Tutaj jesteś: Dom i Ogród > Ogrody > Uprawa Warzyw > Jak uprawiać brokuły?

Jak uprawiać brokuły?

Stopień trudności: umiarkowane
, specjalista Tipy.pl
 3.7/5 (3 ocen)
Oceń 
Udostępnij
Brokuły to odporne warzywa, które najlepiej rozwijają się w chłodnych miesiącach, choć wytrzymują również wyższe temperatury. Zbiera się je dwukrotnie w ciągu roku – wiosną i jesienią. Brokuł należy do rodziny kapustowatych, a jego kuzynami są kapusta, brukselka, kalafior, jarmuż i kalarepa.
1
Gleba, sadzenie i uprawa

Brokuły potrzebują chłodnej pogody (około 16°C), pełnego słońca, wody i żyznej gleby. Sadź je wówczas, gdy będą miały dostęp do słońca przynajmniej przez 6 godzin dziennie, w glebie, która jest żyzna, dobrze odwodniona, wilgotna i bogata w składniki mineralne. Przykrycie gleby ściółką zapewni jej odpowiednio niską temperaturę i pomoże zatrzymać wilgoć. Optymalne pH gleby pod brokuły powinno zawierać się w przedziale 6.0-7.0. Zapewni ono roślinom prawidłowy rozwój i ochroni przed kiłą kapusty. W celu określenia pH zakup specjalny tester pH gleby. W razie potrzeby wzbogać ziemię wapnem.
2
Żeby zapewnić roślinom dobry rozwój, wzbogać glebę organicznymi nawozami bogatymi w azot: mączką z nasion bawełny lub kompostem. Możesz również dodać granulowany nawóz organiczny lub nawóz o przedłużonym działaniu w proporcjach 14-14-14. Pamiętaj, że bogata w składniki mineralne gleba jest niezwykle istotna dla rozwoju brokułów.
Jak zrobić tunel foliowy z rur PVC?
Jak gotować brokuły?
10 powodów dla których warto jeść brokuły
Jak sadzić groszek cukrowy?
3
brokuł - sadzonki
Sadzonki umieszczaj w ziemi w odległości około 45 cm od siebie. Między rzędami sadzonek należy zostawić około 60 cm wolnego miejsca, żeby można było się między nimi swobodnie przemieszczać. Można również sadzić brokuły w grupach po 2-3 rzędy.
Brokuły potrzebują stałej wilgotności, żeby szybko rosnąć i wykształcić zdrowe główki. Zachować wilgoć w glebie pomoże warstwa ściółki organicznej, mocno rozdrobnionych liści lub drobno przemielonej kory. Zapewni ona glebie również odpowiednio niską temperaturę i ochroni przed rozwojem chwastów.
4
Gdy posadzimy brokuły wczesną wiosną, a temperatura na zewnątrz jest wówczas bardzo niska, postępować należy odwrotnie. Glebę ogrzewamy czarną plastikową płachtą lub nie kładziemy ściółki, żeby słońce mogło nagrzać ziemię.
5
Podlewaj brokuły regularnie, w przypadku braku deszczu dostarczając im 2,5-4 cm wody tygodniowo. Ilość opadów możesz kontrolować za pomocą deszczomierza umieszczonego na działce lub w ogrodzie.
6
Jeżeli gleba nie jest naturalnie bogata w azot (nawet po wzbogaceniu jej nawozem organicznym), wymieszaj ją z dodatkami o dużej zawartości tego pierwiastka (np. mączką z nasion bawełny lub kompostem). Gdy rośliny rozwiną nowe liście zastosuj nawóz płynny i kontynuuj nawożenie nim do czasu, aż główki brokułów prawie całkowicie dojrzeją.
7
Brokuły, choć stosunkowo odporne, są wrażliwe na wahania temperatury. Jeżeli rozsady przez tydzień lub dwa są wystawione na temperaturę poniżej 4,5°C, ich główki zaczynają się formować dużo za wcześnie. Z drugiej strony, jeżeli posadzisz sadzonki zbyt późno, a na zewnątrz zrobi się gorąco, również dojdzie do przedwczesnego kwitnienia. Bardzo istotne jest zatem posadzenie brokułów w odpowiednim czasie. Idealna dla ich rozwoju temperatura zawiera się w przedziale 16-25°C.
8
Szkodniki i choroby

