Zakładanie Rodziny
- Seksualność
- Rodzicielstwo
- Ciąża
- Nastolatki
- Dzieci
- Noworodki
- Niemowlaki
- Miłość i Randki
- Rodzina
- Małżeństwo
- Rozwód
- Przyjaźń
Strona głównaRodzina i związkiZakładanie RodzinyZajście w ciążę36 rzeczy o których powinnaś wiedzieć będąc w ciąży

36 rzeczy o których powinnaś wiedzieć będąc w ciąży
Kaja_14614 - specjalista Tipy.pl
Test ciążowy wyszedł pozytywnie a ty czujesz, że wkraczasz na nieznane terytorium. Nie bój się, wszystko będzie dobrze. Poniżej kilka wskazówek i użytecznych rad, które mogą ci się przydać w przeciągu kolejnych miesięcy.
1
Możesz zacząć chrapać. Hormony ciążowe mogą spowodować obrzęk śluzówki nosa a zwiększona ilość tłuszczu pod koniec ciąży może wpłynąć na zwężenie dróg oddechowych. Nie masz się jednak czym martwić. Po porodzie chrapanie ustanie, a twój partner jeśli nie może spać to niech założy sobie na noc zatyczki do uszu.
2
Refleksologia jest świetna na pozbycie się opuchlizny. Jeśli będąc w ciąży wydaje ci się jakby twoje nogi były dwoma wiadrami wody to zapisz się na refleksologię stóp.
3
Teraz oficjalnie jesteś gorącą laską. Zwiększona przemiana materii sprawi, że będzie ci stale gorąco, możesz być czerwona i się nadmiernie pocić w temperaturach w których wcześniej było ci w sam raz. Zakładaj na siebie cieńsze ubrania, pij dużo wody i zaszalej za pieniądze które zaoszczędziłaś na ogrzewaniu.
4
Ciężarny brzuszek bywa zwykle swędzącym brzuszkiem. Wynika to prawdopodobnie z faktu, iż skóra rosnącego brzucha się naciąga. Niektóre kobiety w ciąży odczuwają również swędzenie stóp i dłoni. Jeśli swędzi cię skóra całego ciała to zgłoś ten problem swojej położnej – może to być związane z chorobą wątroby (w bardzo rzadkich przypadkach).
5
Musisz się zapisać do szkoły rodzenia – najlepiej zrobić to jak najszybciej, kiedy ciąża zostanie potwierdzona.
6
Nigdy nie pomijaj wizyt kontrolnych oraz rób regularnie zalecane badania. Nawet jeśli czujesz się dobrze to może się okazać, że coś jest nie tak i ty lub twoje dziecko potrzebujecie pilnie pomocy.
7
Będziesz potrzebować fotelika samochodowego.
8
Na szafce nocnej trzymaj banana. Poranne nudności są dwa razy mocniejsze jeśli masz pusty żołądek zatem kiedy wstaniesz w nocy za potrzebą to zjedz małą przekąskę.
9
Przed porodem udaj się do fryzjera i poproś o fryzurę w miarę prostą w utrzymaniu, która będzie dobrze wyglądała również za kilka miesięcy. Może minąć sporo czasu zanim kolejnym razem wybierzesz się do salonu fryzjerskiego.
10
Ostrożnie planuj wakacje. Większość linii lotniczych zastrzega sobie prawo odmowy przyjęcia na pokład kobiet w ciąży po upływie 36 tygodnia ciąży. Od 28 do 36 tygodnia ciąży jest wymagane przedstawienie przy odprawie lub na bramce zaświadczenia lekarskiego, że ciąża nie jest zagrożona (wzory zaświadczeń dostępne są do pobrania na stronach linii lotniczych).
11
W ciąży możesz uprawiać seks. Twoje dziecko nie będzie o tym wiedzieć.
12
Nie panikuj jeśli chodzi o poród. Horrory opowiadane przez koleżanki traktuj z przymrużeniem oka.
