Dom dla jeża

Jak zrobić dom dla jeża?
Kaja_14614 - specjalista Tipy.pl

Z początkiem zimy, kiedy temperatura spada poniżej 15 stopni jeże zapadają w sen zimowy. Zanim jednak to zrobią muszą zbudować sobie bezpieczne gniazdo, w którym temperatura nigdy nie spadnie poniżej 0 stopni C. Już podczas jesieni jeże zaczynają zbierać liście, trawę, słomę, paprocie, trzcinę itp. po czym zanoszą je pod żywopłoty, zwalone drzewa lub sterty chrustu, gdzie pomału budują swoje schronienia. Co ciekawe, takie gniazda jeży są zaskakująco wodoodporne i mają bardzo dobrą izolację przed zimnem.
1
Naturalne ogrody 

Większość ogrodów posiada wszystkie wyżej wymienione materiały potrzebne jeżom do budowy legowiska oraz odpowiednie na nie miejsca - otwory pod altanami i wiatami, sterty kompostu, gęste krzewy, stosy liści, stosy drewna opałowego, stosy desek czy różnych materiałów budowlanych. W takich warunkach jeże jeśli tylko zechcą u nas przezimować to będą mogły bez problemu same sobie poradzić z budową. Jednakże, możesz również "zachęcić" jeża do przezimowania w twoim ogródku poprzez wybudowanie mu czegoś trwalszego i bardziej odpornego na wiatr czy mróz.
2
Ogrody zamknięte 

Jeśli masz ogród zamknięty i opiekujesz się jeżem (po wypadku, chorobie lub osieroconym) wówczas powinieneś zrobić mu zimowe legowisko samodzielnie. Chory jeż może sobie sam nie poradzić.
3
Domek dla jeży - projekt 1 

Taki domek jest bardzo prosty do zrobienia. Weź duże pudełko z grubego kartonu (o wymiarach 40 cm średnicy i 45 cm wysokości) i wytnij w nim dwa boczne otwory wentylacyjne o wymiarach 15 x 5 cm oraz frontowe wejście o średnicy 15 cm. Środek pudełka wyłóż podartymi kawałkami gazety na które daj siano lub słomę. Pudełko połóż pod żywopłotem lub dużym, gęstym krzewem w taki sposób, aby wejście do niego usytuowane było od południa. Przykryj górną część pudełka plastikowym workiem (aby karton nie przemakał) i upewnij się, że nie zasłania on wejścia i otworów wentylacyjnych. Dookoła domku powbijaj patyki, aby utworzyły coś w rodzaju kopuły a następnie zasyp całość grubą warstwą siana i suchych liści (ok 30 cm).
4
Dom dla jeża projekt
Domek dla jeży - projekt 2 

Ten domek jest bardziej wytrzymały i odporny na warunki atmosferyczne. Do jego zrobienia będą potrzebne deski drewniane (nowe lub stare). Deski mogą być impregnowane ciśnieniowo lub pomalowane impregnatem wodnym do drewna jednak nie mogą być impregnowane olejem kreozotowym. Nie przybijaj dachu schronienia bo w przyszłości możesz chcieć je wyczyścić lub posprzątać. Do wejścia do domku powinien prowadzić tunel - możesz go zrobić ze starych cegieł położonych jedna na drugą i przykrytych starą dachówką. Wejście do tunelu powinno być uprzątnięte i znajdować się u ustronnym i cichym miejscu. 

Gotowy domek wraz z tunelem należy przykryć plastikową folią a następnie przysypać ziemią, chrustem, sianem lub słomą i suchymi liśćmi. Niedaleko wejścia do tunelu możesz pozostawić leżące siano i liście - jeż weźmie sobie je do środka jeśli będzie chciał. Pamiętaj, że jeże mają delikatne podbicia łapek, zatem dno domku powinno być wyłożone gazetą.
?

Wskazówki
* Domek dla jeża ustaw w zacisznym miejscu swojego ogrodu. Najlepiej, aby było jak najdalej od ścieżek, drogi i parkingu. Może to być miejsce przy jakieś ścianie, nasypie, płocie itp.
* Upewnij się, że wejście do domku nie jest skierowane na północ ani na północny-wschód, aby uniknąć wystawienia na lodowaty wiatr zimowy.
* Domek dla jeża może wymagać czyszczenia i posprzątania w kwietniu. Zanim jednak go wyciągniesz spod liści upewnij się, że nikt w nim już nie mieszka. Aby się upewnić, że domek jest pusty, umieść bezpośrednio przed wejściem do środka małą przeszkodę. Jeśli zostanie ona wepchnięta do środka lub zepchnięta na bok, to znaczy, że lokatorzy się jeszcze nie wyprowadzili.
* Domek dla jeża czyść naturalnymi środkami (mogą być te przeznaczone do czyszczenia klatek dla ptaków).

Strona 1 z 2

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (2)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

nickname
01.12.2019
zabcia, jeże są pod ścisłą ochroną, nie powinno się ich trzymać w domu. Nie dawaj zwierzętom prze-antybiotykowanego drobiu... podziwiam taki brak odpowiedzialności...
zabcia
05.10.2013
Od 5 dni mam jezyka,jest maly.2dni wcinal fileta z indyka a terez spi w kartonie w sianku.Czy jak juz poszedl spac na zime dawac mu jedzenie na noc.