Skrzynki balkonowe

Jak przygotować skrzynki balkonowe?
Jess - specjalista Tipy.pl

Już najwyższa pora na przygotowanie skrzynek balkonowych pod kwiaty i rośliny. Zwykle skrzynki są zawieszone na balustradach ale możesz je również postawić na parapecie.
1
Najpopularniejsze są zwykłe plastikowe skrzynki jednak warto się zastanowić nad skrzynkami z systemem nawadniania (niestety są dość drogie) lub skrzynkami drewnianymi, które są odporne na mróz i nie pękają. Jeśli chcemy uprawiać kwiaty w skrzynkach zawieszonych na balustradzie, wówczas wybierzmy skrzynki, które są sprzedawane w komplecie z uchwytami. Oczywiście uchwyty można kupić oddzielnie jednak nie zawsze będą pasować.
2
W przypadku jeśli chcemy trzymać skrzynki z roślinami postawione na podłodze lub na szafce na balkonie to warto przybić do nich od spodu 2-3 listewki, aby uchronić je przed gniciem.
3
Jeśli mamy skrzynki z zeszłego sezonu wówczas należy je opróżnić z ziemi (ziemię wyrzucić do ogrodu), dokładnie umyć i osuszyć. Stare skrzynki drewniane należy pomalować środkiem zabezpieczającym drewno.
4
Jeśli planujesz uprawiać pnącza to nie zapomnij o przygotowaniu dla nich podpór.
5
Na dno skrzynki należy wsypać keramzyt, żwirek lub jakieś inne kruszywo drenażowe. Warstwa drenażu powinna wynosić około 3-4 cm. Ze wszystkich kruszyw drenażowych keramzyt jest najlepszy ze względu na swoją niską wagę – nie obciąża on dodatkowo skrzynki a tym samym balustrady.
6
Na kruszywo drenażowe należy wsypać ziemię dopasowaną do potrzeb kwiatów i roślin, które zamierzamy posadzić. W ziemi wykopujemy małe dołeczki, wsadzamy w nie zakupione rośliny (oczywiście bez pojemników) i przysypujemy ziemią na tą samą wysokość na jakiej rosły w pojemniku. Ziemię lekko ubijamy palcami, wyrównujemy a wokół roślin robimy niewielkie zagłębienia tzw. misy w których będzie się zatrzymywać woda po podlaniu.
7
Po zasadzeniu roślin należy je podlać.

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie