Tutaj jesteś: Zwierzęta > Zwierzęta Egzotyczne > Żółwie > Jak karmić żółwia wodnego?

Jak karmić żółwia wodnego?

Stopień trudności: łatwe
, specjalista Tipy.pl
 4.3/5 (7 ocen)
Oceń 
Udostępnij
Prawidłowa dieta żółwia ma olbrzymie znaczenie. Wielu niedoświadczonych hodowców karmi żółwie jedynie suchym pokarmem i sałatą. Jest to wielki błąd gdyż może się pojawić niedobór różnych składników odżywczych przez co żółw straci chęć do życia i zacznie chorować. Zasada karmienia żółwi wodnych jest jedna – należy karmić je tym co występuje w ich naturalnym środowisku.
1
Nie podawaj żółwiowi mięsa ssaków (np. wołowina, wieprzowina) oraz mięsa drobiowego gdyż takie mięso jest tłuste a żółwie mają problem strawieniem wszelkich tłuszczów.
2
Zamiast podawać żółwiowi kostki wapienne dostarcz mu wapno w bardziej naturalnej postaci a mianowicie małych rybek akwariowych (np. głupiki, mieczyki, neonki, molinezje, kosiarki, stynki – wapno znajduje się w szkieletach ryb). Rybki powinny stanowić podstawową dietę żółwi.
3
Oprócz rybek staraj się dostarczać żółwiowi pożywienia w postaci różnych mięczaków i skorupiaków np. krewetek, małż (można kupić i rozmrozić mieszankę owoców morza), ślimaków (wodnych i lądowych). Świetnym mięsnym pokarmem są również dżdżownice, rureczniki, larwy ochotek, rozwielitki, kijanki, świerszcze, koniki polne itp.
4
Oprócz pokarmu mięsnego należy karmić żółwia roślinami wodnymi do których należą między innymi strzałka wodna, lilia wodna, wgłębka, anubias, moczarka, wywłócznik i rzęsa wodna. Nie ma sensu ukorzeniać roślin w akwarium, gdyż żółw je szybko wykopie i zje. Najlepsze są zatem rośliny pływające. Kupując rośliny w sklepie zoologicznym zawsze pytajmy sprzedawcy czy nie są trujące dla żółwi.
Jak zrobić puder mineralny?
Jak zrobić ryż smażony po chińsku?
Jak zrobić zajączka wielkanocnego z włóczki?
Jak zrobić stroik wielkanocny w prosty sposób?
5
Żółwie uwielbiają sałatę jednak nie należy jej podawać regularnie. Może ona być od czasu do czasu podawana w formie smakołyku ale na tym koniec. Sałata szkodzi żółwiom na układ kostny oraz nerki. Żółwie nie powinny jeść również ziemniaków, serów czy pieczywa.
6
Jeśli żółw wykazuje objawy niedoboru witaminy A wówczas należy ją suplementować w postaci tranu lub kropelek (do kupienia w sklepach zoologicznych). Do objawów niedoboru tej witaminy należą:

- Żółw jest tak spuchnięty, że wygląda jak napompowany, z trudem chowa kończyny do skorupki (wówczas mamy do czynienia z wodnicą ciała).
- Powieki żółwia są spuchnięte zaś w gałce ocznej odkłada się włókno.
- Pancerz żółwia robi się miękki i złuszczają się z niego płytki rogowe.
- Pojawia się wydzielina z nosa lub z jamy ustnej żółwia.
7
Jak często karmić żółwie?

Żółwie wydają się być wiecznie głodne przez co łatwo jest je przekarmić. Młode żółwie wodne do 6 miesiąca życia należy karmić raz dziennie, żółwie starsze do 2 lat około 3-4 razy w tygodniu a żółwie mające ponad 2 lata karmimy 3 razy w tygodniu. Jedzenia należy podawać tyle, aby żółw je zjadł w ciągu 5 minut i aby nic nie pozostało. Jeśli żółw zje podany pokarm szybciej to dokładamy mu więcej. Jeśli zaś nie zje i straci zainteresowanie pokarmem to odławiamy jego nadmiar a kolejnym razem dajemy mniej.
 4.3/5 (7 ocen)
Oceń 
Udostępnij
  • Komentarze Tipy.pl (0)

Nie będzie widoczny na stronie
 
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
 
Opieka nad żółwiami wydaje się być znacznie prostsza niż opieka nad innymi zwierzętami domowymi jednak również one...
Jak dbać o żółwia?
Opieka nad żółwiami wydaje się być znacznie prostsza niż opieka nad innymi zwierzętami...
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
Czym są Tipy.pl? Co chcesz zrobić? Zmotywować się do pracy? Zrobić samolot z papieru? Zareklamować się w Internecie? Tipy.pl to miejsce, gdzie możesz znaleźć porady i wskazówki na każdy temat.
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


   Akceptuje regulamin *wyrażam zgodę na świadczenie usługi, przyjmuję do wiadomości, że jednocześnie tracę prawo do odstąpienia od Umowy.
   Wyrażam zgodę na otrzymywanie od GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.| z siedzibą w Krakowie, Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków |Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS – 416593| NIP – 5272644300 |za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., nr 144, poz. 1204, z późn. zm.). Do korespondencji powyżej wskazuję m. in. podany przeze mnie w formularzu i należący do mnie adres e-mail.
Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub
Usługę świadczy

GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.

Siedziba

Kraków
Os. Teatralne 9A
31-946 Kraków

Krajowy Rejestr Sądowy

Sąd Rejonowy w Krakowie
XI Wydział Krajowego Rejestru Sądowego

Kontakt

Tel: +48 12 646 28 12
Fax: + 48 12 646 27 10
E-mail: tipy@firma.interia.pl
Adres: Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków

KRS 0000416593    NIP 5272644300    REGON 142734048
Nie jestem pasożytem, nie blokuje reklam
pasożyt
Proszę wyłącz Adblock-a, jeśli chcesz zobaczyć treść artykułu.