Pisanie wierszy

Jak opublikować swoje wiersze?
arimor - specjalista Tipy.pl

Wiele osób odczuwa potrzebę tworzenia poezji, jednakże nie wie co zrobić, by ich wiersze dotarły do czytelnika. Chcesz przestać pisać do szuflady? Pragniesz pokazać swoje utwory szerszej i profesjonalnej publiczności? Oto kilka wskazówek jak to zrobić!
P

Rzeczy, których potrzebujesz
Koperty A4, znaczki, czyste płyty cd, drukarka, dostęp do internetu, trochę cierpliwości

1
Jeżeli jesteś początkującym poetą, masz mocne nerwy i nie boisz się krytyki, możesz zacząć publikowanie swoich wierszy od przeznaczonych do tego portali internetowych. Jest ich wiele, a do najbardziej popularnych należą: poezja-polska, liternet, allarte, jest-lirycznie, nieszuflada. Wystarczy się zarejestrować. Ostrzegam jednak, że są to ogromne serwisy z dużą ilością użytkowników i trzeba mieć wiele szczęścia, by Wasze wiersze zostały zauważone i docenione.
2
Jeżeli nie chcesz poddawać się krytyce poetyckiego tłumu i znosić nierzadko przykrych komentarzy (czy wiersz się spodoba, zawsze jest rzeczą gustu), postaraj się o publikacje w profesjonalnych, redagowanych internetowych czasopismach, np. artpapier, szafa czy PKPzin. Aby to zrobić, wyszukaj strony czasopism, wejdź w zakładkę kontakt, a tam odnajdziesz email do redakcji (lub do redaktora działu poetyckiego). Wyślij pod ten adres maila z kilkoma wierszami, krótkim biogramem i danymi do kontaktu. Jeśli wiersze się spodobają - masz duże szanse na publikację.
3
Jeżeli nie satysfakcjonuje Cię publikacja w czasopismie internetowym i pragniesz zaistnieć na papierze, oto kolejna wskazówka: kup kilka różnych czasopism literackich (jeżeli nie chcesz wydawać pieniędzy - zajrzyj do nich w empiku). Znajdź stopkę redakcyjną i spisz adres redakcji. Wydrukuj kilka wierszy, krótki biogram, liścik do redakcji z informacją, że przesyłasz propozycję wierszy do publikacji, swoje dane oraz biogram. Do pliku kartek dołącz płytę CD z elektroniczną wersją tych samych wierszy. Gotowe - teraz wysyłasz do różnych czasopism i czekasz na odpowiedź.
4
Jeśli nie satysfakcjonuje Cię nawet publikacja w papierowym czasopiśmie (choć jest to naprawdę dobry początek) lub pragniesz spróbować na szerszym polu, możesz zrobić coś jeszcze - zacznij brać udział w konkursach poetyckich. Zapowiedzi konkursów znajdziesz na stronach: salonliteracki, topos czy namida. Rocznie odbywa się kilkadziesiąt takich konkursów, a nagrodą za zwycięstwo często jest właśnie wydanie własnego tomu wierszy. Jeśli jednak nie uda Ci się zdobyć głównej nagrody, a Twoje wiersze się spodobają, najprawdopodobniej i tak trafią do pokonkursowej antologii - znajdą się więc w książce, pośród wierszy innych zdolnych autorów.
?

Wskazówki
Pisząc wiersze, czytajcie poezję innych współczesnych poetów. W ten sposób podszkolicie również własny warsztat i zobaczycie, jak można pisać. Powodzenia!

!

Uwaga!
Pamiętaj, nigdy nie wolno się zrażać. Zdarza się, że redakcje nie odpowiadają, a Wasze wiersze nie zostaną dostrzeżone od razu. Próbujcie do skutku!

Strona 1 z 2

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (5)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Piotr
10.03.2019
Wiersze
tomtom3366
23.07.2018
Pomocny może okazać się również telefon
Janina Jackowska
04.02.2018
Jak sprzedać swoje, wydane wiersze?
arimor
04.04.2013
W jakich komentarzach? To chyba nie w tym artykule... Nic tu nie ma o stylu pisania wierszy. Jest tu jedynie porada, by czytać współczesną poezję, ale nic poza tym. Ten artykuł jest wyłącznie o tym co zrobić, by opublikować swoje wiersze.
ziutu
04.04.2013
Wasze wskazówki są nie do przyjęcia gdyż każdy ma swój styl i przemyślenia, a w komentarzach można znaleźć wręcz zalecenia by nie używać starych czy też staropolskich słów, to znaczy jakie z naleciałością niemiecką lub angielską ?