Jak zorganizować sprzątanie domu?

Jak zorganizować sprzątanie domu?
KrystynaKrystyna - specjalista Tipy.pl

Kiedy pomyślisz o sprzątaniu od razu gorzej się czujesz? Wydaje ci się, że musisz kupi mnóstwo produktów, aby twoje mieszkanie lśniło czystością. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które przydadzą przy wyborze tego, co naprawdę będzie potrzebne do generalnego sprzątania.
1
Ścierki

Najodpowiedniejsze do odkurzania i polerowania podłóg są ścierki wełniane lub z innego, miękkiego materiału, który się nie mechaci. Do mycia podłóg możesz używać szmat bawełnianych z materiału o fakturze kratkowanej lub bardzo praktycznego mopa.

Do odkurzania najlepiej nadają się ściereczki z miękkiej flaneli, ale ponieważ obecnie trudno dostępna jest prawdziwa flanela możesz ją zastąpić sztucznym zamszem. Do luster i szyb, podobnie jak do polerowania sreber, używaj specjalnych ściereczek.

Ścierki wystarczą ci na dłużej, jeśli będziesz ich używać zawsze do tego samego rodzaju pracy.
2
Miotły

W domu zawsze przyda się jedna duża miotła, oraz przynajmniej jedna mała miotełka wraz z szufelką. Na rynku dostępna jest obecnie bardzo szeroka oferta produktów drewnianych, plastikowych lub wykonanych z lekkiego, koloryzowanego metalu.

Do zamiatania podłóg w pokojach najodpowiedniejsza będzie szczotka o miękkim włosiu, najlepiej, jeśli będzie je miała ścięte pod kątem, co umożliwi sprzątanie nawet najtrudniej dostępnych narożników. Spotyka się również szczotki zabezpieczone materiałem, który zapobiega obijaniu mebli.

Miotły brzozowe, podobnie jak te o włosiu metalizowanym, nadają się przede wszystkim do używania poza domem.

Doskonałym produktem do usuwania pajęczyn jest owalna miotła z włosiem z włókien syntetycznych, osadzonej na kiju o regulowanej długości.
3
Ściereczki z mikrofibry

Do ścierania kurzu z płaskich powierzchni mebli świetnie nadają się dostępne w marketach i sklepach gospodarczych ściereczki z mikrofibry. Do odkurzania trudniej dostępnych powierzchni najlepsza będzie specjalna miotełka, jeśli to możliwe, wybierz taką, która została nasączona preparatem zatrzymującym kurz. Do usunięcia kurzu ze zdobionych ram obrazów czy różnych bibelotów używaj malarskiego pędzla o miękkim włosiu.
4
Rękawiczki

Powinny ich używać zarówno panie jak i panowie. Założenie rękawic chroni naszą skórę przed kontaktem z detergentem, który może wysuszyć dłonie lub, co gorsza spowodować reakcję alergiczną.
5
Środki czyszczące

Wiele powierzchni możesz wyczyścić przy użyciu wody z octem (kafelki, powierzchnie szklane, blaty laminowane), jeżeli jednak musisz użyć środków chemicznych wybieraj preparaty wielofunkcyjne, w ten sposób oszczędzisz zarówno pieniądze jak i miejsce w domu.
6
Dodatkowe przybory czyszczące

Przy generalnych porządkach przydać może się także szczotka do mycia szyb, plastikowe wiaderko, trzepaczka, ręczniki papierowe, wata do czyszczenia powierzchni delikatnych. Składana drabinka pomoże ci się wszędzie wspiąć bez wykonywania niebezpiecznej ekwilibrystyki.
Strona 1 z 2

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie