Szpinak nowozelandzki

Jak uprawiać szpinak nowozelandzki?
Kaja_14614 - specjalista Tipy.pl

Szpinak nowozelandzki (Trętwian czterorożny) nie jest odporny na mróz zatem należy go sadzić do gruntu najwcześniej w drugiej połowie maja gdy temperatura wynosi 15 – 20 stopni C.
1
Szpinak nowozelandzki
Szpinak można wysiewać bezpośrednio do gruntu jednak ze względu na powolny wzrost zaleca się jego uprawę z rozsady. Przy rozsadzie należy pamiętać, aby przygotować nieco więcej sadzonek niż planujemy, gdyż szpinak kiepsko znosi przesadzanie. Aby wystarczyło go dla całej rodziny należy liczyć na jedną osobę około 1,5-2 rośliny.
2
Aby szpinak szybciej skiełkował to można nasiona moczyć przez 1-2 dni przed wysiewem. Następnie siejemy po 3 ziarenka na głębokość 2-3 cm do pojemników po jogurtach wypełnionych ziemią kompostową zmieszaną z piaskiem. Do czasu skiełkowania pozostawiamy pojemniki w jasnym i ciepłym miejscu (powyżej 20 stopni). Jak już roślinki się pojawią to pozostawiamy jedną, najbardziej okazałą z nich. Po 1,5 miesiąca od czasu wysiewu możemy roślinki rozsadzić po wcześniejszym ich zahartowaniu (jednak nie wcześniej niż 15 maja).
3
Szpinak sadzimy w rozstawie 50x60 cm do ziemi żyznej, przepuszczalnej oraz wilgotnej na stanowisku słonecznym lub półcienistym. Pierwsze plony zbierzemy już po miesiącu od czasu zasadzenia a później regularnie, aż do początku września.
4
Szpinak nowozelandzki uprawa
Zbieramy młode listki szpinaku (takie są najlepsze) oraz końcówki pędów (końcówki są smaczne i dzięki ich uszczypywaniu roślina się ładnie rozkrzewia). Zbiorów należy dokonywać nawet wówczas gdy nie ma się ochoty jeść szpinaku gdyż w innym wypadku listki zrobią się małe. Zebrane listki można zamrozić.

Powiązane porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie