10 pomysłów na zabawę z psem!

Chciałbyś umilić czas swojemu psu i jednocześnie pogłębić swoje relacje z nim ale nie wiesz jak to zrobić? Poniżej przedstawiam 10 pomysłów na świetne zabawy, które na pewno umilą czas wam obojgu.
1
Domowy tunel!

Masz w domu krzesła albo stołki i jakiś kocyk? To możesz przygotować domowy tunel dla psiaka! Weź kilka krzeseł (na początek wystarczą dwa), ustaw je obok siebie i nakryj kocykiem. Zrób tak aby pies znajdował się po jednej stronie tunelu a Ty po drugiej. Smakołykiem zachęć go do przejścia lub przeczołgania się pod nim. Najlepiej tunel ustawić w takim miejscu, że pies aby dostać się do Ciebie będzie musiał przejść przez niego a nie będzie mógł np. obejść go dookoła. Jeśli pies wykona zadanie daj mu smakołyk i dostaw kolejne krzesło.
2
Wytrop przysmak!

Pokaż psu smakołyk - zwykle wystarczy granulka suchej karmy.
Teraz przy nim schowaj granulkę w takie miejsce z którego będzie mógł ją wyjąć np. pod dywan. Powiedz "szukaj'' i czekaj, aż pies ją wydobędzie. Jeśli zrobi wszystko jak należy, pamiętaj aby go pochwalić.

Teraz wyprowadź psiaka za drzwi i pod jego nieobecność schowaj w różnych miejscach kilka przysmaków. Wpuść go i daj komendę "szukaj''. Jeśli będzie zdezorientowany pomóż mu wskazując miejsca z przysmakami. Wkrótce przekonasz się, że zwierzak szybko zrozumiał sens tej zabawy i sam zacznie węszyć w poszukiwaniu nowych kryjówek.
3
Rozszarp to!

Wsyp do kilku kopert przysmaki, zawiń je i włóż do rolki po papierze toaletowym. Podaj to zawiniątko psu i pozwól samodzielnie rozpracować.
4
Czytamy!

Weź starą gazetę i przełóż jej strony smakołykami - ważne jest, aby były płaskie lub pokrojone w plasterki. Zapewne będziesz zdumiony kiedy pierwszy raz w życiu zobaczysz psa "czytającego gazetę''.

Nie jest to jednak odpowiednia zabawa dla czworonożnych smakoszy papieru.
5
Drzewko przysmaków!

Wyjdź na zewnątrz ze swoim pupilem i ponadziewaj smakołyki na gałązki krzaków lub drzewek do których dosięgnie. Możesz także powtykać kawałeczki w szczeliny pni drzew. Zostaje tylko życzyć psu smacznej zabawy!
6
Skok przez tyczkę!

Weź kij lub mop i oprzyj go na dwóch poprzeczkach krzeseł. Najpierw kij musi znajdować się na takiej wysokości, aby psu łatwo było nad nim przejść. Zachęć go do tego smakołykiem i nagrodź. Powtórz tą czynność kilka razy. Stopniowo podwyższaj poprzeczkę tak, aby pies musiał zacząć przez nią skakać. Dodaj także komendę np. krótkie "hop''.
Kiedy opanuje tą czynność naucz go przechodzenia pod tyczką np. na komendę ,,dołem''. Na pewno opanuje ją dużo szybciej.
Kiedy już nauczymy naszego psa obydwu komend, wydawajmy mu czasem jedną a czasem drugą. Prawidłowe wykonywanie zawsze nagradzaj a złe ignoruj.
7
Torba z niespodzianką!

Jeśli nie masz zbyt wiele czasu i chęci ta zabawa będzie najodpowiedniejsza. Weź torbę papierową (nigdy nie plastikową ponieważ grozi uduszeniem!) i włóż do niej smakołyk. Zawiń tak, aby trudno było ją otworzyć i wręcz swojemu psu. Patrz jak kombinuje, aby dostać się do przysmaku. Twój pies stanie się prawdziwym niszczycielem.
8
Znajdź zabawkę!

