Gabi Viteri

7 porad dla początkujących snowboardzistów
KoalaKoala - specjalista Tipy.pl

Sezon nadszedł, śniegu co niemiara a ty w końcu chcesz nauczyć się jeździć na desce. Na naukę nigdy nie jest za późno a snowboard to wspaniały sport zimowy! Zanim wybierzesz się jednak na stok przeczytaj 7 poniższych porad napisanych specjalnie dla początkujących snowboardzistów!
1
Wybierz swoją postawę do jazdy


Jeśli jesteś całkowicie nowy w świecie snowboardu (a pewnie jesteś skoro czytasz ten tekst) to musisz najpierw zdefiniować czy jesteś "goofy" czy "regular". W skrócie: "regular" to postawa jazdy w której lewa noga stoi z przodu deski a "goofy" to postawa z prawą nogą z przodu deski. To tak jak z prawo czy leworęcznością - niektórym wygodniej jeździ się na "goofy" a innym na "regular". Aby zdefiniować do której grupy należysz rozpędź się do wybranego punktu i skocz przed siebie. Ta noga na której wylądujesz powinna znaleźć się z przodu deski. Innym sposobem jest rozpędzanie się i ślizganie na lodzie - noga prowadząca zdecyduje do której grupy należysz. Możesz również stanąć prosto z zamkniętymi oczami i poprosić kogoś, aby cię niespodziewanie popchnął do przodu. Noga którą wystawisz na przód w celu złapania równowagi powinna znaleźć się z przodu deski. Większość snowboardzistów prędzej czy później uczy się jazdy również na drugą nogę, zatem postawa jaką teraz wybierzesz nie będzie najprawdopodobniej jedyną do końca życia.
2
Przygotuj ubranie snowboardowe

Na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że nie będziesz (przynajmniej na początku) wjeżdżać na sam szczyt góry i elegancko z niej zjeżdżać w dół. Wywrócisz się... i to nie jeden raz. Z tego powodu musisz mieć odpowiednie ubranie. I nie chodzi tutaj o strój najbardziej trendy i w najmodniejszych kolorach. Potrzebujesz coś, co ochroni cię przed śniegiem i zimnem. Upewnij się, że twoje ubranie jest wodoodporne - w szczególności spodnie. Znajdź spodnie, które są typowo snowboardowe (zobacz tutaj) - często mają one specjalne wzmocnienia a nawet ochraniacze na kolanach i pośladkach, które chronią zarówno przed przemoknięciem jak i przed siniakami.
3
Weź lekcję

Możesz być przeciw płatnym lekcjom jednak wierz mi, że jest to najszybszy sposób nauki. Możliwe, że jakiś kolega zaproponuje ci naukę jednak uczenie kogoś jazdy na snowboardzie jest bardzo nudne i nie ma on anielskiej cierpliwości to nie wytrzyma z tobą dłużej niż godzinę. Naukę pozostaw osobom, którzy zostali do tego przeszkoleni.
4
Naucz się jeździć z jedną nogą przypiętą do deski

Umiejętność jazdy po płaskim terenie z jedną nogą przypiętą do deski jest w snowboardzie bardzo ważna (tak jak jeździ się na deskorolce), gdyż będzie trzeba podjeżdżać w ten sposób do wyciągu, zjeżdżać z krzesełek i przemieszczać się po płaskich odcinkach stoku. Zapnij jedną nogę w przednim wiązaniu a tylną pozostaw wolną i zacznij się nią odpychać. Brzmi to bardzo prosto jednak na początku takie nie będzie. Ćwicz tak długo aż poczujesz, że panujesz nad deską.
5
Poznaj oznaczenia tras narciarskich

Jeśli nigdy jeszcze nie byłeś w górach to możesz nie znać oznaczeń trudności tras narciarskich. Trasa oznaczona zielonym kółeczkiem oznacza, że jest ona najłatwiejsza i jest najlepsza dla osób początkujących, dla których ośla łączka już nie wystarcza. Trasa niebieska jest odrobinę trudniejsza od trasy zielonej - jednak jest ona nadal zaliczana do łatwych. Czerwone trasy są trudniejsze - mogą pojawić się na strome odcinki i muldy. Czarne kółko oznacza trasę bardzo trudną - zwykle jest ona bardzo stroma, często biegnie między drzewami, obok skarp czy dużych kamieni - przeznaczona jest ona dla doświadczonych narciarzy i snowboardzistów.
6
Naucz się przewracać

Nikt nie lubi się przewracać jednak jeśli planujesz jeździć na desce to musisz się tego nauczyć, aby nie wyrządzić sobie większej szkody. Jeśli to możliwe staraj się wywracać w kierunku górki. Jeśli nie, to zrelaksuj ciało, unieś ręce i staraj się upaść na przedramiona. Naturalną reakcją jest prostowanie rąk i upadanie na nadgarstki a to kończy się często ich złamaniem. Dlatego upadaj nie na nadgarstki ale na przedramiona. W przypadku kiedy upadasz do tyłu - zegnij nogi w kolanach i staraj się upaść na pośladki. Jeśli nie zdążysz ugiąć nóg to przynajmniej staraj się przytrzymać głowę w górze aby nie uderzyć nią o lód.
7
Jazda na palcach lub piętach

Jeśli do tej pory nie przyjrzałeś się z bliska osobom jeżdżącym na snowboardzie to może ci się wydawać, że ich deski przylegają cały czas płasko do stoku. To nie tak! Będąc na stoku ugnij nogi i staraj się jechać raz na jednej krawędzi, raz na drugiej. Będąc tyłem do stoku jedź na tylnej krawędzi czyli na piętach zaś będąc przodem - na przedniej krawędzi czyli na palcach. Pamiętaj aby nie napinać ciała i nie być sztywnym - kolana mają być ugięte i zrelaksowane. Dzięki temu jazda na desce będzie prostsza a ty będziesz się mniej wywracać.
?

Wskazówki
* Na stok należy się wybierać zawsze w towarzystwie. Nigdy nie wiadomo co się stanie i czy nie będziesz potrzebować pomocy.

* Nie ucz się skakać ani robić różnych trików jeśli nie całkowicie nie panujesz nad deską bo możesz się połamać.

* Pamiętaj, że pierwszy dzień jest najtrudniejszy a na drugi będzie boleć cię całe ciało.

Strona 1 z 4

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (1)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Mysia
03.06.2013
"W skrócie: "regular" to postawa jazdy w której lewa noga stoi z przodu deski a "regular" to postawa z prawą nogą z przodu deski." - poprawka, "regular" - lewa z przodu, "goofy" - prawa. ;)