13
Po 34 tygodniu ciąży smaruj i masuj krocze olejkiem migdałowym (może być to również zwykły olej roślinny). Olejek zmiękczy i uelastyczni tkanki dróg rodnych a sam masaż zwiększy ukrwienie, dzięki czemu nie dojdzie do pęknięcia krocza ani nie będzie trzeba go nacinać.
14
Bycie w ciąży nie oznacza, że masz przestać ćwiczyć i uprawiać sport. Dostosuj jednak jego ilość i rodzaj do wielkości swojego brzucha. Kobiety, które zaprzestały ćwiczeń w trzecim trymestrze przybywają na ogół więcej na wadze niż kobiety, które ćwiczyły do końca ciąży.
15
Jeśli jest jakiś film który chciałabyś zobaczyć to idź i go obejrzyj. Po urodzeniu dziecka nie będzie czasu na oglądanie filmów a nawet jeśli się znajdzie to tuż po zgaszeniu świateł zaśniesz ze zmęczenia.
16
Obserwuj księżyc. Włoscy matematycy obliczyli, że dzień lub dwa po pełni księżyca zwiększa się częstotliwość porodów zwłaszcza wśród kobiet, które już wcześniej rodziły.
17
Nie martw się i bądź szczęśliwa. Badania dowodzą, że przyszłe mamy, które tryskają optymizmem śpią lepiej, mniej przybierają na wadze, mają łatwiejsze porody i rodzą silniejsze dzieci.
18
Spodziewaj się, że urośnie ci stopa. W około 28-30 tygodniu ciąży zwiększy się ilość płynów w twoim organizmie przez co zaczną puchnąć ci stopy – tylko odrobinę, ale to wystarczy aby buty stały się za ciasne. Kub sobie nowe wygodne buty i za każdym razem kiedy siedzisz czy leżysz to unoś nogi do góry podkładając pod nie dużą poduszkę lub opierając na stole. (Jeśli masz opuchniętą również twarz lub dłonie to zgłoś się do lekarza, aby wykluczyć stan przedrzucawkowy).
19
Jeśli znajomi spytają co mogą kupić dziecku zasugeruj im ubranka dla dzieci w wieku 3-6 miesięcy lub nawet w wieku 6-12 miesięcy. Zwykle wszyscy kupują ubranka dla noworodków z których dziecko bardzo szybko wyrasta.
20
Chłopiec czy dziewczynka? Możesz się zasugerować wykonywaną przez siebie pracą. Amerykańskie badania dowodzą, że silne kobiety wykonujące typowo męskie zawody (np. pilot) mają w większości synów z powodu większej ilości testosteronu we krwi.
21
Nie popijaj jedzenia herbatą. Podczas ciąży, twój organizm ma duże zapotrzebowanie na żelazo a kofeina utrudnia jego wchłanianie. Zamiast tego pij herbatę między posiłkami.
22
Będziesz inaczej pachniała. Wszystkie zmiany chemiczne zachodzące w twoim organizmie mogą prawić, że twoje ciało będzie mieć nowy, ciepły, intrygujący zapach. Może się okazać, że nagle ulubione perfumy połączone z twoją skórą nie będą pachniały tak jak wcześniej.
23
Nie panikuj jeśli zobaczysz jakieś upławy. W miarę postępowania ciąży miękną komórki w szyjce macicy a to wraz ze zmianami hormonalnymi może powodować białe, mleczne upławy. Jeśli upławy nie są gęste, zielone, zabarwione krwią czy jeśli dziwnie nie pachną to nie musisz się martwić infekcjami.
24
Seks może cię zaskoczyć. Możliwe, że nagle będziesz chciała się kochać przez cały czas lub odwrotnie – libido całkowicie zaniknie. Twoje nadwrażliwe piersi lub łechtaczka mogą pomóc ci przeżyć wielokrotny orgazm lub sprawić, że będziesz się krzywić przy najdelikatniejszej pieszczocie. W każdym razie to jest normalne i przejściowe a ty nauczysz się z tym żyć.
