Szczaw

Jakie właściwości ma szczaw?
Karolinas - specjalista Tipy.pl

Szczaw znany jest chyba każdemu. Bywa jednak niedoceniany. Zupa szczawiowa nie należy do ulubionych a sam szczaw kojarzy nam się z kwaśnym i nieprzyjemnym smakiem. Warto jednak dowiedzieć się jakie właściwości ma szczaw i czy warto go jeść.
1
Szczaw to przede wszystkim źródło witaminy C. Dzięki temu wspomaga on naszą odporność a także działa na korzyść naszej skóry. Dzięki zawartym w szczawiu flawonoidom oraz wspomnianej witaminie C, nasza skóra dostaje spory zastrzyk energii. Szczaw działa zatem przeciwstarzeniowo.

Nie wiesz co można przygotować ze szczawiu? Wypróbuj poniższe przepisy:

2
Szczaw przyspiesza proces gojenia się ran i zrastania kości.
3
Szczaw chętnie wykorzystywany jest w kosmetyce. Dodawany do kremów rozjaśnia naszą cerę, pomaga pozbyć się przebarwień (blokuje on wytwarzanie tyrozynazy, która z kolei produkuje melaninę). Dzięki kremom, które mają w swoim składzie wyciąg ze szczawiu, skóra staje się bardziej sprężysta i nawilżona.
4
Po szczaw sięgają chętnie nie tylko koncerny kosmetyczne ale i farmaceutyczne. Szczaw bowiem, świetnie spisuje się w roli leku zwalczającego stan zapalny dróg oddechowych oraz podrażnienia górnych zatok.
5
Szczaw jest dodawany do wielu syropów, ponieważ ma właściwości łagodzące kaszel. Inne leki zawdzięczają mu natomiast pomoc w zwalczaniu kataru.
6
Użyty do soku szczaw może być pomocny w walce z przebarwieniami, czy trądzikiem. Wystarczy oczyszczoną twarzy przemywać kilka razy dziennie ugotowanymi liśćmi szczawiu.
?

Wskazówki
* Nawet jeśli lubisz zupę szczawiową, która jest smaczna i zdrowa - nie przesadzaj z jej jedzeniem. Spożyta w dużych ilościach może wywołać biegunkę, wzdęcia i inne zaburzenia trawienne!

!

Uwaga!
* UWAGA! Szczaw spożywany w sporych ilościach może również działać na niekorzyść naszego organizmu! Szczaw wypłukuje bowiem z organizmu cenny wapń! Może to prowadzić np. do odwapnienia kości.
* Oprócz tego szczawiany zawarte w szczawiu mogą odkładać się w pęcherzu i nerkach co prowadzić może nawet do kamicy nerkowej!

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie