Tasiemiec

Jakie są objawy tasiemca?

Kaja_14614 - specjalista Tipy.pl
Tasiemce są pasożytami żerującymi w jelitach i są zagrożeniem dla życia ludzi i zwierząt. Tasiemce nieuzbrojone przyczepiają się do ścianek jelita za pomocą przyssawek znajdujących się na główce zaś tasiemce uzbrojone za pomocą haczyków znajdujących się dookoła przyssawek. W człowieku oprócz dojrzałych tasiemców uzbrojonych mogą żyć jego larwy zwane wągrami. Wągry wraz z krwią rozprzestrzeniają się w całym organizmie i jeśli jest ich dużo to mogą doprowadzić do choroby zwanej wągrzycą. Najniebezpieczniejsze są wągry, które rozwijają się w mózgu jednak mogą rozwijać się również gdzie indziej – w oku, sercu, mięśniach, tkance podskórnej. Dorosłe osobniki żyją w jelitach, gdzie przechwytują żywność i składniki odżywcze. Ich długość waha się od 1 mm do nawet 20 metrów. Tasiemcem można się zarazić poprzez spożycie zanieczyszczonej wody, jarzyn, surowej i półsurowej wołowiny, niedogotowanej wieprzowiny i surowych ryb.
1
Zarażenie tasiemcem przebiegające bezobjawowo 

U dorosłych przypadku zarażenia tasiemcem nieuzbrojonym zwykle nie występują żadne objawy. Zarażona osoba staje się tego świadoma dopiero po znalezieniu fragmentów tzw. proglotydów tasiemca w kale (pojawiają się po około 2-3 miesiącach od czasu zarażenia).
2
Zaburzenia trawienne 

Niektórzy ludzie nie będą odczuwać żadnych specyficznych objawów obecności tasiemca jednak mogą czuć, że coś jest nie tak jak powinno. Są to bardzo delikatne sygnały, które można łatwo powiązać z jakąś inną dolegliwością czy chorobą. Do tych objawów należą nudności, wymioty, osłabienie, utrata apetytu, biegunka, bóle podbrzucha, skurcze czy utrata wagi. W większości przypadków nosiciele mający te objawy stają się świadomi, że mają tasiemca dopiero wówczas kiedy znajdą jego fragmenty w kale.
3
Wągrzyca 

Chorobę tą może wywołać zarażenie się larwami tasiemca uzbrojonego. Wówczas larwy (wągry) przedostają się wraz z krwią do różnych części organizmu i tam się osadzają. W zależności od tego, gdzie larwy się osadzą i ile ich jest to mogą wystąpić różne objawy i są one na ogół mało charakterystyczne. Jeśli osadzą się one w mózgu wówczas mogą wystąpić podobne objawy do guza mózgu, jeśli osadzą się w oku wówczas może nastąpić ślepota a jeśli w ośrodkowym układzie nerwowym – problemy z pamięcią, apatia, halucynacje, zaburzenia emocjonalne, zaburzenia widzenia, drgawki.
4
Niedokrwistość megaloblastyczna (anemia) 

Objaw ten wywołuje zakażenie bruzdogłowcem szerokim (rodzaj tasiemca) do którego może dojść poprzez spożycie surowych lub niedogotowanych ryb słodkowodnych (głównie ryby występujące na terytorium Francji, Szwajcarii, Finlandii, północny USA, południa Kanady i na Syberii). Tasiemiec ten pochłania olbrzymie ilości witaminy B12 przez co powoduje jej niedobór w organizmie człowieka.
5
Objawy tasiemca karłowatego 

Występuje najczęściej u dzieci. Zarażenie następuje poprzez zanieczyszczone kałem zabawki, ręce, napoje lub pożywienie. Do objawów należy niezlokalizowany ból brzucha, biegunka ze śluzem lub krwią, brak apetytu, spadek masy ciała, wymioty, zaburzenia snu i drgawki.
Strona 1 z 2

Powiązane porady

złe odżywianie się
zatwardzenie
kamica nerkowa

Podobne porady

Komentarze (2)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

przerazona
13.05.2013
Jasne i w dodatku sie zabic! _ ale z ciebie idiota!!!!
skrzacik0007
25.04.2013
Bardzo dobry sposób żeby schudnąć