25
Spal wszystkie magazyny dla kobiet. Ostatnią rzeczą jakiej pragniesz po powrocie ze szpitala jest oglądanie zdjęć gwiazdy która straciła 20 kg w przeciągu 2 dni od porodu.
26
Nie kupuj nowych okularów ani szkieł kontaktowych. Podczas ciąży zmienia się skład łez (to również prezent od hormonów) co może spowodować dyskomfort podczas noszenia szkieł kontaktowych lub czasowe pogorszenie widzenia. Jeśli będziesz chciała kupić nowe okulary udaj się wcześniej na badanie wzroku.
27
Zgadnij jak dziecko leży poprzez obserwowanie swojego pępka. Wiele położnych jest zdania, że wychodzący na zewnątrz pępek oznacza, że dziecko leży plecami do pępka. Wklęsły pępek oznacza zaś, że dziecko leży twarzą zwróconą do pępka.
28
Nadeszła pora nauki opieki nad dzieckiem. Jeśli będzie to twoje pierwsze dziecko to wybierz się do jakieś koleżanki, która ma niemowlaka i zobacz jak się je nosi, przewija i karmi. Dobrze by było, abyś przeczytała również kilka książek na temat dzieci.
29
W ostatnim trymestrze ciąży dziecko zaczyna słyszeć. Zacznij opowiadać mu różne historie i śpiewać piosenki. Badania dowodzą, że dzieci reagują i relaksują się podczas słuchania bajki czy piosenki, którą słyszały kilka razy w łonie matki.
30
Rozstępy. To czy będziesz miała rozstępy czy nie zależy od twoich uwarunkowań genetycznych. Jednakowoż, w każdym przypadku powinnaś masować skórę swojego brzucha różnymi naturalnymi, pachnącymi olejkami. Nawet jeśli taki masaż nie ochroni cię przed rozstępami to pomoże się zrelaksować zarówno tobie jak i twojemu dziecku.
31
Nawet całkowicie obce osoby zaczną ci radzić jak zwalczyć zgagę czy złagodzić ból porodowy. Utwórz w swojej głowie niewidzialną tarczę od której będą się odbijały te wszystkie "dobre rady". Oczywiście powinnaś ich słuchać z miłym uśmiechem na twarzy a później robić to co ty i twoja położna uważacie za najlepsze.
32
Daj dziecku trochę słońca. Od 33 tygodnia kiedy źrenice dziecka zaczynają się rozszerzać i zwężać twoje dziecko jest skąpane w czerwonej poświacie za każdym razem kiedy promienie słoneczne pojawią się na twoim brzuchu.
33
Musisz spożywać sporo wapnia, jednak to nie oznacza, że produkty mleczne powinny być tłuste. W odtłuszczonym mleku jest tyle samo wapnia co w mleku pełnotłustym. Jeśli produkty mleczne ci nie służą szukaj wapnia w wzbogaconym soku pomarańczowym, mleku sojowym lub w wodzie.
34
Zauważyłaś, że jesteś coraz bardziej zapominalska? Niestety zaburzenia pamięci są bardzo częste wśród ciężarnych kobiet. Badania dowodzą, że w ciąży mózg się kurczy o około 4-5%! Dlaczego? Tego jeszcze nie wiadomo. Pewne jednak jest, że wraca on do stanu normalnego po porodzie.
35
Dużo łatwiej zachęcić dziecko do ssania piersi jeśli dieta matki jest taka sama przed jak i po porodzie, gdyż smak mleka będzie przypominać smak wód płodowych.
36
Przygotuj się na dziwne huśtawki nastroju. W najmniej oczekiwanych momentach możesz zrobić się wściekła a czasami zacząć odczuwać niekontrolowany strach. Nie martw się – nie wariujesz. To tylko ciąża!