Naucz psa szukania ulubionej zabawki. Najpierw schowaj ją przy nim i wydaj komendę "szukaj''. Jeśli zrozumie o co chodzi schowaj zabawkę kiedy nie patrzy lub kiedy będzie za drzwiami. I powtórz komendę. Stopniowo wybieraj coraz trudniejsze kryjówki i obserwuj jak Twój pies sobie z nimi radzi.
9
Szybko na posłanie!

Pokaż psu smakołyk i zaprowadź go na jego posłanie. Daj mu tam nagrodę i powtórz czynność kilka razy dodając zawsze komendę "na posłanie''. Znów pokaż pupilowi przysmak i połóż go na posłaniu. Odejdź z pieskiem kilka kroków i puść go tak, aby mógł pobiec na posłanie. Pamiętaj aby zawsze przed tym wypowiedzieć hasło komendy. Powtórz ćwiczenie kilka razy.

Następnie zostawiaj smakołyk na jego posłaniu kiedy on nie widzi - tak aby po powrocie na posłanie czekała go miła niespodzianka.
W kolejnym etapie nie zostawiaj już smakołyku na posłaniu ale rzucaj go psu kiedy na nie wejdzie.

Teraz odciągnij psa daleko daleko od posłania i wypowiedz komendę. Powinien zareagować i pójść na swoje miejsce. Pracuj nad szybkością. Zacznij nagradzać tylko szybkie wykonanie komendy.
Aby przedłużyć czas jego przebywania na posłaniu dawaj mu smakołyki, które będzie długo zjadał np. wędzone uszy.
10
Zabawa w rozpoznawanie!

Pokaż psu maskotkę, rzuć i wydaj komendę "przynieś misia''.
Powtórz to ćwiczenie kilka razy, nagradzając psa za dobre wykonanie.
Teraz weź inną zabawkę i powtórz wszystko. Gdy pies bez problemu przynosi ułóż obie zabawki obok siebie i poproś o przyniesienie jednej z nich. Jeśli pies zacznie dobrze wykonywać zadanie zacznij prosić o przynoszenie konkretnej zabawki. Jeśli weźmie odpowiednią pochwal go i nagródź. Jeśli weźmie złą powiedz ,,e-ee'' (nie używaj słowa "nie'' bo to zwykle źle się psom kojarzy). Ćwicz zmieniając kolejność zabawek i z czasem zwiększaj ich ilość.
Strona 1 z 3

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (2)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Milo
10.06.2018
Wszystkie zabawy mój pies ogarniał jako szczeniak, teraz ciężko, żeby coś go zaskoczyło, czy czegoś nie rozumiał :) jedynie powiększyłam mu obszar poszukiwań, na ogród bo dom był za mały. Nie niszczy, jest ułożony i gdy smakołyk jest zapakowany, przyniesie paczkę, żeby mu dać :))
Tomek
08.03.2016
A macie jakieś zabawy, które utrwalają w psie złych zachowań?? Serio? Kto chciałby, żeby pies rozwalał wszystko co ma w środku coś ciekawego. Kto chciałby, żeby pies na spacerze szukał i zjadał jakieś ciekawsze rzeczy z krzaków/drzew? Większość tych zabaw zachęca psa do zachowań, które są niepożądane dla właścicieli..
Dużo lepszą odmianą zabawy "szukaj" jest nauczenie psa, że po znalezieniu danego przedmiotu nagrodą jest coś innego niż to co znalazł. W innym przypadku pies będzie chodził i zjadał różne rzeczy bo przecież tak my go nauczyliśmy...
Błagam - jeżeli nie znacie się na rzeczy to nie piszczcie durnych artykułów zapychaczy bo więcej szkodzicie niż pomagacie.