Tutaj jesteś: Zdrowie > Choroby i Leczenie > Zaburzenia Przemiany Materii > Jakie są objawy tasiemca?
Jakie są objawy tasiemca?

Jakie są objawy tasiemca?

Stopień trudności: trudne
, specjalista Tipy.pl
 2.5/5 (2 ocen)
Oceń 
Udostępnij
Tasiemce są pasożytami żerującymi w jelitach i są zagrożeniem dla życia ludzi i zwierząt. Tasiemce nieuzbrojone przyczepiają się do ścianek jelita za pomocą przyssawek znajdujących się na główce zaś tasiemce uzbrojone za pomocą haczyków znajdujących się dookoła przyssawek. W człowieku oprócz dojrzałych tasiemców uzbrojonych mogą żyć jego larwy zwane wągrami. Wągry wraz z krwią rozprzestrzeniają się w całym organizmie i jeśli jest ich dużo to mogą doprowadzić do choroby zwanej wągrzycą. Najniebezpieczniejsze są wągry, które rozwijają się w mózgu jednak mogą rozwijać się również gdzie indziej – w oku, sercu, mięśniach, tkance podskórnej. Dorosłe osobniki żyją w jelitach, gdzie przechwytują żywność i składniki odżywcze. Ich długość waha się od 1 mm do nawet 20 metrów. Tasiemcem można się zarazić poprzez spożycie zanieczyszczonej wody, jarzyn, surowej i półsurowej wołowiny, niedogotowanej wieprzowiny i surowych ryb.
1
Zarażenie tasiemcem przebiegające bezobjawowo 

U dorosłych przypadku zarażenia tasiemcem nieuzbrojonym zwykle nie występują żadne objawy. Zarażona osoba staje się tego świadoma dopiero po znalezieniu fragmentów tzw. proglotydów tasiemca w kale (pojawiają się po około 2-3 miesiącach od czasu zarażenia).
2
Zaburzenia trawienne 

Niektórzy ludzie nie będą odczuwać żadnych specyficznych objawów obecności tasiemca jednak mogą czuć, że coś jest nie tak jak powinno. Są to bardzo delikatne sygnały, które można łatwo powiązać z jakąś inną dolegliwością czy chorobą. Do tych objawów należą nudności, wymioty, osłabienie, utrata apetytu, biegunka, bóle podbrzucha, skurcze czy utrata wagi. W większości przypadków nosiciele mający te objawy stają się świadomi, że mają tasiemca dopiero wówczas kiedy znajdą jego fragmenty w kale.
3
Wągrzyca 

Chorobę tą może wywołać zarażenie się larwami tasiemca uzbrojonego. Wówczas larwy (wągry) przedostają się wraz z krwią do różnych części organizmu i tam się osadzają. W zależności od tego, gdzie larwy się osadzą i ile ich jest to mogą wystąpić różne objawy i są one na ogół mało charakterystyczne. Jeśli osadzą się one w mózgu wówczas mogą wystąpić podobne objawy do guza mózgu, jeśli osadzą się w oku wówczas może nastąpić ślepota a jeśli w ośrodkowym układzie nerwowym – problemy z pamięcią, apatia, halucynacje, zaburzenia emocjonalne, zaburzenia widzenia, drgawki.
Jak zrobić lewatywę?
Jak oczyścić jelita?
Jak leczyć gazy?
Jak leczyć biegunkę domowymi sposobami?
4
Niedokrwistość megaloblastyczna (anemia) 

Objaw ten wywołuje zakażenie bruzdogłowcem szerokim (rodzaj tasiemca) do którego może dojść poprzez spożycie surowych lub niedogotowanych ryb słodkowodnych (głównie ryby występujące na terytorium Francji, Szwajcarii, Finlandii, północny USA, południa Kanady i na Syberii). Tasiemiec ten pochłania olbrzymie ilości witaminy B12 przez co powoduje jej niedobór w organizmie człowieka.
5
Objawy tasiemca karłowatego 

Występuje najczęściej u dzieci. Zarażenie następuje poprzez zanieczyszczone kałem zabawki, ręce, napoje lub pożywienie. Do objawów należy niezlokalizowany ból brzucha, biegunka ze śluzem lub krwią, brak apetytu, spadek masy ciała, wymioty, zaburzenia snu i drgawki.
 2.5/5 (2 ocen)
Oceń 
Udostępnij
  • Komentarze Tipy.pl (2)

Nie będzie widoczny na stronie
 
przerazona - 2013-05-13
Jasne i w dodatku sie zabic! _ ale z ciebie idiota!!!!
skrzacik0007 - 2013-04-25
Bardzo dobry sposób żeby schudnąć
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
 
Wiele osób podejmuję terapię lekową w celu szybkiego zobojętnienia  nadkwaśności żołądka, ale dla większości ludzi,...
Jak leczyć nadkwasotę żołądka?
Wiele osób podejmuję terapię lekową w celu szybkiego...
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
Czym są Tipy.pl? Co chcesz zrobić? Zmotywować się do pracy? Zrobić samolot z papieru? Zareklamować się w Internecie? Tipy.pl to miejsce, gdzie możesz znaleźć porady i wskazówki na każdy temat.
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


   Akceptuje regulamin *wyrażam zgodę na świadczenie usługi, przyjmuję do wiadomości, że jednocześnie tracę prawo do odstąpienia od Umowy.
   Wyrażam zgodę na otrzymywanie od GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.| z siedzibą w Krakowie, Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków |Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS – 416593| NIP – 5272644300 |za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., nr 144, poz. 1204, z późn. zm.). Do korespondencji powyżej wskazuję m. in. podany przeze mnie w formularzu i należący do mnie adres e-mail.
Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub
Usługę świadczy

GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.

Siedziba

Kraków
Os. Teatralne 9A
31-946 Kraków

Krajowy Rejestr Sądowy

Sąd Rejonowy w Krakowie
XI Wydział Krajowego Rejestru Sądowego

Kontakt

Tel: +48 12 646 28 12
Fax: + 48 12 646 27 10
E-mail: tipy@firma.interia.pl
Adres: Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków

KRS 0000416593    NIP 5272644300    REGON 142734048
Nie jestem pasożytem, nie blokuje reklam
pasożyt
Proszę wyłącz Adblock-a, jeśli chcesz zobaczyć treść artykułu.