Mapa Turcji

Turcja - porady dla podróżnych
arimor - specjalista Tipy.pl

Wybierasz się do Turcji na wymarzony urlop? Świetnie wybrałeś - to miejsce idealne na wypoczynek! Zadowoli zarówno tych, którzy uwielbiają wylegiwać się na plaży, jak i poszukiwaczy przygód spragnionych nowych miejsc i niezwykłych cudów przyrody. Niezależnie od tego, czy wybierasz się tam z biurem podróży, czy na własną rękę, warto poznać kilka wskazówek, które znacznie ułatwią Ci przyjemne spędzenie czasu w Turcji.
P

Rzeczy, których potrzebujesz
Odrobina czasu, komunikatywna znajomość języka angielskiego

1
Język

Jeśli chcesz dogadać się z Turkami, najlepiej rozpoczynaj rozmowę po angielsku. Turcy uczą się słówek w różnych językach (także po polsku), by łatwiej nagabywać turystów, ale nie ma co liczyć na to, że uda nam się dogadać z nimi w naszym ojczystym języku.
2
Zakupy

Nie ma sensu kupować lokalnej waluty. Najbardziej opłaca się robić zakupy za dolary, które w Turcji mają wciąż dużą wartość. Będziesz zaskoczony ile rzeczy uda Ci się za nie kupić, jeśli oczywiście będziesz się odpowiednio długo targować. W Turcji warto kupować ręcznie robione ubrania (piękne kobiece spódnice czy topy robione na szydełku), ręcznie projektowaną (i nierzadko robioną) bardzo oryginalną biżuterię, oliwkowe mydełka, misterne stroje do tańca brzucha (naprawdę tanie!),materiałowe zakładki do książek o dywanowych wzorach, śliczne bardaczki (szklaneczki do herbaty w ksztalcie tulipanu) i jabłkową turecką herbatę. Jeśli stacionujecie w Alanyii (najpopularniejsze miasteczko turystyczne), w jednej z bocznych uliczek znajdziecie sklepik artysty, który ze skóry wyrabia niezwykłe dzieła sztuki - od zeszytów z magicznymi okładkami, do torebek o twarzach maszkaronów.
3
Wycieczki fakultatywne

Turcja jest jednym z niewielu krajów, w których nie opłaca się kupować wycieczek fakultatywnych przez polskie biuro podróży (jeśli jesteście w grupie nie grozi Wam tam żadne niebezpieczeństwo). Na miejscu, w które przywiozło was Wasze polskie biuro, co dwa kroki natrafić możecie na tureckie biura podróży, oferujące Wam dokładnie te same wycieczki, tyle, że za pół ceny! Polecam - dzięki jedno -dwudniowym wycieczkom z tureckich biur udało mi się na miejscu zwiedzić niemal wszystkie niezwykłe miejsca!
4
Alanya - spacer

Jeżeli stacjonujecie w Alanyii i chcecie zorganizować sobie wycieczkę za darmo, wybierzcie się lokalnym autobusem na najwyższy punkt miasta - będziecie zaskoczeni, jak wysoko pnie się widowiskowa góra i jak piękny jest stamtąd widok na całą okolicę! Na szczycie znajdziecie także bajeczne ruiny zamku i ciekawe, malownicze kaktusy.
5
Co warto zwiedzić

Jakie wycieczki fakultatywne wybrać? Punktem, którego nie można nie zobaczyć jest Kapadocja- niezwykle ukształtowane skały, przypominające domki Smurfów lub olbrzymie mrówcze kopce przyprawią Was o zawrót głowy! Poza tym warto odwiedzić Aspendos z ruinami biblioteki i pięknie zachowanym amfiteatrem w rzymskim stylu. Na jednym z rzeźbionych kamieni odnajdziesz płaskorzeźbę syreniej twarzy, która zainspirowała firmę Versace do stworzenia ich sławnego loga. Polecam także park krajobrazowy Kursunlu - przepiękne, "dziewicze" miejsce, pełne wodospadów i malowniczych starych drzew - tam naprawdę można uwierzyć w istnienie elfów! Jeśli zaś chcecie przeżyć radosny wieczór z tańcem i dobrym jedzeniem, wybierzcie się na noc turecką (ponoć nie wszystkie są jednakowo dobrze zorganizowane, ja polecam te, na które trzeba się udać dokądś, a nie te, organizowane w Waszym hotelu).
6
Nie polecam

Jeśli jedziecie do Turcji w środku lata i wybieracie się do Pammukale obejrzeć niezwykłe wapienne tarasy - zdecydowanie odradzam. Lipcowe i sierpniowe upały w Turcji bardzo trudno jest wytrzymać i nawet krótki spacer w ciągu dnia może być dla Was prawdziwą męczarnią, jeśli przechadzacie się po miejscach, pozbawionych jakiegokolwiek dachu, muru czy zieleni. Pammukale jest właśnie takim miejscem - ani jednego drzewa! Poczujecie się jak na środku patelni. Odradzam, zwłaszcza osobom słabszym lub w podeszłym wieku.
?

Wskazówki
Warto spróbować oryginalnego tureckiego kebabu iseknder (niedostępnego w Polsce) i popić go ayranem (rodzajem tureckiego, pienistego jogurtu z mleka, soli i wody, który doskonale gasi pragnienie). Należy jednak kupować kebaby tylko w tych miejscach, w których kupują je sami Turcy (tam na pewno trafimy na świeże).

!

Uwaga!
Nigdy nie przyjmuj od Turków zaproszenia do wspólnego palenia shishy (ostrzeżenie skierowane do dziewczyn). Turcy palą w nich nie melasę, lecz odurzające substancje, takie jak haszysz i chętnie skorzystają z okazji, by wykorzystać odurzoną dziewczynę.

Strona 1 z 2

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie