Dni płodne

Jak wyznaczać dni płodne?
Karolinas - specjalista Tipy.pl

Każdy z nas, nie tylko kobiety, słyszał zapewne o tym, jak wyznaczać dni płodne. Dzieci uczą się tego już na lekcjach biologii w szkole, a dorosłym przypomina się to na naukach przedmałżeńskich. Warto posiadać umiejętność wyznaczania dni płodnych więc jeśli Cię to ciekawi - przeczytaj artykuł!
1
Na pozór bardzo łatwo jest zajść w ciążę (szczególnie tę nieplanowaną) jednak sytuacja kształtuje się nieco inaczej. Kobiety zostały stworzone w ten sposób, iż zdolność do rozrodu (dni płodne) mają przez bardzo krótki okres w czasie całego cyklu. Komórka jajowa uwolniona przez jajniki jest gotowa do zapłodnienia jedynie w przeciągu 24 godzin. Czas ten wydłuża się ze względu na długą żywotność plemników (ok 72 h do nawet 7 dni) ale wciąż jest niedługi.

Jak zatem planując rodzinę (lub wręcz odwrotnie!) wpasować się w ten okres, kiedy jesteśmy płodne, bądź nie?

To proste! Do wyboru mamy kilka metod.

Na wstępie należy prowadzić dokładne obserwacje swojego cyklu. Najlepiej zapisywać dzień, w który zaczyna się miesiączka i dokładny dzień jej zakończenia. Przeciętnie cykl trwa 28 dni.
2
Metoda kalendarzykowa to metoda Ogino-Knausa.
Przy tej metodzie zaleca się obserwację cyklu przez minimum 6-12 miesięcy. W tym czasie zapisujemy w kalendarzyku kiedy następuje pierwszy dzień miesiączki. Po obserwacji 6 -12 miesięcznej wybieramy najkrótszy i najdłużej trwający cykl miesiączkowy. Od najkrótszego cyklu odejmujemy 18 dni - otrzymujemy pierwszy dzień płodny. Od pierwszego dnia miesiączki do tego dnia mamy dni niepłodne. Od najdłuższego cyklu odejmujemy 11 dni i otrzymujemy ostatni dzień płodny. Od tego dnia aż do miesiączki mamy dni niepłodne. Metoda ta ma jednak swoje minusy, ponieważ działa jedynie wstecz, tzn. na bazie obserwacji minionych cyklów. Nie mogą stosować jej kobiety o nieregularnych miesiączkach. Metoda ta jest również bardzo czasochłonna. Nie zaleca się stosowania jej kobietom, których cykle są krótsze niż 25 dni.
3
Aby wyznaczyć dni płodne i niepłodne możesz też skorzystać z metody termicznej. Polega ona na codziennym mierzeniu temperatury ciała kobiety, Przyjmuje się, że przez progesteron temperatura ciała ulega podwyższeniu. Jak dokładnie stosować tę metodę? Dni płodne zaczynają się 6 dni przed skokiem temperatury. Kończą się natomiast 3 dni po nim. Pozostałe dni są niepłodne. Należy jednak zwrócić uwagę na długą żywotność plemników. Jeśli wysoka temperatura ciała utrzymuje się - może to oznaczać ciążę.

Jak prawidłowo mierzyć temperaturę?
Koniecznie codziennie o tej samej porze, najlepiej rano tuż przed wstaniem z łóżka. Niezbędny będzie dokładniejszy termometr owulacyjny, który ma rozszerzoną skalę. Należy pamiętać, że na wzrost temperatury wpływ mogą mieć czynniki takie jak stres, choroba, zdenerwowanie, przemęczenie, wysiłek fizyczny, zmiana strefy czasowej, klimatycznej, silne przeżycia, bezsenność. Jeśli zachodzi prawdopodobieństwo, że temperatura uległa zmianie przez te właśnie czynniki należy nie brać pod uwagę przy wyliczaniu płodności tegoż pomiaru.
4
Kolejną metodą określania dni płodnych i niepłodnych jest obserwacja kobiecego śluzu. Samobadanie śluzu opieramy na osobistych odczuciach, wyglądzie śluzu i jego konsystencji. Możemy wspomóc się w badaniu palcami.

Śluz płodny tzw. estrogenny jest przezroczysty, szklisty, ciągnący się, elastyczny, daje uczucie wilgoci w pochwie.

Śluz niepłodny tzw. gestagenny jest białawy, żółtawy, szarawy, lepki, nieprzezroczysty i daje uczucie suchości w pochwie (tym samym utrudniając drogę plemnikom).

Przy tej metodzie należy pamiętać, że śluz zmienia się, jeśli akurat doskwiera nam jakaś infekcja dróg rodnych.
?

Wskazówki
* Opieraj swoje wnioski najlepiej na długofalowych obserwacjach. Sama najlepiej potrafisz ocenić swoje ciało i zmiany w nim zachodzące.

* Skorzystaj z dostępnych w Internecie aplikacji, pomagających obserwować swój cykl miesiączkowy. Zazwyczaj wystarczy uzupełniać w nich dni w których miesiączkujesz i dodatkowo przyjmowane leki, choroby, infekcje, samopoczucie i bóle a system sam podpowie, które dni sugerowane są jako płodne, a które nie.

!

Uwaga!
* Pamiętaj, że powyższe metody nie gwarantują 100% pewności tego, że dany dzień jest płody, bądź nie. Tym samym nie możesz być pewna tego, że nie zajdziesz w ciążę, czy zagwarantujesz poczęcie dziecka.

Strona 1 z 2

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (3)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

margo125
16.05.2014
jak badać śluz jeśli współżyje się bez zabezpieczeń i na drugi dzień wypływa nadal sperma?moim zdaniem by badać śluz należy kochać się w prezerwatywie, czyli badam ze 3 cykle zabezpieczając się, a w tym czasie mogłabym już zajść, co robić?
Aga
18.09.2013
Ja używam Cyclotestu - komputera cyklu. Nie muszę sama interpretować pomiarów a to mi bardzo odpowiada :) Sama chyba bym się bała wyliczać dni płodne
zigitrn
19.03.2013
Rosyjska ruletka....