Begonia

Jak sadzić bulwy begonii?
Jess - specjalista Tipy.pl

Begonie bulwiaste mają piękne kwiaty w różnych kolorach przypominające wyglądem róże. Bulwy tych roślin sadzi się na wiosnę. Można je kupić we wszystkich sklepach ogrodniczych i online.
1
Zakup bulwy begonii pod koniec zimy. Kupując je wcześniej możesz zacząć ich uprawę w domu. Staraj się wybrać jak największe bulwy.
2
Zakup ziemię i doniczkę. Najlepsza będzie mieszanka dobrej ziemi, którą kupisz w każdym sklepie ogrodniczym. Wybierz doniczkę z dobrym drenażem lub wywierć w niej samodzielnie dziurki. Doniczka o średnicy 15 cm wystarczy na 2 małe bulwy (o wielkości 2,5 - 7 cm) lub jedną dużą. Na 3 bulwy dobra będzie doniczka lub koszyk o średnicy 25 cm. Dookoła każdej bulwy powinno być około 2,5 cm wolnego miejsca.
3
Zasadź bulwy begonii do doniczek na około 3 miesiące przed planowanym zakończeniem mrozów - może to być koniec lutego lub początek marca.
4
Namocz zakupioną ziemię w ciepłej wodzie.
5
Wypełnij doniczkę ziemią na wysokość około 5 cm od jej górnej krawędzi.
6
Zrób w ziemi małe dziurki na każdą bulwę na taką głębokość, aby po ich wsadzeniu górna część bulw była na głębokości ok 1-2 cm.
7
Włóż bulwy do dołeczków w ziemi tak, aby ich wklęsła część była skierowana do góry. Jeśli bulwa nie ma z żadnej strony wklęśnięcia to poszukaj na niej maleńkiego różowego pączka lub oczka - wskażą ci one górną część bulwy.
8
Ostrożnie przysyp bulwę ziemią. Ziemi nie powinno się znaleźć nad bulwą więcej niż 2,5 cm.
9
Postaw doniczki z bulwami begonii w jasnym miejscu gdzie temperatura jest wyższa niż 13 stopni C. Doniczki możesz przykryć szybą lub plastikowym workiem.
10
Podlewaj bulwy odstaną wodą w temperaturze pokojowej tak często, aby ziemia była cały czas wilgotna. W miarę rozwoju rośliny będzie trzeba ją podlewać większą ilością wody i z większą częstotliwością. Staraj się nie lać wody w miejscu gdzie rozwijają się liście. Podlewaj taką ilością wody, aby zaczęła ona skapywać na podstawkę. Po podlaniu odczekaj pół godziny i wylej zgromadzoną wodę.
11
Begonię należy nawozić raz w tygodniu nawozem do roślin kwitnących.
12
Jak już przymrozki przeminą wynieś doniczki z begoniami na zewnątrz (pod koniec maja). Wybierz dla nich miejsce w półcieniu lub w cieniu.
?

Wskazówki
* Wykop bulwy lub przenieś doniczki z begoniami zanim zaczną się pierwsze, jesienne mrozy.
* Jeśli zdecydujesz się na ich wykopanie to je oczyść z łodyg i liści i przechowuj w chłodnym (5 – 10 ºC), ciemnym i suchym miejscu.
* Jeśli zaś przeniesiesz begonie do domu to daj im kilka miesięcy na odpoczynek od kwitnienia - nawet w gorących klimatach rośliny potrzebują kilku miesięcy przerwy.
* Bulwy begonii będą każdego roku coraz większe.

!

Uwaga!
Nie przelewaj begonii. Ziemia nie może być podmoknięta gdyż rośliny razem z bulwami zgniją.

Strona 1 z 2

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie