Akwarium dla żółwia wodno lądowego

Jak urządzić akwarium dla żółwia wodno-lądowego?
romantyczna - specjalista Tipy.pl

Żółwie są bardzo słodkimi i interesującymi zwierzętami, które nie wymagają żadnych zabaw ani innych interakcji z człowiekiem. Mają jednak swoje podstawowe potrzeby, które musimy spełnić, aby były zdrowe i szczęśliwe.

1

Przede wszystkim upewnij się, że akwarium jest wystarczająco duże dla twojego żółwia. Docelowe akwarium powinno mieć pojemność około 200 litrów. Z każdym kolejnym żółwiem wielkość akwarium powinna być większa o 100 l – zatem w przypadku dwóch żółwi, akwarium powinno być o pojemności 300 l.


2

Najlepsze są gotowe akwaria przeznaczone specjalnie dla żółwi. Są one wyposażone w wyspę oraz podest, po którym żółw może swobodnie wyjść z wody. Upewnij się, że na wyspie zmieszczą się wszystkie żółwie, jakie zamierzasz trzymać w akwarium oraz że jest na tyle duża, aby żółwie mogły sobie wybrać odpowiadającą im temperaturę (znaczenie ma tutaj odległość od żarówki grzewczej).


3

Żółw brudzi dużo bardziej niż rybki, zatem potrzebuje większego filtra (2 x mocniejszy niż dla rybek). Najlepsze będą filtry kubełkowe, które należy czyścić wraz z całym akwarium raz na pół roku. Filtry kaskadowe są za mało efektywne.


4

Jako podłoże najlepiej jest użyć żwiru lub kamieni.


5

Do akwarium należy zakupić rośliny, gdyż są one zarówno pożywieniem dla żółwia, jak również biorą udział w cyklu azotowym. Najlepsze będą rośliny takie jak moczarka, rzęsa wodna, pistia, wgłębka. Ukorzenianie roślin nie ma większego sensu, gdyż żółw z czasem i tak je wykopie albo po prostu zje. Najlepiej sprawdzają się rośliny pływające.


6

Wszystkie gatunki żółwi wymagają dogrzewania (w zależności od gatunku temperatura wody i powietrza być nieco inna). Aby ogrzać wodę i powietrze musimy zainstalować w akwarium grzałkę, która powinna być plastikowa lub tytanowa z wbudowanym lub podłączonym zewnętrznym termostatem. Kiepskim pomysłem jest grzałka szklana czy mata grzewcza, gdyż mogą okazać się niebezpieczne dla żółwia.


7

Aby regularnie sprawdzać temperaturę, należy zaopatrzyć akwarium w termometr – najlepiej naklejany albo elektroniczny, gdyż szklany może się zbić i stworzyć duże zagrożenie dla naszego żółwia.


8
art/2013/15272_100102_big.jpg

Żółwie potrzebują dużo promieniowania UVB i UVA. Promieniowanie UVB jest niezbędne do wytwarzania przez ich organizm witaminy D3 potrzebnej do metabolizmu wapnia, zaś UVA zwiększa aktywność żółwi, ich apetyt, chęć do rozmnażania się i wygrzewania. Aby zapewnić żółwiom wystarczająco dużo promieniowania UVA i UVB, należy umieścić nad wyspą świetlówkę UVB oraz żarówkę grzewczą – powinna ona być zamontowana na tyle wysoko, aby żółw się nie poparzył. Nie wolno zapomnieć o zacienionym miejscu w akwarium, aby żółw mógł się schować. W przeciwnym wypadku możemy go narazić na udar.


?

Wskazówki

Koszt akwarium oraz całego sprzętu to około 600 zł.


Strona 1 z 2

Podobne porady

Komentarze (4)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Miki
27.01.2020
600 złotych na akwarium 200 l ze sprzętem? Czy to żart? Tyle kosztuje filtr, który będzie w stanie oczyścić wodę ŻÓŁWIOWI. ;)
THX1138
26.09.2019
Dla żółwia czerwono lub żółtolicego duża powierzchnia dna .W sumie najlepiej, aby podstawa była kwadratowa. Potrzeba bardzo dużego akwarium .Na pewno nie 200, bo to dużo za mało dla jednego żółwia. Potrzebna też wyspa ciepła, bo żółwie lubią się wygrzewać .Najlepiej dać ją na środku.
dadada
10.02.2016
Ja mam żółwia w akwarium 15 litrów jest mały i ma tam bardzo dobrze
molo
16.08.2014
Bzdury, 200 l to za mało dla żółwia który dorasta do 30cm długości !! Tu jest odnośnik jak liczyć wymiary akwa dla żółwi, takie farmazony wypisują sprzedawcy co chcą opchać "towar" a później mają gdzieś czy zwierze zostanie wyrzucone czy zdechnie !!