Brokuły są najczęściej atakowane przez błyszczkę ni, bielinka rzepnika, śmietkę kapuścianą, mszyce i chowacze.
Choroby, które im zagrażają to kiła kapusty, czerń krzyżowych i mokra zgnilizna bakteryjna.
9
przejrzały brokuł
Zbiory i przechowywanie

Gdy zobaczysz, że w środku rośliny zaczyna się formować główka-kwiat, codziennie sprawdzaj jak się rozwija. Najlepiej jest zbierać brokuły wówczas, gdy maleńkie pączki różyczek brokuła są mocno ściśnięte. Gdy zaczynają „puchnąć” lub żółknąć, wówczas należy odciąć główkę natychmiast, niezależnie od jej rozmiaru.
Nigdy nie pozwól brokułom osiągnąć wyglądu pokazanego na zdjęciu obok. Jeżeli różyczki brokuła zaczną się rozdzielać lub żółknąć odetnij główkę bez względu na to jak jest duża.
10
warzywa
Po odcięciu główki brokuła od łodygi pozostaw roślinę w ziemi, żeby wypuściła malutkie pąki boczne w kątach liści. Nie martw się, że twoje brokuły nie będą tak okazałych rozmiarów jak te w warzywniaku. Te ostatnie są zazwyczaj importowane z upraw o sprzyjającym klimacie i często specjalnie nawożonych.
11
Gdy w danym roku wiosna nastąpi szybko i będą jej towarzyszyć wysokie temperatury, może się zdarzyć, że uzyskamy lepsze plony w zbiorze jesiennym. Należy wówczas sadzić brokuły późnym latem.
12
Świeże brokuły można przechowywać w lodówce przez okres około 1 tygodnia.
Przeczytaj teraz: Jak sadzić kalafior?
 3.7/5 (3 ocen)
Oceń 
Udostępnij
  • Komentarze Tipy.pl (0)

Nie będzie widoczny na stronie
 
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
 
Kalarepa to bardzo apetyczny członek rodziny kapustowatych. Ma urzekający, słodki smak i chrupiącą konsystencję. Jest...
Jak uprawiać kalarepę?
Kalarepa to bardzo apetyczny członek rodziny kapustowatych. Ma urzekający, słodki...
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
Czym są Tipy.pl? Co chcesz zrobić? Zmotywować się do pracy? Zrobić samolot z papieru? Zareklamować się w Internecie? Tipy.pl to miejsce, gdzie możesz znaleźć porady i wskazówki na każdy temat.
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


   Akceptuje regulamin *wyrażam zgodę na świadczenie usługi, przyjmuję do wiadomości, że jednocześnie tracę prawo do odstąpienia od Umowy.
   Wyrażam zgodę na otrzymywanie od GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.| z siedzibą w Krakowie, Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków |Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS – 416593| NIP – 5272644300 |za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., nr 144, poz. 1204, z późn. zm.). Do korespondencji powyżej wskazuję m. in. podany przeze mnie w formularzu i należący do mnie adres e-mail.
Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub
Usługę świadczy

GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.

Siedziba

Kraków
Os. Teatralne 9A
31-946 Kraków

Krajowy Rejestr Sądowy

Sąd Rejonowy w Krakowie
XI Wydział Krajowego Rejestru Sądowego

Kontakt

Tel: +48 12 646 28 12
Fax: + 48 12 646 27 10
E-mail: tipy@firma.interia.pl
Adres: Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków

KRS 0000416593    NIP 5272644300    REGON 142734048
Nie jestem pasożytem, nie blokuje reklam
pasożyt
Proszę wyłącz Adblock-a, jeśli chcesz zobaczyć treść artykułu.