Jak zwiedzić Sanktuarium Maryjne w Licheniu?·

grazyna2grazyna2 - specjalista Tipy.pl
1 z 7
W Licheniu Starym znajduje się Bazylika Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski, którą opiekują się Księża Marianie. Każdego dnia docierają tu tłumy zachwyconych turystów zarówno z Polski jak i z całego świata. Złotą wieżę i kopułę widać z daleka.
P

Rzeczy, których potrzebujesz
auto i szczere chęci do zwiedzania

1
Golgota 

To miejsce, które znajduje się po drodze do Bazyliki. To Droga Krzyżowa, którą przebył Jezus idąc na miejsce ukrzyżowania. Jest ukazana z niezwykłym bogactwem, pełna marmurów i wygląda niesamowicie. Po dotarciu na szczyt widok zapiera dech w piersiach - widać całą okolicę. Jeśli nie jest się w zorganizowanej grupie to dobrze jest wtedy dołączyć do pielgrzymki i wspólnie się pomodlić. Drogę tą przemierza mnóstwo ludzi. Idzie się pod górkę i warto jest zabrać ze sobą butelkę wody - zwłaszcza, jeśli panują upały.
2
Pamiątki po papieżu 

Gospodarze tego terenu nie zapominają o naszym Wielkim Papieżu Janie Pawle II, który nocował tutejszych apartamentach w czerwcu 1999 roku. Znajdziemy tu wiele pamiątek po Jego wizycie. Miałam właśnie okazję je odwiedzić, bo akurat były one otwarte dla zwiedzających. 

Apartamenty papieskie są otwarte dla zwiedzających cztery razy w roku: 

• 2 kwietnia (rocznica śmierci Jana Pawła II), 
• 18 maja (rocznica urodzin), 
• 6-8 czerwca (rocznica pobytu papieża w Licheniu w czerwcu 1999 r.), 
• 16 października (rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża).
3
Bazylika 

Centrum to Bazylika, a przed nią śliczna fontanna. Bazylika urzeka bogactwem w szczególności wewnątrz, gdzie aż oczy błyszczą od złoceń. Będąc w środku można odnieść dość dziwne odczucie. Złoto tu zgromadzone robi wrażenie, ale czy tak naprawdę skłania do modlitwy? Cóż - trzeba to ocenić samemu. Dodam tylko, iż nie wiem czy jest w naszym kraju bardziej "złota" bazylika.
4
Ogród 

Podziw wzbudza śliczny ogród, który jest bardzo zadbany. Widać, iż mnóstwo ludzi dba o to, by lśnił czystością i zachwycał pięknem. Mnie szczególnie urzekły prześliczne nenufary oraz róże.
5
Nocleg, jedzenie i pamiątki 

Jadąc własnym autem warto wjechać na teren Bazyliki, gdzie jest darmowy parking. Jeżeli chcesz przenocować to nocleg zapewniają Domy Pielgrzyma. Nocleg jest tani a dobry. Są też miejsca, gdzie można zjeść - jedzenie jest smaczne i również tanie. Można zakupić sobie jakieś pamiątki i je poświęcić. Jest też źródełko życia to znaczy - woda, która zabrana w butelkę do domu ma uzdrawiającą moc.
6
Kaplice i cmentarz 

Spacerując po terenie wokół Bazyliki można podziwiać wiele kaplic poświęconych świętym i takich, które są upamiętnieniem historycznych chwil. Warto też odwiedzić stary cmentarz i zapalić pamiątkowy znicz.
!

Uwaga!
Należy zachować spokój podczas zwiedzania i pamiętać o tym, aby nie zakłócać go innym.

Strona 1 z 7

Powiązane porady

Komentarze (1)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

topielica
28.05.2013
Zgadzam się całkowicie piękne miejsce-warto zobaczyc i przez chwilę skupic się na modlitwie -jest też tam cudowne źródełko - w wodę tą każdy pielgrzym zaopatruje się przed samym opuszczeniem tego miejsca.Faktycznie po trudach chodzenia -ponieważ teren jest naprawdę przeogromny można naprawdę tanio i smacznie zjeśc oraz wypic kawę.