zasoby Ludzkie (HR)
- Reklama
- Ubezpieczenie i Odszkodowanie
- Plany Emerytalne
- Inwestycje
- Nieruchomości
- Informacje Podatkowe

Jak prowadzić domowe archiwum?
teresa - specjalista Tipy.pl
W sklepach papierniczych, z materiałami biurowymi oraz w marketach dostaniesz praktyczne segregatory z wyjmowanymi kartkami, w których możesz wygodnie przechowywać najróżniejsze dokumenty. Delikatniejsze lub nieduże kartki wkładaj do plastikowych "koszulek", które chronią papier przed kurzem i zniszczeniem. Dokumenty, do których chcesz mieć łatwy dostęp, przechowuj w teczce z opisanymi przegródkami.
W sejfie przechowuj umowę najmu, dowody opłat za czynsz i świadczenia.
Jeśli jesteś właścicielem mieszkania, przechowuj również akt własności, akt hipoteczny oraz ewentualną dokumentację spłaty kredytu mieszkaniowego wraz z odpowiednimi dowodami wpłat.
Przez rok przechowuj kwity dotyczące artykułów remontowo-budowlanych i innych wydatków na dom. Rachunki wystawione za usługi profesjonalne (obsługa prawna) trzymaj, co najmniej przez trzy lata; jeśli były podstawą do odpisu od podatku, co najmniej 5 lat.
Przechowuj umowy zawarte z dostarczycielami gazu, energii i operatorami telefonicznymi, rachunki możesz wyrzucić po trzech latach. Wyjątek stanowią dowody wpłat z tytułu abonamentu telewizyjnego, które lepiej jest przechowywać bezterminowo, gdyż w razie kontroli będziesz musiał je okazać.
Przechowuj w bezpiecznym miejscu legitymację ubezpieczeniową, książeczkę zdrowia oraz książeczkę usług medycznych. Dokumenty te umożliwiają osobom objętym ubezpieczeniem zdrowotnym darmowe korzystanie z usług oferowanych przez służbę zdrowia w ramach limitów narzuconych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
W miarę możliwości staraj się przechowywać wszystkie wyniki badań lekarskich: przydadzą ci się do porównywania z aktualnymi wynikami. Informacje o grupie krwi, alergiach i chorobach przewlekłych, takich jak np. cukrzyca, trzymaj zawsze przy sobie, najlepiej, jeśli będą zalaminowane, dzięki temu nie ulegną zniszczeniu. Mogą się one okazać niezwykle istotne w razie niespodziewanej hospitalizacji lub, gdy ulegniesz wypadkowi.
Zrób kserokopię prawa jazdy, dowodu osobistego i paszportu, mogą się one przydać w wypadku utraty oryginałów. Zaznaczaj w kalendarzyku, kiedy dany dokument traci ważność. Dokumenty należy przechowywać w specjalnej okładce na dokumenty.
Zrób kserokopię dowodu rejestracyjnego i przechowuj ją w domu. Nie zostawiaj go jednak w samochodzie, jeśli auto zostanie skradzione wraz z dokumentami, złożenie zawiadomienia na policji oraz odzyskanie pieniędzy z ubezpieczenia będzie bardzo trudne. Dowód rejestracyjny i dowód ubezpieczenia (OC) trzymaj razem w specjalnej okładce na dokumenty, ale nie zostawiaj ich w aucie. Musisz mieć je przy sobie, gdyż należy je okazać podczas kontroli drogowej.