kapiący kran

Jak wymienić uszczelkę w kranie?
ZlotaRaczkaZlotaRaczka - specjalista Tipy.pl

Wymiana uszczelki w baterii kuchennej lub łazienkowej jest bardzo prosta, ale bardzo często wzywamy do niej hydraulika. Poniżej zajdziesz wskazówki, które umożliwią ci wymianę uszczelki bez pomocy fachowca.
1
Zamknij centralny zawór wody zarówno ciepłej, jak i zimnej. Zostaw odkręcony kran aż do momentu, gdy z rur spłynie cała woda. Na wypadek gdyby w kolankach rur zgromadziła się spora ilość wody, przygotuj dużą miskę, ścierki i stare gazety.
2
budowa baterii / kranu
Końcówką cienkiego śrubokrętu wyważ zaślepkę, która przykrywa śrubę blokującą pokrętło; jeśli się zapiekła, użyj klucza nastawnego (owiń go szmatką aby nie uszkodzić baterii). W standardowych bateriach zaślepka niebieska oznacza wodę zimną, a czerwona - ciepłą. W bateriach z mieszaczem mamy tylko jedną zaślepkę. Baterii z dźwignią się nie naprawia - jeśli dostaną się do nich jakieś zanieczyszczenia z rur, trzeba wymienić całą baterię.
3
Wykręć śrubę, którą widzisz pośrodku kranu, kręcąc kluczem w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Ściągnij pokrętło.
4
Może się okazać że nie trzeba wymieniać uszczelki. Kran może kapać ponieważ dławica może być źle dokręcona. Spróbuj ją dokręcić. Jeśli po dokręceniu woda nadal będzie kapać wymień uszczelkę.
5
Zdejmij uszczelkę znajdującą się u podstawy dławicy, nałóż nową i przykręć wszystko z powrotem na miejsce. Nowa uszczelka musi być tego samego rozmiaru, co stara. Na wszelki wypadek miej zawsze dwie lub trzy uszczelki różnej średnicy, najlepiej nylonowe, gdyż są bardziej odporne, na działanie gorącej wody.
6
Skorzystaj z okazji, jaką jest odkręcenie kranu, i oczyść sitko, na którym zatrzymują się ziarenka piasku i inne nieczystości, blokując swobodny przepływ wody. Jeśli chcesz również usunąć kamień, włóż je do podgrzanego octu i pozostaw na dziesięć minut.
7
Po skończonej pracy odkręć kran i pozwól wodzie spływać aż do czasu, gdy strumień stanie się równy - w ten sposób unikniesz tworzenia się i zalegania bąbelków powietrza wewnątrz instalacji.
Strona 1 z 2

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (2)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Win
18.02.2013
Te uszczelki w tych muzealnych kranach wymieniają już chyba przedszkolaki - chodzi o te z innymi głowicami . tylko nie piszcie , że do wymiany jest cała głowica, może jeszcze wanna? Chyba że jeszcze wszystkie płytki w łazience.
Marcin
12.11.2011
Mam problem: w moim kranie zamiast pokrywek (niebieskiej i czerwonej) są dwie wąskie obwódki. Pod nimi nie ma śrubki za to są 4 otwory, przez to nie umiem ściągnąć pokrętła i dobrać się do uszczelki. Czy ktoś wymieniał uszczelkę w takim kranie? Jak zdjąć pokrętło?