choroba afektywna dwubiegunowa

Jak radzić sobie z chorobą afektywną dwubiegunową?·

JudymJudym - specjalista Tipy.pl
choroba afektywna dwubiegunowa
1 z 10
Choroba afektywna dwubiegunowa to poważne zaburzenie, w którym epizody manii (ponadprzeciętnie dobrego nastroju i euforii) występują na zmianę ze stanami depresyjnymi. Pacjenci cierpiący na tę chorobę zazwyczaj muszą być leczeni za pomocą leków stabilizujących nastrój i innych farmaceutyków. Niezwykle istotne jest również utrzymanie zdrowego stylu życia. Odpowiednie odżywianie, przestrzeganie ustalonej pory snu oraz inne zdrowe nawyki mogą pomóc pacjentowi w walce z chorobą. Poniżej poznasz pozamedyczne sposoby radzenia sobie z chorobą afektywną dwubiegunową. Nie lekceważ ich znaczenia.
1
choroba afektywna dwubiegunowa leczenie - krok 1
Zażywaj leki

Codziennie zażywaj leki przepisane przez lekarza. Co trzeci pacjent całkowicie uwalnia się od objawów choroby wyłącznie dzięki regularnemu zażywaniu leków stabilizujących nastrój.
2
choroba afektywna dwubiegunowa leczenie - krok 2
Ćwicz codziennie

Umiarkowany wysiłek fizyczny przez 30 minut dziennie pomaga kontrolować huśtawki nastrojów.
3
choroba afektywna dwubiegunowa leczenie - krok 3
Pamiętaj o zrównoważonej diecie

Bardzo ważne jest dostarczanie organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Co więcej, spożywanie posiłków o regularnych porach pomaga wdrożyć zdrowy, ograniczający stres plan dnia.
4
choroba afektywna dwubiegunowa leczenie - krok 4
Unikaj podróżowania wiążącego się ze zmianą stref czasowych

Jeśli planujesz poważny wyjazd, który wiązałby się ze zmianą stref czasowych, przed podróżą koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Zmiana czasu może zakłócić rozkład przyjmowania leków i przyczynić się do wywołania epizodu maniakalnego.
5
choroba afektywna dwubiegunowa leczenie - krok 5
Co noc przesypiaj tę samą liczbę godzin

Zmiany nawyków sennych mogą czasami prowadzić do epizodów maniakalnych lub depresyjnych. Postaraj się więc kłaść do łóżka i wstawać o ustalonej porze. Nie odbiegaj od tego schematu bardziej, niż o godzinę.
6
choroba afektywna dwubiegunowa leczenie - krok 6
Unikaj alkoholu i narkotyków

Nawet jedna lampka wina może zakłócić sen, wpłynąć na zmianę nastroju lub niekorzystnie oddziaływać z zażywanymi przez ciebie lekami. Może to doprowadzić do nasilenia objawów choroby, a nawet ataku manii lub depresji.
7
choroba afektywna dwubiegunowa leczenie - krok 7
Ogranicz stres - zarówno w domu, jak i w pracy

Postaraj się pracować w ustalonych godzinach i unikać stresu, który może wywołać epizod maniakalny lub depresyjny. Jeśli nie potrafisz samodzielnie się odstresować, zasięgnij pomocy specjalisty. Pamiętaj, by każdego dnia przeznaczyć choć chwilę na odpoczynek. Najlepiej żeby wiązał się on ze spotkaniem ze znajomymi.
8
choroba afektywna dwubiegunowa leczenie - krok 8
Podczas epizodów maniakalnych odstaw kawę i papierosy

Kofeina i nikotyna mogą działać na organizm stymulująco, co w fazie maniakalnej tylko pogarsza objawy choroby. Co więcej, zbyt duża ilość kofeiny zakłóca ustalony rytm snu.
9
choroba afektywna dwubiegunowa leczenie - krok 9
Natychmiast podejmij leczenie

Natychmiastowe podjęcie leczenia pomoże ci w czynny sposób pokonać epizody maniakalne lub depresyjne i uniemożliwić im wpływ na twoje życie codzienne. Z początku możesz nie dostrzegać subtelnych objawów choroby, poświęć więc czas, żeby dowiedzieć się więcej o niej więcej (np. czytając artykuł Jakie są objawy choroby afektywnej dwubiegunowej) i porozmawiaj z najbliższymi ci osobami czy widzą w twoim zachowaniu coś niepokojącego. Na pewno powiedzą ci, kiedy twój nastrój zmienia się w nienaturalny dla ciebie sposób. Udowodnij im, że liczysz na ich wsparcie i podejdź do tematu poważnie.
Strona 1 z 10

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie